Evropska centralna banka (ECB) smanjila je kamatne stope ove sedmice, ali se efekat te odluke na kredite u Bosni i Hercegovini (BiH) ne može očekivati tako brzo.
Nakon odluke ECB, kamatna stopa na depozite biće 3,5 odsto, na glavne operacije refinansiranja 3,65 odsto, a na marginalne kreditne olakšice 3,9 odsto, piše u saopštenju centralne banke. Kamate su prije jula bile najviše od osnivanja evrozone. Depozitna kamatna stopa smanjena je za 25 baznih bodova, što su bila i predviđanja analitičara Bloomberg Adrije.
Banke u BiH u drugom kvartalu 2024. godine pooštrile su kreditne uslove za kompanije, dok su uslovi za stanovništvo ublaženi. I pored toga, zaduženost raste i kreditna aktivnost je i dalje snažna, a očekuje se i daljnji rast iznosa plasiranih kredita.
Raste i plasiranje mikrokredita, a mikrokreditne organizacije u Republici Srpskoj najviše plasiraju potrošačke kredite stanovništvu. Visoke kamate donijele su im u prvoj polovini ove godine rast profita za 42 odsto u odnosu na prvo polugodište lani. MKO su na kraju juna imale neto dobit od 38 miliona KM.
Što se tiče finansijskih institucija, pisali smo i kako su lokalne, domaće, banke u regiji otvorenije prema klijentima koji se bave kriptovalutama, dok banke u stranom vlasništvu još ne popuštaju i ne žele da posluju sa subjektima koji se bave kriptom.
Među bankama u FBiH, prva po ostvarenoj dobiti u prvom polugodištu je UniCredit Banka, a slijedi Raiffeisen Banka, dok je na trećem mjestu ASA Banka.
Nadzorni odbor UniCredit Bank Banja Luka imenovao je Draganu Janjić na poziciju člana Uprave nadležnog za upravljanje rizicima. Prethodno je s iste funkcije razriješen Miloš Belić radi preuzimanja druge funkcije u UniCredit Grupi.
Ko najviše zarađuje i šta je s radom nedjeljom
Plate u BiH u posljednjih godinu dana zabilježile su značajan rast. U prvoj polovini godine rast je iznosio devet odsto. Country manageri zarađuju najviše, skoro 5.000 KM mjesečno, dok s druge strane obućari imaju plate od svega 665 KM.
Više od polovine zaposlenih u sektoru trgovine u Federaciji BiH radi nedjeljom, a istraživanje koje je obuhvatilo 1.442 osobe koje rade u ovom sektoru pokazalo je da ne žele raditi nedjeljom i praznicima.
Oni koji rade u javnim kompanijama ne treba da strepe od privatizacije, poručio je premijer Federacije BiH Nermin Nikšić, koji je naglasio da se Vlada već aktivno bavi reformama javnog sektora, odbijajući pritiske za privatizaciju javnih kompanija i naglašavajući njihovu važnost kao nacionalnog blaga.
Što se tiče poslovnog ambijenta u BiH, međunarodne rejting agencije Moody's i Standard and Poor's (S&P) još jednom su potvrdile kreditni rejting BiH sa stabilnim izgledima, ali i istakli da su političke tenzije najveći izazov.
S izazovima se suočava i tekstilna industrija u BiH, gdje se model rada temelji na lohn poslovima, što dodatno otežava situaciju s obzirom na trenutnu pretrpanost skladišta u Evropskoj uniji, koja smanjuje potražnju za bh. tekstilnim proizvodima.
Analiza Bloomberg Adrije pokazala je da regiju u ovoj godini čeka umjereni ekonomski rast podržan snažnom domaćom potrošnjom, infrastrukturnim projektima čija je realizacija u toku i oporavkom vanjske potražnje. Isti faktori guraće ekonomski rast i u 2025.
Temu stigao u BiH
Kupovina na Temu, popularnoj online prodavnici, nakon Srbije, moguća je i u Bosni i Hercegovini (BiH). Provjerili smo kako sve funkcioniše. Za razliku od Srbije, gdje se sadržaj prikazuje na srpskom jeziku, a cijene u dinarima, za BiH još nije dostupan lokalni jezik i cijene su u evrima, a ne u konvertibilnim markama (KM).
Što se tiče online servisa, Bit Alijansa, vodeća IT asocijacija iz BiH, i Makedonska asocijacija industrije video-igara (MGI) potpisale su memorandum o saradnji s ciljem jačanja gaming industrije na Balkanu.