Javni dug Bosne i Hercegovine u 2023. godini je za 0,4 posto manji u odnosu na 2022. Cijene šećera, kakaovca, kafe i soka od narandže i dalje rastu. Autoceste Federacije BiH u 2023. znatno povećale dobit. Bh. poljoprivrednike ugrožava prekomjeran uvoz. Elektroprivreda BiH planira povećati cijenu struje.
Ovo je 5 vijesti za početak dana:
Javni dug BiH iznosi 26,7 posto BDP-a
Bosna i Hercegovina je 2023. godinu završila s javnim dugom u iznosu od 12,95 milijardi KM, što je za 0,4 posto manje u odnosu na 2022. godinu. Javni dug čini 26,73 posto projiciranog bruto domaćeg proizvoda (BDP) za 2023., pokazali su podaci Ministarstva finansija i trezora BiH. Godinu ranije javni dug BiH je iznosio 13,01 milijardu KM, što je jednako 28,60 posto BDP-a zemlje.
Više cijene čokolade, cijene šećera i kafe se stabiliziraju
Cijene sirovina poput žitarica, nafte i plina vratile su se na nivoe prije pandemije. No, ima sirovina čije cijene i dalje rastu, poput šećera, kakaovca, kafe i soka od narandže. Nepovoljni vremenski uvjeti i bolesti ključni su uzrok takvog rasta cijena, pri čemu u posljednje vrijeme prednjači kakaovac s rastom cijene od 170 posto od početka 2023. godine.
Autoceste FBiH uvećale dobit za 105 posto
Javno preduzeće Autoceste Federacije BiH (Autoceste FBiH) ostvarilo je dobit od 20 miliona KM u 2023. godini, što je za 105 posto više nego u 2022. godini. Najveći doprinos rastu dobiti imala je pozitivna kursna razlika te ostali prihodi i dobici. Autoceste FBiH su u 2023. godini ostvarile ukupne prihode od 151,4 miliona KM, što je za 22,5 posto više nego na kraju 2022. godine. Ostali prihodi i dobici veći su za 25,6 posto.
Crno tržište krompira
Bh. tržište krompira suočava se s ozbiljnim problemom masovnog uvoza, dok poljoprivrednici upozoravaju da vlasti premalo čine kako bi zaštitile domaće proizvođače. U posljednje vrijeme pažnju privlači uvoz sirijskog mladog krompira. Dubravko Vukojević, direktor Poljoprivredne zadruge "Plodovi zemlje", kaže da iako postoje navodne kontrole proizvoda, poljoprivrednici strahuju da uvozni proizvodi ne prolaze iste inspekcije kao domaći, dok, kako kaže, bh. krompir prolazi najstrože kontrole.
Kazao je kako je crno tržište i dalje jedno od gorućih pitanja kada se radi o bh. poljoprivredi.
EP BiH planira rast cijena struje
Prema Prijedlogu Plana poslovanja Elektroprivrede Bosne i Hercegovine (EP BiH) za period 2024.-2026. godina, cijene struje bi od 1. juna trebale porasti za 10 posto. Naime, nakon rekordnog gubitka u 2023. godini od 140,2 miliona KM, EP BiH u narednom periodu planira poslovati pozitivno, a "prilikom finalizacije ovog Plana kao ulazna pretpostavka korištene su važeće (početkom januara 2024. godine) cijene za prodaju kupcima na javnom snabdijevanju uz pretpostavku njihovog povećanja za prosječno 10 posto od 1. juna 2024. godine", navodi se u dokumentu.
Šta se još čitalo...
Da li 'modne izjave' na Oskaru govore koliko i sami filmovi?
Sarajevski aerodrom očekuje rekordnu sezonu s preko 30 aviokompanija i destinacija
Kako se nositi sa zastrašujućim političkim razgovorima na poslu
Slijedi...
Danas čitajte koliku korist RS ima od koncesija u energetici. Koncesije u oblasti energetike Republici Srpskoj su u prošloj godini donijele 45 miliona KM, što je rast od 43 posto u odnosu na godinu ranije. Dok u Vladi RS tvrde da dosta rade na razvoju energetskog sektora, iz nevladinih organizacija ukazuju na neuređenost oblasti koncesija.
Ako u proizvodnji koristite kakaovac ili kafu kao sirovinu, onda vas sigurno boli glava od rasta njihovih cijena. No aktivni učesnici tržišta kapitala tu vide priliku za profit. Ko je profitirao, a ko izgubio u sirovinskim igrama?