Luksuz i golf, dva pojma koja često idu ruku pod ruku, donose neodoljivu kombinaciju u svijetu putovanja i luksuznih nekretnina. Sve je više destinacija koje vrhunski komfor spajaju s tim sportom. Prestižni rezidencijalni kompleksi, očaravajući hoteli i naselja sa savršeno održavanim terenima za golf stvaraju oaze za sve koji dijele strast prema tom sportu.
Međutim, ekspanzija golfa potiče i druge investicije u razvoj te industrije, kao što je slučaj sa Swingersom, iskustvom minijaturnog golfa, pića i ulične hrane koje je svoje korijene imalo kao privremeni objekt na istoku Londona, izvještava Sarah Rappaport za Bloomberg.
Nedavno su prikupili impresivnih 52 milijuna dolara za financiranje globalnog širenja, planirajući otvaranje novih lokacija u Las Vegasu i Dubaiju. Čak i mjesto kao što je Las Vegas, poznato po svojim kockarnicama i zabavi, postaje domaćin tog fenomena, pokazujući koliko je taj sport postao privlačan i raznolik.
Flagship lokacija od 3700 metara kvadratnih trebala bi se otvoriti 2024. godine u Mandalay Bay resortu. Sastojat će se od pet terena raspoređenih na tri kata, uz koktele i uličnu hranu u partnerstvu s restoranima u Vegasu. Soul, funk i disko pjesme čut će se iz kabina DJ-a.
U Dubaiju, lokacija se planira na Bluewaters Islandu 2024. godine te bi trebala imati i dozvolu za alkohol i bogatu ponudu bezalkoholnih pića za one koji ga ne konzumiraju. "Swingers se brzo širio posljednjih nekoliko godina", objašnjava Rappaport pa nastavlja: "2022. godine otvorio je svoju prvu lokaciju u New Yorku u NoMadu pod brendom Virgin Hotel i sada ima drugu lokaciju u Washingtonu, u Okrugu Columbije."
Swingers ima pet lokacija, tri u SAD-u i dvije u Londonu, a namjerava proširiti prisustvo izvan Dubaija i Las Vegasa kako bi do kraja 2026. godine imao ukupno 15 lokacija. Slavni dani za golf ne ograničavaju se samo na segment zabave, već se ogledaju i u porastu interesa mladih za golf. Kako izvještava Bloombergov dopisnik za golf Michael Croley, porast mladih golfera pretvara taj sport u obiteljsko iskustvo u SAD-u.
Programi za mlade golfere postaju sve brojniji, ali troškovi, pristup terenima i složenost odabira prave opreme i dalje su prepreke za mnoge obitelji, kaže Croley. Međutim, postoji niz inicijativa koje pokušavaju prevladati te izazove. Youth On Course, neprofitna organizacija, udružila se s više od 2000 terena diljem SAD-a kako bi ponudila mladima pristupačne cijene rundi golfa, što ne samo da čini sport dostupnijim, već promovira i raznolikost u svijetu golfa. Jedan od programa spaja tinejdžere zaljubljene u golf s mlađim igračima različitih boja kože kako bi svom iskustvu golfa dodali elemente socijalizacije, mentorstva i izgradnje zajednice.
I u Adria regiji se ulažu napori u popularizaciju golfa među mladima. Golf asocijacija Srbije, primjerice, od 2012. godine provodi školski program s ciljem da se kroz golf promoviraju zdravi stilovi života i vrijednosti sportskog duha. Program je osmišljen tako da pomogne nastavnicima u provođenju treninga golfa s djecom uzrasta od sedam do 14 godina.
Program Golf abecede u kojem su sudjelovale 22 osnovne škole iz Beograda i 7000 djece prerastao je u Školsku golf ligu, a odličan odziv škola i zainteresiranost nastavnika doprinijeli su organizaciji gradskih školskih turnira i u drugim većim gradovima, kao i velikom finalnom turniru.
Za više informacija o golfu, zanimljivostima, ali i detaljima predstojećih svjetskih natjecanja informirajte se putem web stranice, a ako ste poznavatelj sporta, sigurno će vas zanimati najbolji golf hoteli i tereni u Adria regiji, kao i aranžmani za uživanje u njima.