Prema novoj studiji, Hong Kong je drugu godinu zaredom najskuplji grad na svijetu za život stranaca. New York i Ženeva zauzeli su drugo i treće mjesto na ljestvici.
Više cijene i jača valuta tokom prošle godine zadržale su azijski grad na vrhu ljestvice, prema ECA International, koja je svoje istraživanje provela u martu ove godine. London i Tokio zaokružuju prvih pet.
Visoki troškovi najma bili su dio razloga zašto su London i New York zauzeli svoje pozicije među prvih pet, a najam u tim gradovima porastao je za 20, odnosno 12 posto.
Singapur je ostao na 13. mjestu unatoč značajnom porastu stanarina, cijena benzina i komunalnih usluga. One su nadoknađene slabljenjem singapurskog dolara u odnosu na druge regionalne valute u drugom dijelu razdoblja istraživanja, rekla je ECA. Japanski gradovi su pali u rangu kako je jen oslabio, dok su kineski gradovi, zahvaljujući jačem jenu, porasli - sa Šangajem i Guangzhouom koji su zauzeli osmu odnosno devetu poziciju. Turska Ankara najjeftiniji je grad na svijetu za strance, nakon što je pala za pet mjesta na 207. mjesto.
Rezultati ankete pokazuju da su cijene benzina porasle u prosjeku 37 posto u odnosu na godinu ranije u svim gradovima, dok je Bejrut zabilježio rast od 1.128 posto. Cijene goriva u Teheranu bile su najjeftinije, a litra benzina koštala je samo 0,09 dolara (0,17 KM).
Zbog rata u Ukrajini cijene jestivog ulja porasle su u prosjeku za 25 posto prošle godine u gradovima na ljestvici.
Šoljica kafe po cijeni od 5,21 dolara (9,56 KM), litra benzina po cijeni od 3,04 dolara (5,58 KM) i kilogram paradajza po cijeni od 11,51 dolara (21,11 KM) samo su neke od cijena koje su Hong Kong odvele na vrh liste
"Iako je Hong Kong bio pod uticajem rasta globalne inflacije manje od drugih regionalnih i globalnih lokacija u prošloj godini, on je ipak ostao najskuplja lokacija na svijetu", navodi se u saopćenju za javnost regionalnog direktora ECA Internationala za Aziju, Lee Quanea.
''Snaga hongkonškog dolara, koji je vezan za američki dolar, u protekloj godini omogućila mu je da zadrži svoju poziciju najskuplje lokacije u svijetu jer su druge valute oslabile''.
ECA International analizira troškove robe široke potrošnje i usluga na više od 490 lokacija diljem svijeta, dok se u obzir uzimaju i podaci o smještaju, uspoređujući troškove najma u područjima koja obično naseljavaju iseljenici na više od 410 lokacija diljem svijeta. Posljednje izvještaj rangira 207 gradova u 120 zemalja.