Ceremonija dodjele nagrada Britanske akademije za filmsku i televizijsku umjetnost, BAFTA, održana je u nedjelju uz veliki broj zvijezda sa A liste, a vodio ju je David Tennant, zvijezde serije "Doctor Who", koji se pojavio u kiltu, sa puno šljokica i sa psom po imenu Bark Ruffalo, izvjestio je Associated Press, prenosi Bloomberg.
Počasni gost, princ William, predsjedavao je skupom kao predsjednik Britanske akademije za filmsku i televizijsku umjetnost i pojavio se bez supruge Kate, koja se još oporavlja od operacije prošlog mjeseca. Crvenim tepihom prošetali su: Bradley Cooper, Carey Mulligan, Emily Blunt, Rosamund Pike, Ryan Gosling, Margot Robbie, Ayo Edebiri, Andrew Scott, Cate Blanchett, Idris Elba i David Beckham.
BAFTA, britanski ekvivalent Oskaru, koji se često smatra nagovještajem šta će desiti na hollywoodskoj dodjeli, u svom 77. izdanju bogato je nagradio filmski ep o atomskoj bombi i njegovom izumitelju - "Oppenheimer", sa čak sedam nagrada. Christoper Nolan, inače rođen u Velikoj Britaniji, dobio je svoju prvu BAFTA nagradu za rediteljski rad, a irski glumac Cillian Murphy je nagrađen za naslovnu ulogu. Robert Downey Jr., koji u filmu tumači lik Lewisa Straussa, direktora Komisije za nuklearnu energiju, dobio je nagradu za najboljeg sporednog glumca, a odnio je i nagrade za: najbolji film, montažu, kinematografiju i muziku. Sve ovo je optimističan uvod za Oscara 10. marta, gdje je "Oppenheimer" već nadmašio sve ostale učesnike sa čak 13 nominacija, kako je Bloomberg Adrija izvještavala ranije.
Međutim, neki drugi filmski favoriti, sa već ostvarenom visokom zaradom u bioskopima, ostali su praznih ruku uprkos brojnim nominacijama: "Killers of the Flower Moon" Martina Scorsesea, biografski film "Maestro" o Leonardu Bernsteinu Bradley Coopera, ljubavna drama "All of Us Strangers" Andrewja Haigha i drama o klasnom ratu "Saltburn" Emerald Fennell. Najveće iznenađenje je ipak što je "Barbie", drugi dio fenomena "Barbenheimer" iz 2023. godine i najuspješniji film godine, takođe ostao bez nagrada, uprkos pet nominacija. Režiserka "Barbie" Greta Gerwig nije dobila nominaciju za režiju ni za BAFTA ni za Oskara.
Neki izvori, kao na primjer britanski Independent, navode da, iako uvod za Oskara, afinitet Britanske akademije za filmska i televizijska ostvarenja zna da često pokaže nešto drugačiji sentiment u odnosu na Hollywood, pa otuda i tendencija da se istaknu neka druga ostvarenja koja su obilježila prethodnu godinu i koja, u slučaju ovogodišnje dodjele, nose i političku poruku. "The Zone of Interest" Jonathana Glazera, britanska produkcija snimana u Poljskoj u kojoj većinski glume njemački glumci, dobio je tri nagrade: za najbolji britanski film, najbolji film koji nije na engleskom i za najbolji zvuk. Glazer je, kako izvještava Associated Press, uspio da prenese sve aspekte zla, a da faktički ne prikaže sam horor Holokausta. Njegova polazna tačka je običan njemački par koji pokušava da izgradi život za svoju porodicu sa druge strane zida gasnih komora Aušvica.
Dokumentarni film o ratu u Ukrajini "20 dana u Mariupolu", produciran od strane Associated Pressa i Frontlinea, osvojio je nagradu za najbolji dokumentarac. Reditelj Mstyslav Chernov je izjavio da je priča grada i njegovog pada pod rusku okupaciju "simbol borbe i simbol vjere".
Od ostalih zvijezda ovogodišnje dodjele izdvaja se film "Poor Things" koji je odnio pet nagrada. Ova duhovita filmska fantazija u stilu gotike donijela je i nagradu za najbolju glumicu Emmi Stone. Nagradu "Zvijezda u usponu", jedina kategorija o kojoj se odlučuje javnim glasanjem, dobila je Mia McKenna-Bruce, zvijezda filma "How to Have Sex".
Nagrada za originalni scenario pripala je francuskoj drami "Anatomy of a Fall". Film o ženi kojoj se sudi zbog smrti muža napisali su rediteljka Justine Triet i njen partner Arthur Harari.
Britanska filmska akademija uvela je promjene kako bi povećala raznolikost nagrada 2020. godine, kada nijedna žena nije bila nominovana za najbolju rediteljku sedmu godinu zaredom, a svih 20 nominovanih u kategorijama glavnih i sporednih glumaca bili su bijeli. I pored toga, Justine Triet je bila jedina žena među šest nominovanih za najboljeg reditelja ove godine.
Iako ne nosi toliko uzbuđenja u svom televizijskom prijenosu kao dodjela Oskara, jer se ne može pratiti uživo, već se prikazuje dva sata nakon završetka, dakle, kada su pobjednici već poznati, ovogodišnja ceremonija imala je svoje "slavne" momente.
Najveći aplauz večeri dobio je Michael J. Fox - i nominovani za BAFTA dokumentarni film "Still" - za svoj kratki nastup prilikom predstavljanja nagrade za najbolji film. Njegova pojava nije bila najavljena i vidjelo se iznenađenje prisutnih dok je izlazio. Ništa manje oduševljenja nije izazvao ni nastup miljenika britanske publike Hugha Granta, koji čak i kada izgovara sljedeće inspirisano fimom Wonka: "Oompa Loompa, doopety-dee, sada kategorija za najboljeg reditelja, Oompa Loompa doompety-dong, većina ovih filmova bila je iskreno predugačka", zna da podigne atmosferu.
U nastavku pogledajte spisak svih nagrađenih:
Film - "Oppenheimer";
Britanski film - "The Zone of Interest";
Reditelj - Christopher Nolan, "Oppenheimer";
Glumac - Cillian Murphy, "Oppenheimer";
Glumica - Emma Stone, "Poor Things";
Sporedni glumac - Robert Downey Jr., "Oppenheimer";
Sporedna glumica - Da'Vine Joy Randolph, "The Holdovers";
Zvijezda u usponu - Mia McKenna-Bruce;
Izvanredan britanski debi - Savannah Leaf, Shirley O'Connor i Medb Riordan, "Earth Mama";
Originalni scenario - Justine Trieti Arthur Harari, "Anatomy of a Fall";
Adaptirani scenario - Cord Jefferson, "American Fiction";
Film koji nije na engleskom jeziku - "The Zone of Interest";
Muzika - Ludwig Goransson, "Oppenheimer";
Kinematografija - Hoye van Hoytema, "Oppenheimer";
Montaža - Jennifer Lame, "Oppenheimer";
Produkcijski dizajn - Shona Heath, James Price i Zsuzsa Mihalek, "Poor Things";
Dizajn kostima - Holly Waddington, "Poor Things";
Zvuk - Johnnie Burn i Tarn Willers, "The Zone of Interest";
Kasting - Susan Shopmaker, "The Holdovers";
Vizuelni efekti - Simon Hughes, "Poor Things";
Šminka i frizura - Nadia Stacey, Mark Coulier i Josh Weston, "Poor Things";
Animirani film - "The Boy and the Heron";
Britanski kratki film - "Jellyfish and Lobster";
Britanska kratka animacija - "Crab Day";
Dokumentarni film – "20 Days in Mariupol";
Izuzetan britanski doprinos kinematografiji - filmska kustoskinja June Givanni;
BAFTA stipendija - Samantha Morton.