Vodeće međunarodne finansijske institucije spremne su poduprijeti očuvanje fiskalne stabilnosti i neophodne reforme u BiH, ocijenjeno je na sastanku premijera Federacije BiH Fadila Novalića i zamjenice premijera i federalne ministrice finansija Jelke Milićević s direktoricom Svjetske banke za Zapadni Balkan Xiaoqing Yu.
Tokom sastanka razgovarano je o saradnji sa Svjetskom bankom te podršci reformskim projektima Vlade FBiH, saopšteno je iz Vlade FBiH.
Dosadašnju saradnju s ovom međunarodnom finansijskom institucijom premijer Novalić je ocijenio uspješnom te predstavio mjere koje je Federalna vlada poduzela na zaštiti i pomoći stanovništu, a radi ublažavanja posljedica pandemije i globalne krize izazvane dešavanjima u Ukrajini.
"Što se tiče Federacije BiH, imamo prilično stabilnu ekonomsku situaciju. Naša privreda je jako dobro iskoristila promjenu u lancima snabdijevanja te su naši makroekonomski pokazatelji bolji nego ikada. Smatram da smo negativne efekte pandemije COVID-19 na privredu prilično uspješno prevazišli, a to nam je omogućio visok stepen likvidnosti budžeta, a što je rezultat odgovorne fiskalne politike koju smo godinama vodili. Mi se suočavamo uglavnom s uvezenom inflacijom i činimo sve da jačamo domaću proizvodnju, jer je porast cijena domaćih proizvoda dosta manji", kazao je Novalić.
Dodao je da bez obzira na globalne krize Vlada FBiH nastavlja započete reformske procese. Pored toga, programi se usmjeravaju na proizvodnju hrane, kao i na proširenje kapaciteta i izvora koji osiguravaju energetsku nezavisnost.
"Što se tiče programa Svjetske banke, radujemo se novom Sporazumu o partnerstvu s BiH, koji je u potpunosti kompatibilan s našim ekonomskim programom i reformskim prioritetima. Ovdje poseban akcenat stavljam na energetsku tranziciju i reformu zdravstvenog sektora, a nije manje važno ni unapređenje konkurentnosti privrede", rekao je premijer.
Ministrica Milićević istakla je značaj Svjetske banke, koja je u prethodnih trideset godina pozicionirana na prvom mjestu kao kreditor, a istovremeno i kao međunarodna finansijska institucija s najviše pružene tehničke pomoći BiH.
"Ja bih uvijek preferirala tehničku pomoć, jer nas to na određeni način uči da se sa svojim kapacitetima educiramo, odnosno da primijenimo dobre prakse koje je vidjela ili je provela Svjetska banka negdje u svijetu", kazala je Milićević.
Više: R. Srpska za aranžman s MMF-om i projekte Svjetske banke
Osvrnula se i na započetu reformu zdravstvenog sektora donošenjem Zakona o finansijskoj konsolidaciji i restrukturiranju javnih zdravstvenih ustanova u FBiH, te istakla neophodne predstojeće reforme koje na sveobuhvatan način trebaju osigurati građanima kvalitetniju i dostupniju zdravstvenu zaštitu.
"Zdravstvo kod nas po stanovniku troši mnogo novca. Istovremeno imamo neefikasne zdravstvene institucije i ustanove s velikim dugovima, koje nisu u situaciji svakom stanovniku pružiti adekvatnu uslugu na vrijeme", istakla je Milićević.
Direktorica Svjetske banke za Zapadni Balkan ocijenila je da je za ovu finansijsku instituciju, kada je riječ o BiH, prošla godina bila izvrsna, te pohvalila zajedničke aktivnosti koje su rezultirale s nekoliko važnih projeketa.
"Što se tiče narednog perioda, radimo na nekoliko stvari, jedna od njih je i budžetska podrška za zdravstvo. Za nadati se da ćete time dobiti sredstva koja idu direktno u budžet, što će pomoći da se ostvari napredak u reformi zdravstva. Implementacija tako široke zdravstvene reforme neće biti jednostavna, ali mi smo s vama već godinama, i ostaće i dalje tako", poručila je direktorica Yu.
Dodala je da će se raditi i na projektu unapređenja zraka u Federaciji BiH.