Prema posljednjem izvještaju STASTICA, očekuje se da će svetsko tržište dostići 300 milijardi dolara vrijednosti do 2028. godine. Za globalno DS tržište karakteristično je to što raste kontinuirano i munjevito, posebno od perioda corone, mada je doprinos dao program za sportiste, poput sada već naširoko popularnog "whey" proteina. U skladu s rastom tržišta rasla su i istraživanja u ovoj oblasti - sa više od 69.000 članaka o DS, objavljenih preko PubMeda između 2012. i 2022.
Prodaja dijetetskih suplemenata je znatno porasla početkom 2020, kao rezultat pandemije covida 19. Između 2018. i 2020. prodaja je skočila za čak 50 odsto, premašivši 220 milijardi dolara te godine.
O samom obimu industrije nije lako govoriti, jer se dijeli na više segmenata prema različitim kriterijumima - prema tipu proizvoda, prema ciljanoj populaciji, prema obliku proizvoda, prema namjeni ili zdravstvenoj koristi, zatim prema načinu distribucije.
Budući da je segment "tip proizvoda" najraznovrsniji i najdetaljniji, fokusiraćemo se na njega. Među vitaminima i mineralima pronaći ćete multivitamine, pojedinačne vitamine (C, D, E, B-kompleks) i minerale poput magnezijuma, cink, selena, gvožđa.
Među fitosuplementima, ističu se ekstrakti biljaka poput ginka, kurkume, zlatne make, ehinacee i ašvagande. Samo probiotici i prebiotici, suplementi za poboljšanje crijevne flore, 2024. širom svijeta su vrijedeli čak 67,6 milijardi dolara, sa tendencijom da dostignu 85,4 milijarde dolara do 2027. godine, prema podacima Statiste. Riblja ulja i ulja algi su takođe popularni dodaci ishrani, ali čini se da trenutno najveću ekspanziju doživljavaju proteinski praškovi, BCAA i kreatin.
Zbog rasta veganskog pokreta, biljni proteini, poput oni iz graška i pirinča, postaju popularna alternativa 'whey' proteinima (na bazi surutke). Takođe, ekspanziju doživljavaju takozvani funkcionalni proteini - sa dodatim sastojcima poput probiotika ili vitamina.
Istraživanje Precedence Researcha sugeriše da će tržište "whey" proteina, koji je sve popularniji proizvod i u Srbiji, porasti na 10,65 milijardi dolara u 2025, te da će dostići iznos od 21,07 milijardi dolara do 2033. godine.
Šta donosi najveću zaradu
Najprofitabilniji segment u industriji suplemenata trenutno obuhvata proizvode namenjene podršci imunološkom sistemu, zdravlju srca i zglobova, kao i multivitaminske preparate i ti su proizvodi posebno traženi među potrošačima koji teže očuvanju zdravlja i prevenciji bolesti. Pored toga, segmenti koji uključuju aminokiseline, vitamine i biljne suplemente bilježe dinamičan rast, što je povezano sa sve većom sviješću o zdravoj ishrani i prirodnim metodama poboljšanja fizičkog stanja, te o težnji ka dugovječnosti.
Međutim, suplementi za sportiste su kategorija kojoj bi možda trebalo da se okrenu svi koji žele da ulože u ovu industriju. "Whey" protein, BCAA, kreatin i "pre-workout" proizvodi su dio tržišta koje je 2023. globalno vrijedilo 45,24 milijarde dolara. Očekuje se da do 2030. poraste po godišnjoj stopi rasta (CAGR) od 7,5 odsto.
Vrijednost globalnog tržišta dijetetskih suplemenata (engl. dietary supplements, DS) procijenjena je na skoro 152 milijarde dolara u 2021. godini.
Ono što nesumnjivo utiče na širenje suplemenata za sportiste jeste porast svijesti o zdravom načinu života i fitnesu, zatim raznovrsnost proizvoda (konkretno, "whey" protein dolazi u različitim oblicima i sa primamljivim ukusima), te dugoročna upotreba koja osigurava stabilnu potražnju. "Whey" protein je jedan od najprodavanijih proizvoda u sportskom segmentu, s visokim profitnim maržama zbog relativno niskih troškova proizvodnje u poređenju sa cijenom na tržištu, a premijum brendovi dodatno podižu cijene proizvoda kroz marketing i plasiranje "specijalizovanih formula".
Whey protein / Depositphotos
Ono što su izazovi jeste velika konkurencija na tržištu. Pokretanje biznisa sa suplementima, poput "whey" proteina, zahtjeva pažljivo planiranje, poštovanje zakona i značajna ulaganja. Osim toga, nije svaki "whey" protein isti, već postoje tri vrste. Koncentrat (WPC) je najjeftiniji, sadrži 70-80 odsto proteina, izolat (WPI) je pročišćeniji i sadrži 90+ odsto proteina, manje masti i laktoze, a hidrolizat (WPH) je prethodno razložen, brzo se apsorbuje, ali skuplji je od ostalih.