Evropska unija postigla je okvirni dogovor o plinskoj regulativi koja omogućava zemljama da učinkovito zabrane ruske isporuke ukapljenog prirodnog plina bez novih energetskih sankcija.
Evropski parlament i Vijeće EU, koji predstavljaju zemlje članice, odobrili su u petak dio paketa koji postavlja zajednička pravila za prirodni plin, obnovljive plinove i vodik, pripremajući blok da se odmakne od fosilnih goriva. Mjera bi omogućila vladama članicama da privremeno spriječe ruske i bjeloruske izvoznike u rezerviranju infrastrukturnih kapaciteta potrebnih za isporuke LNG-a i prirodnog plina.
''Uredba će sadržavati odredbe koje dopuštaju državama članicama da usvoje ograničenja za opskrbu prirodnim plinom, uključujući ukapljeni prirodni plin (LNG), iz Rusije ili Bjelorusije, s ciljem zaštite bitnih sigurnosnih interesa država članica ili EU, uzimajući u obzir sigurnost opskrbe i ciljeve diverzifikacije'', navodi se u saopćenju Vijeća EU nakon razgovora.
Iako ne postoje sankcije na nivou EU za ruski plin, ovaj potez dio je nastojanja regije da preusmjeri opskrbu nakon invazije predsjednika Vladimira Putina na Ukrajinu. Dok su tokovi prirodnog plina kroz cjevovode pali na rekordno niske nivoa, isporuke LNG-a iz Moskve su porasle. Evropska komisija za energetiku Kadri Simson ranije ove godine pozvala je na zaustavljanje ruskih isporuka LNG-a, rekavši da kompanije ne bi trebale obnavljati dugoročne ugovore nakon što sadašnji isteknu.
Neke zemlje u Evropi već su prestale kupovati ruski LNG, poput Velike Britanije, Poljske i baltičkih država.
''Godinama je energija bila rusko oružje protiv ekonomije i solidarnosti EU i njezinih partnera'', rekao je zastupnik EU Jerzy Buzek, glavni pregovarač Parlamenta. ''Uvodimo i zakonsku mogućnost za zemlje EU da prestanu uvoziti bilo kakav plin iz Rusije. To je najdalekosežniji zakon te vrste u historiji''.
Uredba još treba službeno odobrenje Evropskog parlamenta i država članica u Vijeću kako bi postala zakon.