Knez Mihailovom ulicom u Beogradu teško je prošetati, a da ne vidite makar jednu grupu tinejdžera koji nose šareni čaj u ruci sa iznenađujuće velikim slamčicama. To je bubble tea i postao je pravi hit ovog ljeta u Beogradu uprkos tome što je već neko vrijeme na tržištu. Lokali i kiosci koji prodaju bubble tea samo iskaču, a izgleda da su za to najviše zaslužni TikTok i Rusi – kao i Kinezi koji ga većinski prodaju.
"Ovakve radnje postoje u Srbiji već neko vrijeme, ali za veliku tražnju najviše su zaslužni TikTok i Rusi, koji vole da piju čaj," kaže Summer, kineskinja koja je vlasnica lokala You Tea u ulici Braće Jugovića.
Ona objašnjava da je čaj u Rusiju stigao iz Kine još Putem svile i da ga zato Rusi lako prihvataju – uključujući moderne specijalitete od čaja kao što je bubble tea. S druge strane, napominje Summer, od Srba je čula komentar: "Taj tvoj čaj izgleda kao neki čudni lijek."
Značaj ruske publike istaklo je više prodavaca ovog napitka i to dok veliki broj Rusa nastavlja da pristiže u Srbiju u talasima koji su počeli sa početkom mobilizacije zbog rata u Ukrajini. Prema posljednjim podacima o turističkim dolascima u Srbiju, Rusi ubjedljivo vode u broju dolazaka pa je tako od januara do maja bilo skoro 71.000 turističkih dolazaka iz Rusije u Srbiju.
Šta je bubble tea?
Za one koji ne znaju o kako bubble tea izgleda, to je piće koje je nastalo na Tajvanu 1980-ih godina i od tada je steklo svjetsku popularnost. Obično sadrži aromatizovani čaj kao osnovu, mlijeko, zaslađivače i kuglice od tapioke ili druge dodatke.
Baza čaja može varirati, ali često se koriste crni čaj, zeleni čaj, oolong čaj ili voćni čajevi. Čaj se obično priprema kuvanjem, a zatim se ohladi prije mješanja sa ostalim sastojcima. Postoje voćne i mliječne varijante te se u ove prve mogu dodati sirupi, smrznuto ili svježe voće a u druge se dodaje mlijeko (bilo kravlje, bademovo ili neko drugo).
Karakteristična osobina bubble teaja je dodavanje kuglica od tapioka, poznatih i kao "boba". To su male kuglice manje od klikera koje su napravljene od skroba tapioka i imaju mekanu i blago gumenu teksturu. Kuglice se obično kuvaju u slatkom sirupu, a zatim se dodaju u piće, pružajući zabavnu i zadovoljavajuću žvakanu teksturu. Osim tapioka kuglica, bubble tea može sadržavati i druge dodatke kao što su voćni želei, ukusne "popping boba" ili puding.
Put ka Srbiji
Prvi lokal koji je prodavao bubble tea u Srbiji otvoren je u Novom Sadu prije desetak godina, ali nije uspio da stekne veliku popularnost te je ubrzo zatvoren, objašnjava za Bloomberg Adriju Jovana iz Bubble Tea Booma. Naime, čovjek koji ga je otvorio vidio je gomilu sličnih lokala prilikom posjete Kanadi i nadao se da će koncept uspjeti i u Srbiji.
Međutim, nekoliko stvari moralo je da se desi da bi bubble tea u Srbiji stvarno zaživio.
"Velika tražnja počela je odmah poslije karantina, jer je algoritam TikToka izbacivao popularne videe sa bubble teajem i kod nas," dodaje Jovana koja kaže da su za vrijeme karantina mnogi u Sjedinjenim Američkim Državama sami kod kuće pravili bubble tea.
Niz svjetskih trendova ukrstio se sa društvenim mrežama da bi i u svijetu ovo piće zaživjelo. Naime, u potrazi za zdravijim životom mnogi se opredjeljuju za bubble tea radije nego za gazirana pića (bubble team uglavnom sadržati šećer, ali na većini mjesta će vam rado napraviti i verziju bez šećera), navodi se u izvještaju Fortune Business Insightsa. Pritom, šarena pića koja se lijepo fotografišu posebno su popularna među generacijom "Z".
Stoga, Fortune Market Insights procjenjuje da je svjetsko tržište bubble teaja vrijedilo 2,29 milijardi dolara 2022. godine a da će ove godine vrijediti 2,46 milijardi. Prema prognozama, do 2030. vrijednost tržišta trebalo bi da dostigne 4,08 milijardi dolara
Mladi vole TikTok, a bubble tea se lijepo slika
Summer ogroman rast na tržištu primećuje tek u skorije vrijeme. Naime, ona naglašava da osim Rusa, interesovanju je u velikoj mjeri doprinjeo niz objava jednog tiktokera.
Na ovoj društvenoj mreži Johnny Pony, koji ima više od 500 hiljada pratilaca, objavio je niz videa u saradnji sa lokalom Hi Bubble Tea u Čika Ljubinoj u centru Beograda. Samo jedan video ima preko 300 hiljada pregleda dok niz drugih ima više desetina hiljada pregleda, što objašnjava veliko interesovanje, posebno kod mlađih.
"Naše otvaranje je prošlo odlično," rekla je Lisa, kineskinja koja je prije samo nekoliko dana otvorila La Tea u Braće Jugovića. "Oduševljeni smo brojem gostiju i činjenicom da su nam rekli da im se svidjelo kod nas," kaže ona i dodaje da joj je veoma važno da koristi svježe voće i kvalitetnu tapioku u svom čaju.
Lisa napominje da su kod nje nagrnuli više domaći gosti, ali nije dolazilo toliko djece, već su uglavnom to ljudi u dvadesetim godinama života. Što se starosne grupe koja najviše voli bubble tea tiče, slaže se i Polina iz Sweetteaja u Zmaj Jovinoj, ali ona dodaje da kod njih najčešće dolaze Rusi i Kinezi.
S druge strane, Jovana kaže da Bubble Tea Boom ima najviše gostiju koji imaju između sedam i 15 godina.