POLITIKA
Trump obećao uvođenje dodatnih carina Kini, Meksiku i Kanadi
Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump putem objava na društvenoj mreži Truth Social najavio je uvođenje dodatnih 10 posto carina na robu iz Kine i 25 posto na sve proizvode iz Meksika i Kanade. Naveo je da su te mjere potrebne za suzbijanje ilegalnih migracija i prometa droga u Sjedinjene Američke Države. Nakon prve prijetnje carinama od izbora, kanadski dolar pao je na najnižu razinu u posljednje četiri godine, dok se meksički pezo trgovao blizu najslabije razine od 2022. godine. Offshore juan, kojim se većinom trguje u Hong Kongu, oslabio je na najnižu razinu u posljednja četiri mjeseca.
Očekivano, američki dolar ojačao je na te vijesti. Bloombergov indeks američke valute u početku je porastao za 0,7 posto, ali je kasnije smanjio dobitke na 0,3 posto.
Podsjetimo, Bloomberg Adria ranije ovog tjedna analizirao je Trumpovu carinsku politiku, naglašavajući kako bi najavljene carine na kinesku i europsku robu mogle neizravno utjecati na izvoz srpskog čelika.
EU planira sankcije kineskim kompanijama zbog pomoći Rusiji
Europska unija predložila je sankcije nekoliko kineskih kompanija za koje tvrdi da su pomogle Rusiji u razvoju dronova za napade na Ukrajinu. Istodobno, Europska komisija razmatra dodatne restrikcije za ruske tankere s naftom kako bi obuzdala sposobnost Moskve da zaobilazi postojeće mjere. Ti prijedlozi dolaze dok su se ministri vanjskih poslova G-7 okupili u Italiji radi usvajanja "odgovarajućih mjera" protiv Kine i drugih zemalja koje podržavaju ruske ratne napore u Ukrajini.
BIZNIS
Bitcoin pao na 94.522 dolara
Na tržištu kriptovaluta, vrijednost bitcoina pala je na 94.522 dolara, bilježeći najdulji niz gubitaka od izbora Donalda Trumpa za američkog predsjednika. Najveća svjetska kriptovaluta trpi pritisak zbog rasta averzije prema riziku nakon što je Trump uzdrmao tržišta najavom novih carina.
Podsjetimo, bitcoin je prošloga tjedna dosegnuo gotovo 100 tisuća dolara zahvaljujući Trumpovim pozitivnim izjavama o kriptovalutama. Međutim, neki analitičari upozoravaju na moguće rizike povezane s tim Trumpovim učinkom na digitalnu imovinu.
Xiaomi se oslanja na vlastite resurse
Xiaomi razvija vlastiti procesor za buduće pametne telefone, čime nastoji smanjiti ovisnost o stranim dobavljačima poput Qualcomma i MediaTeka.
Novi procesor, koji je u potpunosti dizajnirao Xiaomi, mogao bi kompaniji omogućiti veću neovisnost i konkurentnost na tržištu. Masovna proizvodnja čipa očekuje se 2025. godine, prema izvorima bliskim kompaniji.
BURZE
Europa
Terminski ugovori na europske dionice u utorak trguju pretežno u crvenom, iako su burze u ponedjeljak završile s rastom nakon pozitivne reakcije tržišta na nominaciju Scotta Bessenta za novog američkog ministra financija.
SAD
Istodobno, američki terminski ugovori trguju mješovito, pod pritiskom Trumpove najave o carinama na robu iz Kine, Meksika i Kanade. Trgovci su fokusirani i na nadolazeću odluku Saveznih rezervi o kamatnim stopama. Predsjednik ogranka Feda u Minneapolisu Neel Kashkari izjavio je kako je smanjenje kamatnih stopa razumno na sastanku u prosincu.
Azija
Dionice u azijsko-pacifičkoj regiji također bilježe mješovite rezultate zbog američkih carinskih najava.
Regionalni indeks i dionice u Japanu zabilježili su pad, dok je kineski indeks porastao zahvaljujući očekivanjima da će Peking dodatno olabaviti fiskalnu politiku radi podrške gospodarskom rastu u uvjetima rastućih geopolitičkih napetosti. U trenutku pisanja ovog teksta, offshore juan oslabio je 0,4 posto, dok je meksički pezo pao više od jedan posto.
NAFTA
Cijene nafte su stabilne, ne samo zbog procjena utjecaja carinskih najava, već i zbog napretka u pregovorima o prekidu vatre između Izraela i Hezbollaha. Brent se trguje iznad 73 dolara po barelu, dok je West Texas Intermediate na razini od 69 dolara.