U veljači 2024. godine u odnosu na veljaču 2023. godine, cijene u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) su porasle za 1,1 posto. Rast cijena restorana i hotela od 9,7 posto na godišnjoj razini najviše je pogurao infalciju u Federaciji BiH.
Cijene osnovnih proizvoda i usluga u FBiH blago su rasle u veljači ove godine na mjesečnom, ali i na godišnjem nivou.
U veljači 2024. godine cijene su, u odnosu na vejaču 2023. godine, porasle za 1,1 odsto, što je iznos godišnje inflacije. Rastu je doprinijelo poskupljenje usluga ishrane i smještaja u restoranima i hotelima. Značajno su porasle cijene ostalih dobara i usluga.
Odjeća i obuća su jeftiniji nego u veljači 2023. godine kao i stanovanje, voda, električna energija, plin i drugi energenti. Nešto jeftiniji je i prevoz kao i troškovi komunikacija.
Potrošačke cijene u veljači 2024. godine, u prosjeku su porasle za 0,6 posto u odnosu na prethodni mjesec. Najveći doprinos rastu inflacije dali su odjeljci prijevoza i restorana i hotela gdje su cijene rasle za po 2,1 posto.
Posmatrano po odjeljcima Klasifikacije osobne potrošnje prema namjeni, cijene su porasle u odjeljcima Prijevoz i Restorani i hoteli, Alkoholna pića i duhan, Stanovanje, voda, električna energija, plin i drugi energenti i Rekreacija i kultura, Zdravstvo, Hrana i bezalkoholna pića i Ostala dobra i usluge i Komunikacije.
Cijene su pale u odjeljcima Odjeća i obuća i Namještaj, kućanski uređaji i redovno održavanje kuće. U odjeljku Obrazovanje, u prosjeku, cijene se nisu mijenjale.
Podsjećamo, inflacija u FBiH u 2023. godini iznosila je u prosjeku 5,1 posto, u Republici Srpskoj sedam posto.
Inflacija u BiH
"Prema našim projekcijama, inflacija će nastaviti opadati", priopćeno je u preliminarnim nalazima članova misije MMF-a na kraju njihove službene posjete. Inflacija je, s rekordne vrijednosti od 17,5 posto, koju je dostigla u listopadu 2022. godine, postepeno opadala i u 2023. godini je u prosjeku iznosila šest posto, a u 2024. godini očekuje se njen daljnji pad na tri posto.
Međutim, inflacija u koju nisu uključene cijene hrane i energije pokazuje se upornijom, odražavajući kontinuirane pritiske izazvane povećanjem plata.
U prosincu je, posmatrajući cijelu Bosnu i Hercegovinu, zabilježena deflacija na mjesečnom nivou, dok je inflacija u cijeloj 2023. usporila u skladu s prognozama Centralne banke BiH i iznosila je 6,1 odsto.
Marina Petrov Savić, viša analitičarka makroekonomije i tržišta kapitala Bloomberg Adrije, kazala je ranije da ne očekuje da inflacija naglo uspori, upravo zbog toga što se i dalje vide inflatorni pritisci u određenim segmentima, pogotovo u segmentima usluga, a i usljed rastuće realne tražnje.