Sankcije Rusiji postale su tema o kojoj se neprestano govori, a Evropa sada razmišlja o novom potezu na tom polju. U Južnoj Koreji desio se politički presedan, a najbogatiji čovjek na svijetu našao se pod istragom regulatora u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD).
POLITIKA
Zabrana uvoza ruskog aluminijuma i LNG-ja?
Evropska unija (EU) razmatra ograničenja na uvoz ruskog aluminijuma i tečnog prirodnog gasa (LNG), u sklopu novog paketa sankcija Rusiji zbog rata u Ukrajini. To tvrde izvori upoznati sa situacijom. Nacrt najnovijih mjera, koje su dio 16. paketa sankcija, predviđa i ograničenja za desetine plovila koja su dio ruske "flote tankera u sjenci", navodi Bloomberg. Ograničenja za aluminijum uvodiće se postepeno, a vremenski okvir i njihov obim tek treba da se utvrde, navode dobro upućeni izvori.
Uhapšen suspendovani južnokorejski predsjednik
Južnokorejski istražitelji uhapsili su predsjednika te zemlje Yoon Suk Yeola, nakon što su prethodno pokušali da privedu lidera zbog njegovog kratkotrajnog proglašenja vanrednog stanja prošlog mjeseca. Pripadnici Kancelarije za istraživanje korupcije uhapsili su Yoona, nakon što je više puta izbjegao poziv da se pojavi na saslušanju. To je prvi put da je predsjednik tokom mandata uhapšen u Južnoj Koreji.
BIZNIS
Musk pod istragom američkog regulatora
Američka komisija za hartije od vrijednosti (SEC) tužila je Elona Muska jer nije pravovremeno, odnosno u zakonom propisanom roku, otkrio da je kupio značajan udio u Twitteru. To je, kako se navodi u tužbi, omogućilo Musku da kupi Twitter za 150 miliona dolara manje nego što bi to inače bio slučaj.
Meta otpušta pet odsto radne snage
Kompanija Meta Platforms otpustiće oko pet odsto svog osoblja, u nastojanju da ubrzano smanji broj zaposlenih sa slabijim performansama. Meta trenutno zapošljava oko 72.000 ljudi širom svijeta, a najavljeno smanjenje moglo bi pogoditi oko 3.600 radnih mjesta. Očekuje se da će zaposleni u Americi o otkazima biti obaviješteni 10. februara, dok će oni sa sjedištem u drugim zemljama biti naknadno obaviješteni, navodi se u internom dopisu poslatom svim zaposlenima.
BERZE
Evropa
Fjučersi na evropske akcije su u zelenom, uoči objavljivanja podataka o industrijskoj proizvodnji u evrozoni. Podsjećamo, evropska tržišta su jučerašnje trgovanje zaključila gubicima, dok su svjetski investitori nastavili da analiziraju hlađenje proizvođačkih cijena u Americi.
SAD
I fjučersi na američke indekse su u plusu, uoči objavljivanja najnovijeg izvještaja o inflaciji koji će trasirati politiku Federalnih rezervi (Fed) kada je riječ o daljnjem labavljenju monetarne politike.
Ekonomisti očekuju da će decembarski izvještaj o potrošačkim cijenama ukazati na peti mjesec ubrzanja inflacije, što će povećati šanse za produženu pauzu u smanjenju kamatnih stopa. Tako se predviđa da će osnovni indeks potrošačkih cijena, koji isključuje troškove hrane i energije, porasti za 0,3 odsto u decembru na mjesečnom nivou, dok će rast ukupnog indeksa potrošačkih cijena iznositi 0,4 odsto.
Azija
Kada je riječ o akcijama u Azijsko-pacifičkom regionu, njima se trguje mješovito. Indeks MSCI je zbrisao najveći dio dobitaka, dok su glavni indeksi u Hong Kongu, Južnoj Koreji i Japanu porasli za manje od 0,5 odsto.
Nafta
Cijena nafte se oporavila nakon najvećeg pada u posljednjih više od mjesec dana, pošto je utjecaj američkih sankcija na ruske tokove tog energenta nastavio da odjekuje, a izvještaj industrije ukazuje na smanjenje zaliha u SAD-u.
Brent je porastao iznad 80 dolara za barel nakon što je u utorak izgubio 1,4 odsto vrijednosti usljed očekivanja prekida vatre između Izraela i Hamasa. West Texas Intermediate je bio blizu 78 dolara.
Američki institut za naftu saopštio je da su zalihe sirove nafte pale za 2,6 miliona barela prošle nedjelje, prema navodima u dokumentu u koji je Bloomberg imao uvid. Ovo bi bio osmi uzastopni pad, ako to potvrde zvanični podaci.