U jednoj od laboratorija Mašinskog fakulteta u Skoplju, grupa od 20 studenata s Univerziteta Sv. Kiril i Metodije (UKIM) radi na prvom makedonskom bolidu. S tim projektom će učestvovati na "Formula Student" - globalnom takmičenju namijenjenom budućim inženjerima automobilske industrije, koje će se održati u augustu u Velikoj Gorici (Hrvatska).
Ovo takmičenje se održava u 22 zemlje, a cilj je podsticanje studenata da dizajniraju, konstruišu i takmiče se s trkačkim automobilima. "Formula Student" nije samo takmičenje, već i potencijal za lični razvoj, pa se makedonski predstavnici koji imaju ambiciju da se zaposle u svjetski poznatim trkačkim klubovima nadaju da će događaj u Hrvatskoj dovesti do angažovanja u konstruktorskim i mehaničarskim timovima Formule 1.
Šasija od čelika umjesto od karbona
Prvi makedonski bolid izgledat će kao skalirana formula, s prostorom za vozača, masivnim gumama, pogonskom jedinicom od motocikla, karoserijom od kompozitnih materijala i, ako studenti postignu, aerodinamičkim paketom.
"Šasija je napravljena od strukturalnog čelika, jer u Makedoniji nema kompanije koja se bavi karbonom. Ostali materijali su oni koji su dostupni na tržištu, ali se trudimo napraviti bolid što jeftinije - korištenjem jeftinijih materijala", otkriva Dimitar Alžurovski za Bloomberg Adriju.
Ovaj student Mašinskog fakulteta pri UKIM-u i lider tima "Formula Student Makedonija" kaže da je, kada je riječ o pitanju performanse, njihova namjera da postave dobru osnovu koja će moći da se nadograđuje u budućnosti. Maksimalna brzina bi bila nešto više od 120 kilometara na sat, jer se radi o taktičkoj maloj trci na kojoj su agilnost i ubrzanje veoma važni. Cilj je da vozilo ubrzava od 0 do 100 za manje od pet sekundi i da se zaustavlja od 100 do 0 za manje od četiri sekunde.
Studenti kažu da su fokus stavili na šasiju kao najvažniji dio i da su nedavno završili. Već imaju veliki dio komponenti i sada rade na sklapanju vozila koje će biti izloženo na tehničkom kampusu pri UKIM, kao i na ispravljanju grešaka koje su se pojavile tokom proizvodnje.
Na zvaničnom sajtu "Formula Student Makedonija", gdje građani imaju mogućnost da doniraju, piše da ovaj projekt promoviše različitost, inkluzivnost i održivost putem uključivanja žena u autosport, recikliranja odnosno ponovne upotrebe dijelova, minimiziranja otpada i korištenja ekološkog goriva.
Do 60.000 eura za izradu
Makedonski studenti su već položili teorijski test i kvalifikovali se za glavni događaj koji je podijeljen na dva dijela. U statičkom dijelu takmiče se načinom dizajniranja vozila i budžetom koji su imali na raspolaganju. Što je vozilo kvalitetnije, a napravljeno s manje novca - to više bodova dobijaju. Dinamički dio je, s druge strane, u vidu trke u kojoj se ocjenjuju izdržljivost i ubrzanje vozila.
Njihova glavna prednost bit će inovativni pristup i sposobnost prilagođavanja specifičnih rješenja za vozilo. Radeći s malim budžetom, fokusiraju se na korištenje dijelova koji nisu primarno namijenjeni za trkačke automobile i prilagođavaju ih svojim potrebama.
"Vjerujemo da će kreativnost i inovativnost istaći naš tim na najbolji način na takmičenju i impresionirati sudije. Neprekidno radimo na razvoju vozila i naš cilj je da završimo projekt za dvije godine, što će također biti naša prednost", kaže Alžurovski.
On otkriva da, prema konkurenciji, cijena za izradu jednog takvog bolida može dostići do 60 hiljada eura, uključujući razvoj laboratorija, inovativna rješenja, testove, obuke i otvaranje trkačkih klubova. Njihov tim raspolaže sa znatno manje novca, što oni smatraju normalnim za svaki projekt u početnoj fazi. Trude se pokazati da može znatno doprinijeti kompanijama i državi, pa se kroz demonstraciju svog rada i potencijala nadaju da će budžet rasti u budućnosti, otvarajući put za još veće inovacije i uspjehe.
Na pitanje šta će biti njihov adut na takmičenju, dizajn ili izdržljivost, odgovor tražimo i od profesora Dame Dimitrovskog, mentora "Formula Student Makedonija". On naglašava da studenti na Mašinskom fakultetu zajedno s kolegama s Fakulteta za elektrotehniku i informacione tehnologije (FEIT) kreiraju bolid od nule, od ideje do potpune realizacije, i da su odgovorni i uključeni u izbor rješenja, izradu i puštanje u rad svakog segmenta vozila.
"Naši studenti tokom studija stiču veliku količinu teorijskih znanja i načina na njihovu primjenu, tako da stiču inženjerske vještine da se nose sa svakim dodatnim izazovom s kojim bi se mogli suočiti tokom takmičenja", kaže on.