POLITIKA
Nova faza rata u Ukrajini?
Ruski rat protiv Ukrajine ušao je u novu opasnu fazu, nakon što su ukrajinske snage prvi put upotrijebile američke rakete dugog dometa za napad na vojnu bazu u Rusiji. Moskva je, nakon toga, snizila prag za korišćenje nuklearnog oružja. Podsjećamo da je odlazeći predsjednik SAD-a Joe Biden prethodno dozvolio Ukrajini da gađa ciljeve unutar ruske teritorije američkim raketama većeg dometa. Takav razvoj situacije prouzrokovao je da investitori potraže utočište u sigurnoj imovini. Tako je prinos na desetogodišnje njemačke državne obveznice pao za čak 11 baznih poena, dok su na tržištu valuta japanski jen i švajcarski franak registrovali rast vrijednosti.
Inače, Ukrajina mjesecima ispaljuje domaće bespilotne letelice, ali američko oružje je destruktivnije. Ta zemlja je u utorak rasporedila rakete ATACMS za gađanje vojnog objekta u zapadnom regionu Brjanska. U međuvremenu, Putin je potpisao ukaz kojim se Rusiji dozvoljava korišćenje nuklearnog oružja kao odgovor na masovni napad na njeno tlo, uključujući i bespilotne letjelice.
Lavrov: Rusija ne želi nuklearni rat
Ipak, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov pokušao je da smiri zabrinutosti u vezi s nuklearnom eskalacijom, ali je istovremeno direktno optužio Zapad za eskalaciju sukoba.
Zelenski pozvao Zapad da pomogne Kijevu
Sa druge strane, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je u video poruci emitovanoj na sjednici Evropskog parlamenta, pozvao saveznike da dodatno pomognu Ukrajini u odbrani od Rusije.
Neslaganje lidera G20 oko Ukrajine
Ukrajinski napad američkim raketama dominirao je i razgovorima na samitu G20 u Brazilu, gdje je bilo očigledno neslaganje lidera oko situacije u Ukrajini. Naime, zemlje članice G20 usvojile su Deklaraciju u kojoj je izbjegnuta osuda Rusije, ali se poziva na uspostavljanje pravednog mira i ističu ljudska patnja i negativne posljedice rata na globalnu ekonomiju.
Podsjetimo, ovogodišnji samit je održan u Rio de Janeiru od 18. do 19. novembra. Inicijalno - glavna tema bila je borba protiv siromaštva, gladi i klimatskih promjena u svijetu, mada je diskusija već prvog dana otišla u drugom smjeru. Odlazeći američki predsjednik prisustvovao je samitu posljednji put, a takođe su bili indijski premijer Narendra Modi, kineski lider Xi Jinping, turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, britanski premijer Keir Starmer.
BIZNIS
Trump i Musk na lansiranju Starshipa
Kompanija SpaceX, američkog milijardera Elona Muska, lansirala je šesti probni let svemirskog broda Starship iz Texasa. Lansiranju je prisustvovao novoizabrani predsjednik SAD-a Donald Trump, što u ovom momentu možda ne čudi mnogo s obzirom na bliske veze dvojice lidera. Podsjetimo da je Musk dobio i svoje mjesto u novoj američkoj vladi.
NASA planira da Starship koristi za slanje ljudi na Mjesec, u okviru svog programa "Artemis".
BERZE
Evropa
Fjučersima na evropske akcije se ovog jutra trguje pretežno u crvenom, jer investitori nastavljaju da prate rast geopolitičkih tenzija u Ukrajini. Nakon što su ukrajinske oružane snage u utorak prvi put upotrijebile američke rakete za napad na vojnu bazu u Rusiji, investitori su se odmah okrenuli sigurnim utočištima. I zvanični Kremlj je saopštio da zadržava pravo da upotrijebi nuklearno oružje, ako se pojavi prijetnja ruskom suverenitetu.
SAD
S druge strane, fjučersi na američke indekse trguju pretežno u zelenom, uoči objavljivanja poslovnih rezultata Nvidije - vodećeg američkog proizvođača čipova. Investitori žele da vide da li je najvrednija svjetska kompanija nastavila da bilježi nevjerovatne rezultate, na krilima razvoja vještačke inteligencije. Tako su akcije ovog proizvođača čipova u utorak napredovale za skoro pet odsto.
Azija
Kada je riječ o akcijama u Azijsko-pacifičkom regionu, one trguju pretežno s gubicima: MSCI indeks je pao za 0,5 odsto.
Nafta bez većih promjena
Nafta je u srijedu stabilna, jer je industrijski izvještaj, prije objavljivanja vladinih podataka, ukazao na povećanje zaliha sirove nafte u SAD-u. Brent trguje blizu 73 dolara po barelu, nakon što je u utorak trgovanje zatvorio sa nešto višim vrijednostima, a WTI je iznad 69 dolara.
Američki institut za naftu izvijestio je da su se zalihe sirove nafte prošle nedjelje povećale za 4,8 miliona barela, dok su zalihe goriva smanjene - prema dokumentu u koji je Bloomberg imao uvid. Uprava za energetske informacije (EIA) trebalo bi da objavi svoje podatke o zalihama, preradi i potražnji za gorivom kasnije u srijedu.