Među vijestima dana na kraju ove radne nedjelje je uvećanje bogatstva Elona Muska, osnivača Tesle, do čega je došlo usljed rasta akcija američke kompanije za e-vozila. Naime, Teslina objava finansijskih rezultata za treći kvartal 2024. unijela je optimizam među oprezne investitore, čije je povjerenje u EV tržište već podosta poljuljano zbog krize u sektoru.
Međutim, posmatrači globalnog tržišta ništa manje nisu zainteresovani ni za daljnje odluke Evropske centralne banke (ECB), tako da petak jutro započinjemo temom o kamatama. Osim toga, za nama ostaje Samit BRIKS-a koji je trajao od 22. do 24. oktobra u Rusiji i gdje su donijete odluke koje bi mogle mijenjati daljnji ekonomski i geopolitički pravac globalno.
EKONOMIJA
Wunsch: Preuranjena priča o smanjenju za 50bp
Član Upravnog savjeta Evropske centralne banke Pierre Wunsch izjavio je da je prerano razmišljati o smanjenju kamatne stope za pola procentnog poena u decembru. Wunsch, koji je i guverner belgijske centralne banke, u intervjuu za Bloomberg kaže da, iako evrozona pokazuje znake slabljenja, zvaničnici još uvijek moraju da sačekaju nove podatke o inflaciji i da analiziraju razvoj ekonomije prije nego što donesu bilo kakve zaključke.
Nešto ranije, predsjednik Bundesbanka Joachim Nagel rekao je za Bloomberg TV da ECB ne bi trebalo da žuri sa smanjenjem troškova zaduživanja. Nasuprot tome, njegov portugalski kolega Mario Centeno tvrdi da bi ECB "što je prije moguće" trebalo da dođe do neutralnog nivoa kamatnih stopa, koji niti stimuliše niti ograničava ekonomiju, i da bi trebalo da bude otvorena za smanjenje od 50 baznih poena.
BIZNIS
Najbogatiji postaje još bogatiji
Muskovo bogatstvo uvećano je za 33,5 milijardi dolara, nakon što su akcije Tesle zabilježile najveći rast u više od jedne decenije, tako da ono sada iznosi 270,3 milijarde dolara. Računica kaže da je Musk u ovom momentu za 61 milijardu dolara "teži" od prvog čovjeka Amazona i druge najbogatije osobe na svijetu Jeffa Bezosa, prema Bloombergovom indeksu milijardera.
Akcije Tesle su jučerašnje trgovanje zaključile rastom od 22 odsto, nakon što je proizvođač automobila prijavio najveći kvartalni profit još od ljeta 2023. godine. Musk je, poslije objave rezultata, prognozirao rast prodaje vozila od čak 30 odsto u narednoj godini i objavio da je Cybertruck prvi put ostvario kvartalni profit. Takvi rezultati dolaze poslije četiri uzastopna kvartala razočaravajuće zarade najvećeg svjetskog proizvođača električnih vozila, koji je suočen s poteškoćama zbog usporavanja tražnje potrošača. Podsjećamo i da je, trenutno, Teslin najveći rival kineski BYD.
POLITIKA
Iz SAD poručuju: Pregovori Izraela i Hamasa u narednim danima
Pregovarači Izraela i Hamasa sastaće se narednih dana, u sklopu napora da se okonča sukob u Gazi; to su najavili američki i izraelski zvaničnici. "SAD istražuje različite opcije za ponovno pokretanje zaustavljenih pregovora između zaraćenih strana i obezbjeđivanje oslobađanja talaca koje drži palestinska militantna grupa", izjavio je američki državni sekretar Antony Blinken u četvrtak u Kataru.
Istovremeno, Izrael je poručio da će se šef izraelske obavještajne agencije Mosad sastati s glavnim pregovaračima SAD-a i Katara sljedeće nedjelje u Kataru. S druge strane, zvaničnik Hamasa, koji je želio da ostane anoniman, rekao je da je izraelski premijer Benjamin Netanyahu više puta mijenjao svoj stav i da produžava rat kako bi svoju desničarsku vladajuću koaliciju održao na okupu. Izraelski lider je to negirao, navodeći da je Hamas taj koji nije pokazao volju da okonča rat.
U svijetlu sukoba na Bliskom istoku, pomno se prate ključne sirovine poput nafte, a podaci u petak govore da je nafta sada stabilno u odnosu na pad u prethodna dva dana. Brentom se trguje iznad 74 dolara po barelu, nakon gubitka od dva odsto u pređašnjim sesijama, a američka sirova nafta WTI ostaje iznad 70 dolara. Kada je riječ o metalima, svi su u crvenom - zlato u petak ujutru vrijedi 2.740 dolara za uncu, odnosno palo je za 0,3 odsto.
STANJE NA BERZAMA
Evropa
Fjučersima na evropske akcije se trguje mješovito. Podsjećamo da su evropske akcije u četvrtak zabilježile neznatno povećanje, dok su investitori odmjeravali još jednu seriju kompanijskih izvještaja o zaradama. Naime, akcije ključnih sektora kretale su se mješovito: putovanja i odmor su zabilježili rast od 3,1 odsto, dok je hemijska industrija skliznula 0,65 odsto. Auto-sektor je ponovo pokazao otpornost s obzirom na previranja između EU i Kine u domenu e-vozila. Samo Renault je u jednom momentu skočio sedam odsto.
Još dva sektora koja kontinuirano pokazuju da su imuna na tržišna kolebanja jesu bankarstvo i luksuzna roba. Dionice britanske banke Barclays porasle su pet odsto, a dan završile rastom od 4,2 odsto. Hermes je napredovao 2,3 odsto, jer je francuska modna kuća prijavila povećanje prodaje u trećem kvartalu, usljed jače potražnje za Birkin torbama.
SAD
Fjučersi na američke akcije trguju pretežno u crvenom. Inače, Wall Street je u četvrtak porastao prvi put ove nedjelje, jer su trgovci nastavili da analiziraju korporativne izvještaje kako bi pronašli dodatne signale o zdravlju najveće svjetske privrede. Referentni indeks takozvanih "Veličanstvenih sedam" dostigao je tromjesečni maksimum, nakon što su akcije Tesle u jednom trenutku porasle 22 odsto.
Tržišta su nastavila i da licitiraju s očekivanim smanjenjem kamatnih stopa od Feda, te tako smatraju da bi sljedećeg mjeseca Fed mogao sniziti stope za četvrtinu procentnog poena. O politici Feda govorila je predsjednica ogranka te banke u Clevelandu Beth Hammack, koja kaže da je ostvaren napredak u obaranju inflacije, ali da ona još uvijek nije pobijeđena.
Azija
Kada je riječ o akcijama u Azijsko-pacifičkom regionu, one trguju mješovito. Dionice u kontinentalnoj Kini i Hongkongu su ojačale zajedno s dionicama u Australiji i Južnoj Koreji, dok su japanske akcije pretežno u crvenom. Naime, u Japanu se u nedjelju održavaju prijevremeni parlamentarni izbori, na kojima bi vladajuća koalicija mogla da izgubi većinu u donjem domu parlamenta prvi put od 2009. Takav ishod oslabio bi jen i japanske akcije.