U Adria regiji državna regulacija cijena naftnih derivata stvara izazove za trgovce, dok investitori iz Bosne i Hercegovine sve više prepoznaju prilike za ulaganje u nekretnine na Kipru. Istovremeno, u našoj državi implementacija digitalnog identiteta donosi promjene nakon gotovo dva desetljeća, dok rasprave o cijeni prirodnog plina i indeksu percepcije korupcije dodatno oblikuju regionalno poslovno okruženje.
Kako regulacija cijena utječe na poslovanje trgovaca naftnim derivatima u Adria regiji
Iako se kreatori (ekonomskih) politika u moderno vrijeme često pozivaju na slobodu tržišta, definitivno ne bježe od državnog intervencionizma. Svjež primjer su nova, niža ograničenja bruto profitnih marži za trgovce naftnim derivatima u Sloveniji. Potrošači su očigledno na dobitku, barem na kratki rok. Međutim, za trgovce naftnim derivatima to znači veće izazove kod pokrivanja operativnih troškova, manje investicija, skuplje zaduživanje i, konačno, manju vrijednost kompanije.
Nekretnine na Kipru: Prilika za ulaganje koju već koriste investitori iz regije
Povoljna klima na Kipru, sa oko 330 sunčanih dana godišnje, te proširenje aerodroma u Larnaki trebalo bi da na to ostrvo dovedu od 15 do 18 miliona novih turista u naredne dvije-tri godine. Sve je utjecalo na to da se ubrzano grade apartmani u koje ulažu investitori iz Evrope, a sve više i iz Adrija regije.
Šta je digitalni identitet i kako će on pomoći građanima BiH
Nakon skoro 18 godina od usvajanja prvih propisa o elektronskom potpisu, građanima Bosne i Hercegovine je omogućeno aktiviranje digitalnog identiteta. Naime, prema Zakonu o elektronskom potpisu BiH, koji je usvojen 2006. godine, pod elektronskim potpisom podrazumijevaju se podaci u elektronskom obliku koji prate druge podatke u elektronskom obliku ili su s njima logički povezani i omogućavaju utvrđivanje identiteta potpisnika.
Lakić i Elek demantirali Energoinvest, plin skuplji zbog Gazproma
Nakon što je Energoinvest saopćio da je povećao cijenu prirodnog plina za prvo tromjesečje 2024. godine resorni ministar je saopćio da je Vlada Federacije Bosne i Hercegovine osigurala da povećanje cijene prirodnog plina bude minimalno. Plin je poskupio za 3,9 posto.
Indeks percepcije korupcije (CPI) u regiji: BiH najgora
Bosna i Hercegovina zauzima najgore mjesto u regiji prema ovogodišnjem Indeksu percepcije korupcije (Corruption Perception Index – CPI) koji je objavio Transparency International (TI), a postala je i druga najlošije pozicionirana zemlja u Evropi kada je riječ o stanju korupcije u zemlji. Samo Rusija ima lošiji rezultat od BiH, koja ove godine ima ocjenu 35.
Šta se još čitalo u utorak
Zakazana emisija obveznica Republike Srpske, kamata šest odsto
Kraj 2023. u BiH obilježen povećanim posjetama turista
Više od polovine velikih kompanija eksperimentira sa AI
Slijedi…
Danas vam pišemo o gejming industriji u BiH: Savršena oluja izvrsnosti i katastrofe