Ujutro 22. kolovoza, nakon što su ljubitelji automobila u kalifornijskom Carmel-by-the-Seau ispili posljednju kap šampanjca i čuli posljednji udarac čekića na godišnjoj dražbi u maglovitoj obalnoj enklavi, drobilice brojeva već su vrijedno radile zbrajajući tjedni odstrel.
Sve u svemu, više od 1200 prodanih automobila je za pet aukcijskih kuća donijelo 469 milijuna dolara, što je povećanje od gotovo 19 posto u odnosu na prethodni rekord iz 2015. godine.
Aukcijske kuće su slavile, a kruna svega bila je prodaja Ferrarija 410s za 22 milijuna dolara, Mercedes-Benza 540K za deset milijuna dolara i Hispano-Suize s unutrašnjošću od ružina drveta za 9,2 milijuna dolara. No što rezultati s najpoznatijih svjetskih aukcija rabljenih automobila znače za tržište do kraja godine? To je već kompliciranija priča.
"Moguća recesija, više kamatne stope, rat u Ukrajini i promjene u ponašanju nakon COVID-a – sve im je to bilo na umu", kaže Juan Diego Calle, glavni izvršni direktor tražilice oldtajmera i egzotičnih automobila Classic.com. "No industrija je očito otporna na sve što se u širem kontekstu događa, ali teško je prognozirati što nas sve čeka, sve je moguće."
Te spomenute nestabilnosti doista utječu na globalnu kupnju i prodaju automobila, ali tržište kolekcionarskih automobila kompliciranije je od samog načela uzroka i posljedice. Istina je da makroekonomski čimbenici ne utječu jednako na kupce klasičnih automobila ili na njihova željena vozila. Ni približno.
Najtraženiji modeli
Jesensko kupovno raspoloženje ovisit će o mnogim faktorima. Predratna vozila, odnosno automobili napravljeni prije Drugog svjetskog rata, ostat će traženi i na cijeni do kraja godine, kaže Bryon Madsen, glavni strateški direktor Sotheby'sa. U Carmelu je aukcijska kuća ponudila pregršt predratnih automobila istih marki i modela, od kojih su svi osim jednog prodani, pokazujući da je tržište za Packarde i Duesenberge prilično snažno. "Mislimo da će se ovaj trend nastaviti do kraja 2022.", smatra Madsen.
A nastavit će se i zvjezdana izvedba regularnih blue-chip vozila, poput bombastičnih talijanskih automobila koji su pobjeđivali u iscrpljujućim utrkama izdržljivosti 1950-ih i njihovih egzotičnih potomaka.
"Ferrari, naprimjer, ima prilično stabilnu vrijednosnu liniju", kaže Dave Magers, izvršni direktor Mecum Auctionsa. "Mislim da ekonomske prilike ne utječu puno na tako jak brend. Ako pogledamo posljednja 22 mjeseca, vidimo da je neizvjesnost u nekim aspektima ljude zapravo pokrenula da stvari kupe sada, a ne kasnije.”
Još jedan od najprodavanijih u Montereyu, poput Bugattija Type 57SC Atalante iz 1937. godine, prodanog za 10,34 milijuna dolara, dodatno je prognozerima naglasio da je vrh tržišta još uvijek pun novca. "Isto očekujemo vidjeti i na predstojećim aukcijama", kaže Calle. "Sjajni automobili nastavit će se prodavati za odličan novac" istina je u svim tržišnim uvjetima osim apsolutno najgorih.
Postoji mnogo jesenskih aukcija među kojima možete birati: Bonhams svoju godišnju rasprodaju održava u engleskom Goodwood Houseu 17. rujna, RM Sotheby's rasprodaju održava u teksaškom Marshallu 22. rujna, Broad Arrow rasprodaju održava u njujorškom Gloversvilleu 14. listopada, a Mecum svoju rasprodaju održava u Las Vegasu 10. studenog. To su samo neke. Poznavatelji tržišta kažu kako će najbolji automobili i dalje visoko kotirati, pogotovo oni u Europi.
"S obzirom na to da su euro i američki dolar prvi put u 20 godina dosegnuli paritet, europskim kupcima bilo je teže pristupiti tržištima izvan eurozone", kaže Madsen. "RM Sotheby's tri predstojeće aukcije održava u Europi i tri u SAD-u. S obzirom na to da se aukcije odvijaju na lokalnim tržištima, u Švicarskoj, Njemačkoj i Ujedinjenom Kraljevstvu, vjerujemo da je svako od njih na odgovarajući način zaštićeno od nekih od ovih učinaka."
Samo se čuvajte aberacija, upozoravaju upućeni. Nijedna prodaja snažniji stav kupnje za ultimativne automobile svetog grala ne pokazuje više od Mercedes-Benza 300 SLR Uhlenhaut Coupéa prodanog na dražbi u svibnju. Taj trkaći automobil nadmašio je prethodni svjetski rekord za automobil prodan na javnoj dražbi, kada ga je nepoznati kupac kupio za 142 milijuna dolara.
"Za Mercedes, koji sad može reći da je, ne samo u teoriji nego i u nedvosmislenoj stvarnosti, najvrjedniji automobil na svijetu, to je snažna izjava koja mnoge ljude stavlja na njihova mjesta," rekao je tada Simon Kidston, koji je prodaju i omogućio.
No iznos bez presedana dolazi s jednim upozorenjem: vjerojatno je "neponovljiv", dodao je. "Znači li to da sada svaki Mercedesov trkaći automobil ili 540K vrijedi više? Mislim da ne", rekao je. "Ta se privlačnost Uhlenhaut Coupéa ne odnosi na svaki Mercedes."
Zdravo zahlađenje
A onda postoji i druga strana scenarija. Dok će prodaja najznačajnijih, najskupljih vozila vrijednih više milijuna dolara do kraja godine ostati snažna, pomni promatrači ljetnih aukcija primijetili su opće usporavanje tempa prodaje automobila srednje klase – onih koji vrijede više od šest znamenki, ali manje od pola milijuna dolara.
Automobili koji nisu prodati u Carmelu uključivali su BMW Z8 iz 2003. ponuđen za 400.000 dolara, Delahaye iz 1937. ponuđen za 290.000 dolara i Jaguar E-Type iz 1967. koji nije prešao 150.000 dolara.
Štoviše, smanjeni su i apetiti za najjeftinijom početnom klasom automobila. Na aukciji Mecum, automobili, uključujući Chevrolet Impalu iz 1968. (ponuđenu za 22.000 dolara), Datsun iz 1972. (ponuđen za 40.000 dolara) i Mercedes-Benz SL600 iz 1997. (ponuđen za 10.000 dolara), nisu se uspjeli prodati. Analitičari su tijekom ljeta primijetili niže stope prodaje na aukcijama i uživo i na internetskim aukcijama. Samo u kolovozu su ukupne stope prodaje bile 16,3 posto niže nego u kolovozu 2021. godine, prema podacima s Classica.
Stručnjaci zahlađenje opisuju kao zdravu korekciju, a ne opasan pad. To donosi dodatne pogodnosti za kupce, posebno one na srednjim tržištima, koji doista mogu biti pogođeni nestabilnošću tržišta. Jesenske cijene bit će predvidljivije nego ranijih mjeseci, kada je opća tendencija prema izrazito nestabilnoj prodaji iskrivila percepciju stvarnih tržišnih vrijednosti.
"Neko se vrijeme činilo da su kupci mahnito kupovali sve do čega su mogli doći", kaže Calle. "Cijene su stalno rasle, često bez razloga." Do sada je prošla želja nekih kolekcionara, potaknuta pandemijom COVID-19, za kupnjom svega što mogu.
"Moglo bi se postaviti pitanje je li preostala zadržana potražnja za kupnjom i prodajom, što je temelj snažnog tržišta, i dalje rezultat pandemije, ali čini se da se ovaj pokretač do Pebble Beacha ipak ohladio", kaže Madsen.
Još bolje, hlađenje tržišta u sljedećih će nekoliko mjeseci prodavače navesti na veću fleksibilnost sa svojim uzdržanostima – minimalnom iznosu za koji su spremni prodati vozilo – ili na njihovo potpuno ukidanje. To znači da si kupci mogu priuštiti veću izbirljivost pri kupnji željenog automobila.
"Da budem jasan, cijene ne padaju, one se samo stabiliziraju", kaže Calle. "U odnosu na drugu vrstu imovine, to je zapravo dobra vijest."