Broj žrtava poplava u Bosni i Hercegovini (BiH) popeo se na 16, a još se traga za mnogim nestalim. Najveća šteta je u Donjoj Jablanici gdje je iznad sela bio kamenolom koji se, usljed padavina, pokrenuo i zatrpao naselje. Inspektori i tužioci ispituju odgovornost.
Kamenolom se sručio na selo
Najveća šteta je u Donjoj Jablanici gdje je bujica srušila ili oštetila na desetine kuća. Iznad sela je bio kamenolom koji je usljed padavina voda pokrenula i bukvalno snijela i zatrpala naselje. Automobili su isprevrtani, zatrpani ili uništeni, kuće su srušene, neke prepolovljene ili zatrpane blatom i odronom, prenosi Klix.
Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić rekao je da je ono što se desilo u Donjoj Jablanici posljedica poplave.
"To kameno brdo koje se sručilo je sravnilo sa zemljom jedno selo. Tragične posljedice su rezultat toga. Sve treba da doživi epilog. Na terenu su bili inspektori, nadležni i tužioci. Ukoliko postoji neko odgovoran, treba se ispitati. Ne treba ništa špekulisati, treba da se provjeri i ispita i tada poduzeti odgovorajuće mjere", rekao je Nikšić za N1.
Nije se složio da je zakazao sistem, "ovo se nije moglo spriječiti". Istakao je da niko nije mogao prognozirati da će se kameleonom sručiti na selo. "Posljedice su katastrofalne, ali treba ispitati šta se desilo".
Najveći broj mrtvih u Jablanici
Spasilačke ekipe su na terenu, angažovane su vazdušne snage, inžinjerija, službe traganja i spašavanja i pješadija.
Na press konferenciji Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona rekli su da je na ovom području ukupno 13 poginulih, od čega jedna osoba u Buturević Polju u Konjicu, a preostalih 12 su pronađeni u Donjoj Jablanici. Tri osobe su smrtno stradale i u Fojnici.
Stanje u drugim poplavljenim područjima
Na poplavljenim područjima u Fojnici nema električne energije, a većina stanovništva je ostala i bez pitke vode.
Voda u Kiseljaku se povukla, za ugrožene je smještaj organizovan u jednom motelu, dok će dio ubrzo moći da se vrate kućama, nakon čišćenja.
Putne komunikacije: I dalje prekinuta veza Sarajevo-Mostar
Na putevima koji vode od Jablanice prema Mostaru i Blidinju i dalje je obustavljen saobraćaj, prema novom izvještaju BIHAMK-a. Danas (subota) bi trebala biti osigurana komunikaciju između Jablanice i Mostara, prema riječima premijera FBiH.
Na dionici od Konjica-prema Jablanici trenutno mogu saobraćati putnička i teretna vozila bez prikolice, kao i teretna vozila sa prikolicom koja prevoze humanitarnu pomoć.
Sinoć od 19:30 sati osposobljeno je saobraćanje jednom trakom na magistralnom putu M-16.2 Jablanica-Prozor.
Na regionalnom putu R-408 Drvar-Glamoč zbog oštećenja kolovoza zabranjen saobraćaj za vozila preko 7,5 tona do daljnjeg (alternativni pravci su u funkciji).
Alternativni pravci
Alternativni pravci su: Sarajevo-Novi Travnik-Rostovo-Bugojno-Kupres-Tomislavgrad-Posušje-Mostar ili Sarajevo-Foča-Tjentište-Gacko-Mostar. Prema informacijama Bloomberg Adrije iz nadležnih institucija radi se ubrzano kako bi putna komunikacija Sarajevo-Mostar bila prohodna u ponedjeljak.
Na putu Konjic-Borci-Ruište ima vode i mulja na kolovozu, ali mogu saobraćati putnička, kombi i terenska vozila. (otežano).
Ostale dionice su prohodne, uz usporen saobraćaj na dijelovima gdje se odvijaju radovi na putu.
Krizni štab opštine Fojnica saopštio je ranije da je saobraćaj obustavljen na regionalnom putu R-437 Fojnica – Dusina. Na dionici puta Alaupovka - Bakovići - Gojevići – Dusina cesta je u jako lošem stanju te je na tom području obustavljen saobraćaj.
Obnova željezničkog saobraćaja će sasvim sigurno potrajati, s obzirom da se radi o oštećeninjima na dionici dugoj 17 kilometara, od čega je ispod 200 metara željeznice potpuno odneseno tlo. "Kada ćemo uspostaviti željeznički saobraćaj, vidjećemo", rekao je Nikšić.
Više:
Ekonomske posljedice poplava: Poremećaj snabdijevanja, proizvodnje i pad dohotka
Željeznice: Ozbiljna oštećenja na 17 kilometara pruge Sarajevo – Mostar
Pomoć sa svih strana
Vlada Federacije BiH proglasila je stanje prirodne nesreće na području Federacije, te je formiran i Krizni štab koji je u stalnom zasjedanju.
U pružanje pomoći uključene su sve sve institucije, Ministarstvo odbrane BiH, Ministarstva sigurnosti BiH, Federalne uprave civilne zaštite, Civilne zaštite RS, Crvenog krsta BiH, Centralne izborne komisije BiH, predstavni NATO štaba, UN-a i drugi međunarodnih organizacija.
Predstavnici međunarodnih organizacija naglasili su spremnost pružiti podršku ugroženima u najprioritenijim potrebama, hrana, voda, lijekovi, ćebadi i drugo, a što se prikuplja preko Crvenog krsta BiH, dok materijalno tehničkim sredstvima koordiniše Federalna uprava Civilne zaštite.
Timovi Gorske službe spašavanja Republike Hrvatske upućeni su u BiH.
Humanitarni broj
Novac ugroženima se može donirati putem poziva na broj 17039, direktno na stranici Pomozi.ba, kao i kroz direktne uplate na žiro račun. Crveni krst u FBiH je takođe otvorio humanitarni broj 17023, a navode da se uplate mogu vršiti i na namjenski račun 1340011130004680 otvoren kod ASA Banke Sarajevo.
U Budžetu Federacije BiH za spašavanje trenutno je dostupno više od 20 miliona KM, a u slučaju potreba Vlada FBiH će izdvojiti sredstva i iz budžetske rezerve. Vlada FBiH uputila je inicijativu JP BH Telecom za izdvajanje sredstava za poplavljena područja i kompanije ja izdvojila 1,5 miliona KM za pogođena područja.
Kompanija Centrotrans ponudila je prevoz volontera do pogođenih područja, a najavila je i finansijsku podršku čim se procijeni razmjer štete.
Odgođeni izbori u opštinama pogođenim poplavama
Počela je izborna tišina uoči lokalnih izbora u BiH koji bi trebali biti održani u nedjelju, 6. oktobra.
Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine odlučila je odgoditi izbore u opštinama pogođenim poplavama. Radi se o četiri biračke jedinice: Jablanica, Konjic, Kiseljak i Kreševo, a odgoda se odnosi na sva biračka mjesta u tim opštinama.
---tekst izmijenjen / dopunjen informacijom o odgodi izbora i prohodnosti putnih komunikacija