Inflacija u Federaciji Bosne i Hercegovine blago ubrzala u februaru. U prva dva mjeseca 2024. godine zabilježen je pad izvoza iz Bosne i Hercegovine. Rast u BiH se pokazao otpornim unatoč izazovima, pokazali preliminarni rezultati Međunarodnog monetarnog fonda (MMF). Ponuda nekretnina i dalje ne zadovoljava potražnju. Ukrajinska borba protiv ruske invazije ušla je u novu fazu.
Ovo je 5 vijesti za početak dana:
Godišnja inflacija u FBiH 1,1 posto
U februaru 2024. u odnosu na februar 2023. godine cijene u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) su porasle za 1,1 posto. Rast cijena u restoranima i hotelima od 9,7 posto na godišnjem nivou najviše je pogurao inflaciju u Federaciji BiH.
Nastavljen pad izvoza iz BiH
Izvoz iz Bosne i Hercegovine nastavio je padati i u 2024. godini, uz istovremeni rast uvoza. U prva dva mjeseca ove godine, a u poređenju s istim periodom prošle godine, izvoz je manji za 13,1 posto, dok je uvoz porastao za 6,7 posto.
Otporni rast BiH uprkos regionalnim izazovima
Rast se pokazao otpornim usprkos kontinuiranim negativnim uticajima rata u Ukrajini i na putu je da ojača počevši od ove godine, iako će ta stopa rasta biti na ispodprosječnom nivou, saopćeno je u preliminarnim nalazima članova misije MMF-a na kraju njihove službene posjete. Inflacija je nastavila trend opadanja, ali pritisci izazvani povećanjem plata ne prestaju.
U Sarajevu nedostaje stanova u novogradnji
Osim što su cijene nekretnina rasle, primjetan je i manji broj stanova u novogradnji na prodaju u Sarajevu, što ukazuje upravo na problem s kojim se glavni grad suočava, tačnije nedovoljnu gradnju. Elvisa Pilav iz agencije Metropola Nekretnine ističe da trenutno završenih, novih stanova skoro da i nema u ponudi, te da se uglavnom nude stanovi u izgradnji. Ono što će predstavljati problem u narednom periodu, prema riječima Ivana Odrčića, voditelja analize makroekonomije i tržišta kapitala u analitičkom timu Bloomberg Adrije, jeste što će se građevinska aktivnost usmjeriti na infrastrukturne projekte.
Ukrajina uzvraća napadima dronovima na ruske rafinerije
Ukrajinska borba protiv ruske invazije ušla je u novu fazu, sukobljavajući domaću tehnologiju bespilotnih letjelica naspram 2.000 kilometara dugog pojasa uglavnom naftnih postrojenja iz sovjetske ere. Najmanje devet velikih rafinerija uspješno je napadnuto ove godine, a prema nekim procjenama, trenutno je isključeno 11 posto ukupnog kapaciteta zemlje. Kako se sukob na prvim crtama bojišnice pomaknuo u korist Moskve, kampanja bespilotnih letjelica postaje ključna tačka odbrane Ukrajine - kako u svojoj simbolici tako i u strateškim ciljevima.
Šta se još čitalo...
Kako rast cijena kafe ugrožava opstanak malih prerađivača u BiH
Finska najsretnija zemlja na svijetu, BiH na 65. mjestu
SAD razmatra sankcioniranje proizvođača čipova povezanih s Huaweijem
Slijedi...
Neefikasnost pravosuđa u Bosni i Hercegovini (BiH) najveći je problem s kojim se finansijske institucije u zemlji susreću prilikom naplate potraživanja. Nerijetko potraživanja prodaju specijalizovanim društvima za naplatu potraživanja i upravljanje imovinom, koja opet dočekaju isti problemi u sudovima. A o ostalim problemima i načinima njihovog rješavanja u intervjuu za Bloomberg Adriju govori Petar Mrkonjić, direktor EOS MATRIXA.
Čitajte i šta očekuju sezonski radnici u Hrvatskoj kada je riječ o platama.