U sedmici iza nas analizirali smo potencijale obnovljivih izvora energije na Zapadnom Balkanu. Objavili smo podatke o zaposlenosti, kao i podatke o vanjskotrgovinskoj razmjeni Bosne i Hercegovine sa svijetom. Kraj sedmice obilježili su podaci o inflaciji i građevinskim dozvolama.
Ovo je 5 najznačajnijih grafikona:
Balkan se može osloniti na vjetar i sunce u prelasku na čistu energiju
Podaci u Global Wind and Solar Power Trackers pokazuju da se Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo*, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Srbija zajedno mogu pohvaliti s 23 gigavata (GW) potencijalnog kapaciteta za solarnu i energiju iz vjetroelektrana – projektima koji su najavljeni ili su u fazi izgradnje – što je gotovo 70 posto više nego prije godinu dana i usporedivo je s potencijalnim kapacitetom u Njemačkoj.
Rast zaposlenosti u BiH
U maju 2024. godine broj zaposlenih u BiH porastao je na 856.860, što predstavlja povećanje od 0,2 posto u odnosu na april 2024. godine. S druge strane, broj registriranih nezaposlenih osoba smanjio se na 324.517, od kojih je 191.913 žena. U poređenju s aprilom 2024. godine, registrirana nezaposlenost je opala za 1,6 posto. Smanjenje broja nezaposlenih muškaraca iznosi dva posto, dok je broj nezaposlenih žena smanjen za 1,4 posto.
Pad izvoza iz BiH
Prema podacima Vanjskotrgovinske komore BiH, u prvom polugodištu ove godine naša država ostvarila je ukupan izvoz u iznosu od 8,19 milijardi KM, što je za 729 miliona KM manje u odnosu na isti period prethodne godine. Uvoz u BiH iznosio je 14,29 milijardi KM i veći je za 426 miliona KM u odnosu na isti period 2023. Ukupan obim vanjskotrgovinske razmjene BiH smanjen je za 303 miliona KM, a deficit je veći za 1,15 milijardi KM, te je u drugom kvartalu 2024. godine iznosio 6,10 milijardi KM.
Inflacija u BiH 1,6 posto
Cijene u BiH nastavile su padati i u junu. Ovomjesečni pad potaknut je uglavnom pojeftinjenjem odjeće i obuće i prijevoza. Poredeći podatke s istim mjesecom prošle godine, hoteli i restorani i dalje bilježe snažan rast cijena. Ipak, godišnja inflacija je usporila na 1,6 posto.
Pad broja predviđenih stanova za gradnju
U junu 2024. u Bosni i Hercegovini je zabilježen značajan pad izdatih odobrenja za građenje kako kod visokogradnje tako i kod niskogradnje. Pad broja predviđenih stanova za gradnju mogao bi dodatno zaoštriti stanje na ionako još uvijek pregrijanom tržištu nekretnina, koje karakterizira niska ponuda i visoka potražnja.
Tako je u poređenju s junom 2023. broj izdatih odobrenja za građenje niži za 26,6 posto, a u odnosu na prоsјеčаn brој izdаtih оdоbrеnjа zа grаđеnjе u 2023. taj broj je manji za 29,3 posto. Brој prеdviđеnih stаnоvа zа grаdnju u junu 2024. gоdinе u оdnоsu nа brој prеdviđеnih stаnоvа zа gradnju u 2023. gоdini manji је zа 54 posto, а u оdnоsu nа juni 2023. manji је zа 57 posto.