Sud Bosne i Hercegovine je konstatirao da su se Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, i Miloš Lukić, vršilac dužnosti direktora Službenog glasnika ovog entiteta, izjasnili da nisu krivi za krivično djelo "neizvršavanje odluka visokog predstavnika".
Državni sud je tako konstatirao jer su obojica na ročištu rekla da ne razumiju optužnicu za krivično djelo "neizvršavanje odluka visokog predstavnika".
Obrana Dodika je insistirala da objasni zbog čega je optužnica nerazumljiva, ali je sutkinja Jasmina Ćosić Dedović objasnila da je u ovoj fazi predviđeno samo izjašnjenje, a da će tokom glavnog pretresa moći izricati ta pitanja, osim u slučaju kad optuženi nema branioca, izvještava Detektor.
"Prvo, ja uopšte ne razumijem o čemu se radi… Čitao sam malo, to što sam saznao, to uopšte ne stoji", rekao je Dodik, dodavši da je u pitanju politički postupak.
Sudija ga je dva puta prekidala, dok je objašnjavao kako ne razumije nijedan navod optužnice, te se žalio što nema zastave Republike Srpske na aktu, koji nije dobio na ćirilici.
Goran Bubić, branilac Dodika, tražio je da istakne argumente zbog kojih je optužnica nerazumljiva, ali je Sud kazao da će svoje dokaze moći iznijeti tokom suđenja.
Lukić je rekao da također ne razumije optužnicu.
Optužnica
Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine podiglo je optužnicu protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i v.d. direktora Službenog glasnika Republike Srpske Miloša Lukića.
Razlog podizanja optužnice je neizvršavanje odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta po novom članu Krivičnog zakona BiH - 203a stav 1, koji je nametnuo visoki predstavnik.
"Možemo potvrditi da je Tužiteljstvo BiH, podiglo optužnicu protiv Dodik Milorada (1959.) i Lukić Miloša (1987.), koji se terete za kazneno djelo-Neizvršavanje odluka visokog predstavnika iz članka 203.a stavak 1. KZ BiH", priopćili su iz Tužiteljstva BiH.
Dodik je potpisao Ukaz o proglašenju Zakona o neobjavljivanju odluka visokog predstavnika za BiH u Službenom glasniku RS, kao i Ukaz o proglašenju Zakona o nesprovođenju odluka Ustavnog suda BiH na teritoriji bh. entiteta Republika Srpska.