Rimac Nevera košta dva miliona evra i ima 1.914 konjskih snaga. Električni superautomobil od 0 do 60 milja na sat može ubrzati za 1,85 sekundi, a najveća brzina mu je 415 kilometara na sat.
Izgleda zadivljujuće, kao što njegove performanse sugerišu. Auto je kompaktan i zaobljen, s vratima koja se otvaraju prema gore, poput leptirovih krila. Veliki otvor za vazduh nalazi se u sredini haube, a staklena krovna linija proteže se od vrata do spojlera. Njegov spojler od karbonskih vlakana na stražnjoj strani se razvlači poput stola za piknik, zavisno od toga koliko brzo idete.
Duž svake strane otvori za vazduh ulaze u tijelo u vijugavim zavojima koji podsećaju, kaže Rimac, na oblik kravate koju su nosili hrvatski vojnici u Napoleonovoj vojsci. Gume Michelin Pilot Sport 4S su standardne. Kompanija će automobil obojiti u bilo koju boju koju želite. Crna i plava su bile najčešće u ranijim kupovinama, pa ako stvarno želite da se istaknete, odaberite drugačiju nijansu.
Unutrašnjost je dizajnirana za dvije osobe. Par držača za čaše može izdržati velike G-sile, a tu su i punjači za telefon i grijači sjedišta. Jedan okrugli zvučnik postavljen direktno iza sjedišta zauzima prostor u koji bi inače mogli stati kaput ili torbica, ali ima dovoljno prostora za glavu da stavite kacigu ako odlučite da je ponesete na stazu.
A kad tamo stignete, ostavićete sve iza sebe. Nevera radi na potpuno električnom pogonskom sistemu sa četiri motora. Šest načina vožnje dodatno optimizuje odziv gasa i krutost vješanja. Drift mode i launch control posebno su opaki.
U vrhunskim uslovima vožnje koji postoje samo u mašti Nevera će preći 300 milja po punjenju, ali 200 milja je realnije. Napuniće se do 80 odsto za 25 minuta na punjaču od 350 kilovata.
Jedina stvar koja iznenađuje više od superlativa koji je auto pobrao jest koliko se brzo sve dogodilo. Neki brendovi nisu napravili ništa ovako lijepo u 100 godina poslovanja, a 34-godišnji Mate Rimac je svoju kompaniju osnovao 2009. godine.
Hrvat radi na automobilima i eksperimentiše s njihovom tehnologijom od osnovne škole. Sa 19 godina Rimac je BMW M3 preradio u električni automobil koji je oborio nekoliko tadašnjih rekorda. Takođe je razvio aktivni retrovizor koji je uklonio mrtve uglove, a do 21. godine patentirao je iGlove, izum koji je trebalo da zamijeni miš i tastaturu za računar.
U januaru je osnovao Rimac grupu, krovnu kompaniju koja posjeduje 55 odsto Bugatti Rimca i 100 odsto Rimac tehnologije, dobavljača baterijskih sistema visokih performansi koji na periferiji Zagreba zapošljava hiljadu ljudi. Velik dio automobila razvijen je unutar kompanije od nule, uključujući sistem baterija, mjenjač, infotainment i vektorisanje obrtnog momenta na sve točkove. Monokok šasija je teška dvjestotinak kilograma i napravljena je od karbonskih vlakana. Kompanija kaže da je najčvršća u industriji.
Za razliku od većine automobila ovog kalibra, Nevera je ugodna za krstarenje po sporednim putevima, ali nije savršena. Sistem brake by wire proizvodi čudan kliktajući zvuk, štitnici od sunca tresu se na neravnom terenu, a sivo dugme za opasnost na kontrolnoj ploči izgleda kao bubuljica na maturskoj večeri.
Ali jeste blizu savršenstva. Ide brže od bilo kojeg drugog serijskog automobila, a ipak je projektovan da se ponaša pitomo u vožnji. Izgleda odlično, ali ne dovodi u pitanje udobnost svakodnevne vožnje. Takođe posjeduje izuzetan kvalitet izrade u odnosu na druga električna vozila.
S visokom cijenom i proizvodnjom ograničenom na 150 komada, Rimac Neveru dosta je teško nabaviti. Ali ako ste dovoljno srećni da sjednete za volan, sve ostalo čini se lako.