Tragični bilans katastrofalnih poplava u Bosni i Hercegovini se još svodi. Poplave i klizišta uništili su stambene objekte i saobraćajnu infrastrukturu, ostavljajući mnoge zajednice odsječene.
Obilne padavine u protekla 24 sata izazvale su haos na području općina Jablanica, Konjic, Kiseljak i Kreševo, gdje su poplavljeni stambeni objekti, a saobraćajne i komunikacione veze su u prekidu. Građani su u panici zbog ulaska vode u prizemne prostorije, dok se broj povrijeđenih, nestalih i ugroženih osoba povećava.
Predsjedništvo BiH je na vanrednoj sjednici jednoglasno odlučilo o angažovanju Oružanih snaga BiH na području općine Jablanica. Hitno su aktivirane inženjerske jedinice, spasilačke ekipe i helikopteri radi pomoći civilnim vlastima u reagovanju na obilne poplave i klizišta.
Darko Juka, šef Odjela za odnose s javnošću Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona, izvijestio je o stabilizaciji situacije na terenu, ali je stanje u Donjoj Jablanici i dalje kritično jer je područje odsječeno od svijeta. Urušene su saobraćajnice i mostovi na rijeci Drežanki. Konjic je također izoliran, a evakuacija unesrećenih obavlja se čamcima Oružanih snaga BiH i Civilne zaštite.
"Koji je tačan broj još ne znamo. Ne sjećam se ovakve krize od rata; razmjere ove haotične situacije su zastrašujuće", kazao je Juka.
Juka je upozorio na loše prognoze za predstojeći vikend: "Situacija ostaje vrlo ozbiljna. Ljudi moraju shvatiti dramatičnost situacije."
Također, potvrđeno je da je jedna osoba poginula i u Fojnici.
Provedba lokalnih izbora u BiH planirana za nedjelju dovedena je u pitanje, no konačna odluka o odgodi još nije donesena, izjavila je predsjednica Središnjeg izbornog povjerenstva (SIP) BiH Irena Hadžiabdić. Odluka o eventualnoj odgodi očekuje se u subotu, a kako je kazala, izbori će se održati u dijelovima BiH koji nisu pogođeni poplavama. Glasanje na ugroženim područjima bit će organizirano naknadno, najranije sedam dana nakon 6. oktobra.
Došlo do odrona pruge
Prekinute su sve putne komunikacije između Jablanice i okolnih mjesta (Mostar, Risovac, Prozor, Konjic), dok je u Ostrošcu došlo do odrona pruge. Dio naselja Buturović Polje odsječen je od glavnog puta, što dodatno otežava pristup unesrećenim građanima.
Na terenu su angažovani vatrogasci, policija, komunalna preduzeća i privatne firme s mehanizacijom, ali nadležni upozoravaju da je potrebna dodatna pomoć kako bi se situacija stavila pod kontrolu. Gorska služba spašavanja Jablanica poziva lokalno stanovništvo da se uključi u akcije spašavanja, upozoravajući da su bujice preplavile ceste te da kretanje ulicama predstavlja veliku opasnost.
U Konjicu je na vanrednoj sjednici Gradskog štaba civilne zaštite proglašeno stanje prirodne nesreće, dok se i dalje provode evakuacije stanovništva s ugroženih područja.
Vremenski uslovi ostaju nepovoljni, a vozačima se savjetuje maksimalan oprez zbog čestih odrona na glavnim saobraćajnicama, uključujući magistralne puteve Jablanica - Mostar, Jablanica - Prozor i Konjic - Jablanica.
Spasilačke ekipe sa čamcima stigle su do Jablanice i aktivno rade na evakuaciji ugroženih građana. Na zahtjev načelnika Općine Jablanica, upućen je poziv za pomoć Oružanim snagama BiH. Komunikacija je otežana jer su cestovne, telefonske i internetske veze u prekidu.
U Drežnici kod Mostara bujica rijeke Drežanke srušila je nekoliko mostova i odnijela oko 20 automobila. Zasad nema informacija o žrtvama na tom području.
Također, na području Jablanice jutros je zabilježen zemljotres magnitude 2,9, s intenzitetom od tri stepena Merkalijeve skale, potvrdila je Amra Krehić iz Centra za seizmologiju Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH. Iako je riječ o slabijem zemljotresu, koji ne uzrokuje štetu, može izazvati paniku među stanovništvom.
Na konferenciji za medije Vlade i CZ HNK o poplavama, rečeno je kako je cestovna komunikacija u potpunom prekidu, zajedno sa željezničkom. "Došlo je do ozbiljnih odrona, do klizišta, izlijevanja rijeka. Imamo informacija da su na Drežanki odneseni neki mostovi", rekli su na konferenciji i dodali kako ima ljudskih žrtava.
Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić oglasio se povodom poplava. "Sve nadležne i interventne ekipe su od ranih jutarnjih sati mobilizovane. Uspjeli su evakuisati određeni broj građana koje je voda zarobila u njihovim domovima, a nastavljaju i dalje obilaziti pogođena područja kako bi spasili ljude i pružili im pomoć. Tokom dana očekujemo i dodatnu pomoć", naglašava Nikšić.
Put prema Blidinju od Jablanice u potpunosti je uništen uslijed katastrofalnih poplava. Također, cesta je potpuno nestala na potezu Jablanica - Mostar, kod Komadinovog vrela.
Situacija kritična i u drugim područjima
Na području slivova Une, Sane i Sanice proglašeno je vanredno hidrološko stanje zbog porasta vodostaja uslijed padavina. Izlijevanje vode zabilježeno je na rijeci Sanici, a bujične poplave na vodotocima II kategorije, uključujući Lepenicu, Kreševku i Fojničku rijeku.
Iako se očekuje prestanak padavina, tokom vikenda može doći do blagog porasta vodostaja. Očekuje se smirivanje situacije tokom dana. Vodostaj rijeke Save će rasti, ali neće dostići nivoe koji zahtijevaju redovnu odbranu od poplava. Agencija za vodno područje rijeke Save obavijestit će javnost o značajnim promjenama u vremenskim uslovima.
U međuvremenu, katastrofalne scene zabilježene su kod Tarčina, gdje je voda odnijela mostove, poplavila kuće i potpuno odsjekla selo. Spasilačke ekipe rade na procjeni šteta i pružanju pomoći onima kojima je najpotrebnija.
U Kiseljaku i Kreševu situacija nije ništa bolja. Ulice i stambeni objekti su poplavljeni, a putni pravci kroz Deru, prema Bjelovićima i Crnićima su blokirani zbog poplava i klizišta. Lokalna Služba za civilnu zaštitu apeluje na građane da izbjegavaju putovanja i u slučaju nužde kontaktiraju vatrogasce ili hitnu pomoć.
Osim Kiseljaka, poplave su pogodile i Fojnicu, gdje su prijavljena plavljenja prizemnih dijelova kuća i poljoprivrednih dobara. Rijeka Fojnica u Visokom mogla bi se izliti iz korita nakon poplava u Kiseljaku. Trenutno nema informacija o žrtvama ili šteti, a očekuje se krizni sastanak nadležnih za dogovor o postupcima u ovoj situaciji.
Šta nas dalje čeka?
Meteorolog Nedim Sladić izjavio je da se situacija smiruje, ali neće biti potpuno stabilna, posebno u subotu, kada su mogući lokalni pljuskovi. Ipak, ti pljuskovi neće uzrokovati veće probleme. Od nedjelje se očekuje postepena stabilizacija vremena, a u ponedjeljak pretežno sunčano. Sredinom sedmice dolazi nova promjena vremena, čiji detalji još nisu jasni.
Poplave koje su prouzrokovale prekid putne i željezničke komunikacije u pojedinim dijelovima zemlje dovešće do poremećaja u snabdijevanju sirovinama i proizvodima, proizvodnji i posljedično do pada dohotka, a visina štete i uticaj na bruto društveni proizvod (BDP) zavisiće od toga koliko će trajati sanacija posljedica.
Evropa se ranije suočila s poplavama
U septembru smo pisali o poplavama koje su zahvatile Evropu, a tada je rečeno kako naša država nije osjetila veći utjecaj ovih ekstremnih vremenskih prilika. Iako su u Hercegovini u tom periodu zabilježene obilne padavine, vodostaji su ostali stabilni, a prema tadašnjim prognozama, nije se očekivao veći porast nivoa rijeka.
Poplave koje su zahvatile Evropu postale su novi standard, izjavio je ranije Janez Lenarčič, povjerenik Evropske komisije za vanredne situacije. Upozorio je da klimatske promjene više nisu izuzetak, već svakodnevna stvarnost, te je naglasio potrebu za saradnjom među članicama EU kako bi se bolje pripremile za buduće katastrofe. Naglasio je da ovakve "tragedije više nisu anomalija, već su norma naše budućnosti".
Tekst nadopunjen dijelom od petog do devetog pasusa, kao i pasus vezan za Nikšića i druga područja, te podnaslov - Šta nas dalje čeka? Izmjenjen podatak o broju poginulih osoba.