Fokus u sedmici iza nas bio je na finansijskom sektoru, gdje smo analizirali kreditnu aktivnost u Bosni i Hercegovini, te poslovanje mikrokreditnog sektora u Bosni i Hercegovini. Analitičari Bloomberg Adrije donijeli su projekciju rasta BDP-a u zemljama regije, a analizirali smo i stanje u tekstilnoj industriji. Provjerili smo i ko u BiH zarađuje najviše, a ko najmanje te koliko se lista promijenila u poređenju s godinom ranije.
Ovo je pet najznačajnijih grafikona:
Zaduženost za mjesec porasla za 200 miliona
Kreditna aktivnost u BiH je i dalje snažna, čemu svjedoči kontinuiran rast iznosa plasiranih kredita, a isto se očekuje i u narednom periodu. Ukupni krediti domaćim sektorima na kraju jula 2024. godine iznosili su 25 milijardi KM, u odnosu na prethodni mjesec zabilježeno je povećanje od 0,8 posto. Kreditni rast je registrovan kod sektora stanovništva za jedan posto, kod vladinih institucija za 6,9 posto i kod nefinansijskih javnih preduzeća za 2,5 posto. Kreditni rast je smanjen kod kompanija i ostalih domaćih sektora i to za 1,5 posto.
Ko poseže za mikrokreditima, a ko profitira
Mikrokreditne organizacije u Republici Srpskoj, poznato je, najviše plasiraju potrošačke kredite stanovništvu, a nakon toga, u prvoj polovini ove godine, najviše novca dale su fizičkim osobama koje se bave poljoprivredom i uslužnim djelatnostima.
Iznos kredita koje su MKO iz RS plasirale za šest mjeseci ove godine premašio je iznos koji su dale u cijeloj prošloj godini za 11 posto uprkos enormnim efektivnim kamatnim stopama koje sežu do prosječnih 63 posto za kratkoročne i 23 posto za dugoročne kredite. Među kreditima najskuplji su kratkoročni ostali (potrošački) s kamatom od čak 94 posto (EKS).
Ekonomski rast regije podržan domaćom potrošnjom i infrastrukturnim projektima
Adria regiju u ovoj godini čeka umjereni ekonomski rast podržan snažnom domaćom potrošnjom, infrastrukturnim projektima čija je realizacija u toku i oporavkom vanjske potražnje. Isti faktori gurat će ekonomski rast i u 2025. Fiskalne politike diljem regije ostat će ekspanzivne u 2024. godini, s naglaskom na javna ulaganja i socijalnu potrošnju. Međutim, do 2025. očekuje se postepeni prelazak prema fiskalnoj konsolidaciji, posebno u Sloveniji i Hrvatskoj, jer će vlade nastojati upravljati budžetskim deficitima. Unatoč ekspanzivnom fiskalnom okruženju u 2024. godini, očekuje se da će budžetski deficiti ostati pod kontrolom. Politička nesigurnost u BiH predstavlja rizik za fiskalnu stabilnost i pristup sredstvima Evropske unije, naveli su analitičari Bloomberg Adrije u svojoj posljednjoj analizi.
Tekstilna industrija se bori s padom izvoza i konkurencijom iz Rumunije i Albanije
Tekstilna industrija u BiH suočava se sa značajnim izazovima koji su od početka pandemije znatno uticali na proizvodne kapacitete, izvozne rezultate i stabilnost sektora. Pandemija je rezultirala padom proizvodnje i izvoza, te zatvaranjem proizvodnih pogona. Prevladavajući model rada bh. kompanija temelji se na lohn poslovima, što dodatno otežava situaciju s obzirom na trenutnu pretrpanost skladišta u Evropskoj uniji koja smanjuje potražnju za bh. tekstilnim proizvodima. Rastuća atraktivnost drugih zemalja u regiji za strane investitore može dodatno negativno uticati na bh. obućarsku i tekstilnu industriju.
Country manageri zarađuju skoro 5.000 mjesečno
Plate u BiH u posljednjih godinu dana zabilježile su značajan rast. U prvoj polovini godine rast je iznosio devet posto. Međutim, zaposlenima na pozicijama s najvišim platama, od septembra prošle godine mjesečne zarade su rasle od 12 do 28 posto. I na drugoj strani ljestvice došlo je do određenih promjena kako u pozicijama tako i u iznosima.
Prema podacima servisa Plata.ba, a u poređenju sa septembrom prošle godine, country manageri su zadržali prvo mjesto na listi najplaćenijih pozicija te im prosječna plata iznosi 4.974 KM i za 730 KM je veća u odnosu na prošlu godinu. Na drugom mjestu ovaj put su se našli generalni direktori s platom od 4.429 KM, te IT direktori s platom od 4.215 KM.