Od početka posljednjeg sukoba između Hamasa i Izraela 7. oktobra, libanska milicija Hezbollah vojnom je akcijom izražvala solidarnost s palestinskom grupom. Gotovo svakodnevno ispaljuje projektile, minobacače, rakete i eksplozivne dronove na sjeverni Izrael, što je navelo Izrael da odgovori vatrom. Borbe su eskalirale krajem septembra.
Šta je Hezbollah?
Šijitski muslimani u Libanu formirali su ono što će postati Hezbollah — ''Božja stranka'' — 1982. godine, kao reakcija na izraelsku okupaciju juga zemlje. Pokret je inspiriran Islamskom revolucijom 1979. godine u Iranu s većinskim šijitskim stanovništvom, a Hezbollah podržava i ima veliki uticaj iranske elitne Islamske revolucionarne garde. (Šijitski muslimani i sunitski muslimani čine svaki oko 30 posto stanovništva Libana.) Budući da je odvojen od libanske vojske, Hezbollah može napadati ciljeve bez izazivanja reakcije koja bi uslijedila od strane države. Ipak, Izrael i Hezbollah kontinuirano su vodili bitke, uključujući rat 2006. Poput Hamasa, Hezbollah je od strane SAD-a označen kao teroristička organizacija. Smatra se da skupina stoji iza brojnih velikih napada na ciljeve u SAD-u 1980-ih.
Kako Iran podržava Hezbollah?
Iran osigurava Hezbollahu "većinu svog finansiranja, obuke, oružja i eksploziva, kao i političku, diplomatsku, monetarnu i organizacijsku pomoć", prema američkom State Departmentu. Odjel kaže da skupina također dobiva sredstva iz legalnih i ilegalnih izvora, uključujući "krijumčarenje robe, krivotvorenje pasoša, trgovinu narkoticima, pranje novca i prijevare s kreditnim karticama, imigraciju i banke". Hezbollah je u prošlosti rekao da svi njegovi resursi dolaze iz Irana, te je opetovano negirao umiješanost u trgovinu drogom.
Po čemu se Hezbolah razlikuje od Hamasa?
Hezbollah je izrastao u najmoćniju miliciju Bliskog istoka i najvažnijeg iranskog saveznika, a njegove vođe pomažu u održavanju iranske mreže povezanih militantnih skupina, koja uključuje jemenske pobunjenike Hute. Hezbollahove borbene snage veće su, bolje naoružane i iskusnije od Hamasovih, koje također podupire Iran. Hezbollah kaže da ima 100.000 boraca; Izraelska vojska procjenjuje da ima 20.000 do 25.000 vojnika s punim radnim vremenom plus desetke hiljada rezervista. Hamas je naširoko govorio da je imao oko 30.000 boraca u Pojasu Gaze prije rata; Izrael kaže da je u trenutnim borbama ubio oko 15.000 militanata.
Hezbollahov arsenal sadrži više od 70.000 raketa i projektila, uključujući dalekometne i precizno vođene projektile, prema izraelskoj obavještajnoj službi. Izraelci su prije sadašnjeg rata procijenili da su Hamas i druge militantne skupine u Pojasu Gaze imale oko 10.000 raketa kratkog i srednjeg dometa. Hezbollahovi borci stekli su značajno borbeno iskustvo tokom građanskog rata u Siriji, kada su se borili uz iranske i ruske snage kako bi pomogli sirijskom predsjedniku Basharu al-Assadu da nadvlada pobunjenike. To je bilo važno za Hezbollah jer je Sirija, pod Assadom, služila kao ruta za dobivanje vojne opreme iz Irana, koji nema granice s Libanom.
Koja je uloga Hezbollaha unutar Libana?
Hezbollah je moćna sila u Libanu. Upravlja velikom mrežom socijalnih usluga koja je ojačala svoju bazu podrške dok zemlja prolazi kroz najgoru ekonomsku krizu u posljednjim decenijama. Također je politički aktivan, držeći, zajedno sa svojim saveznicima, većinu u libanskom parlamentu od 2018. do 2022. Hezbollahov savez sa šijitskim pokretom Amal, na čelu s predsjednikom parlamenta Nabihom Berrijem, osigurava da oni zajedno predstavljaju većinu šijitske zajednice u zemlji. Hezbollah također ima bliske veze s kršćanskom strankom koju je utemeljio bivši predsjednik Michel Aoun. Prije početka građanskog rata u Siriji 2011., Hezbollah se promovirao kao snaga posvećena borbi protiv Izraela i odbrani potlačenih, bez obzira na njihovu pozadinu. Ali otkako se uplela u sirijski rat, mnogi sunitski muslimani na nju gledaju kao na šijitsku skupinu koja ispunjava naloge Irana u regiji.