Muzej prerano preminulog makedonskog pjevača Tošeta Proeskog jedan je od najposjećenijih u regiji, a najnoviji podaci ove državne institucije govore da je prošle godine spomen-kuću u Kruševu vidjelo 30.000 turista.
"Za manje od 13 godina prodato je 1,2 miliona ulaznica, ali je nezvanična posjećenost milion i po ljudi, ako se ima u vidu politika slobodnog ulaza određenim danima i besplatnog ulaza za osobe s invaliditetom", otkriva direktorka Lefkija Gažoska za Bloomberg Adriju.
Objekat je otvoren od utorka do nedjelje, od 9 do 16 sati, ali za grupne posjete i ekskurzije, uz prethodnu najavu, vrata su otvorena i ponedjeljkom. Cijena ulaznica je simbolična - pojedinačna ulaznica košta 100 denara (3,18 KM), a grupna je upola jeftinija. Prostor na dva nivoa omogućava pun pristup osobama s fizičkim invaliditetom. Najveće interesovanje za muzej je na Tošetov rođendan, 25. januara, a tada ga redovno posjećuju obožavaoci iz Srbije, Hrvatske, Bugarske, Turske i Bosne i Hercegovine.
Samo ovdje možete kupiti suvenire s Tošetovim likom i potpisom. Asortiman je prilagođen različitim potrebama i dubini džepa. Magneti i privjesci su najpopularniji, a njegovi muzički albumi se i dalje dobro prodaju.
Spomen-kuća je otvorena 25. aprila 2011. godine. Projekat je državna investicija, a iste godine ova zgrada je proglašena za najbolje arhitektonsko djelo na međunarodnom festivalu arhitekture u Barseloni. Idejno rješenje je djelo arhitekata Dejana Sekulovskog i Dejana Spasenovskog, u saradnji s Ilijom Bojinovskim iz Syndicate Studija.
"Simbolika oblika i boja - oblik krsta i bijela boja - hvata čistotu Tošetove duše i pojave. Najsvjetlija crvena nijansa simbolizuje njegovu mladost", objašnjava Gažoska.
Muzički i životni moto Proeskog "Ве сакам сите" (Volim vas sve) ispisan je na 103 jezika na mermernim zidovima koji spajaju dva nivoa spomen-kuće. U sredini muzeja uzdižu se stakleni paneli na kojima su stihovi iz njegovih refrena ispisani na više jezika. U gornjem dijelu ispred izlaza nalazi se izvajani reljef s njegovim likom, što je rad umjetnika Daniela Koceva Pazamata.
U četiri otvorene i 24 zatvorene muzejske vitrine izložena su 363 eksponata. Ovdje možete vidjeti sve Tošetove nagrade, priznanja i dokumente, odjeću koju je nosio na koncertima, motocikl i bicikl koje je posjedovao, kao i laptop koji je pronađen u džipu na mjestu nesreće. Posjetiocima su posebno privlačne dvije voštane figure. Sav muzejski materijal je originalan i sada je u vlasništvu njegove porodice.
"Svaki predmet ima svoju posebnu emotivnu vrijednost za svakog posjetioca", odgovara Gažoska na pitanje koji je najvredniji eksponat u muzeju. Ona kaže da su za njegove drugove iz razreda najvredniji almanasi iz srednje škole, za muzičare iz njegovog benda instrumenti na kojima su svirali, a za drugare s kojima je igrao odbojku najvrednija je lopta s posljednje rekreativne utakmice u Kruševu.
U svijetu velike muzičke zvijezde "zarađuju" i poslije smrti, pa smo je pitali da li se to može reći i za Proeskog.
"Spomen-kuća je nacionalna ustanova pod okriljem Ministarstva kulture, s pretežno muzejskom djelatnošću. Iako 'zvijezda Toše' i dalje sija, finansijski je teško samostalno održavati takav objekat. I pored velike posjećenosti i velikog asortimana prodajnih artikala, manifestacije u njegovu čast su uglavnom humanitarne prirode", kaže direktorka spomen-kuće.
Dio eksponata putuje u Hrvatsku u septembru
Svake godine nacionalna ustanova "Spomen-kuća Todora Proeskog" realizuje projekte promocije njegovog imidža i djela. Dio realizuje sopstvenim sredstvima, a dio finansira država.
Ministarstvo kulture je 2024. godine podržalo konzervaciju i restauraciju nekoliko muzejskih predmeta, uključujući odjeću koju je Toše nosio tokom promotivne kampanje etno-albuma "Božilak".
U septembru će se održati manifestacija "Toše u srcu Hrvatske". Grupa mladih muzičara nastupiće u Kulturno-informativnom centru u Zagrebu, gdje će tri dana biti izloženi neki od muzejskih predmeta vezanih za Tošetov boravak u ovoj zemlji.