Nakon šest godina istraživanja, Adriatic Metals u novembru pokreće proizvodnju u rudniku u Varešu. Prosječna mjesečna plata u Bosni i Hercegovini u julu ove godine bilježi nominalni i realni rast. Vlada republike Srpske proizvodnju naoružanja i vojne opreme proglasila strateškim interesom.
Ovo je 5 vijesti za početak dana:
Adriatic Metals pokreće proizvodnju u Varešu
Adriatic Metals, britanska kompanija za istraživanje i razvoj plemenitih i baznih metala planira u novembru pokrenuti proizvodnju u Varešu. Kompanija je uložila oko 189 miliona američkih dolara u projekt iskopavanja srebra, cinka i olova u Varešu, a više od 70 posto projekta kompletirano je krajem aprila ove godine. Godišnje će se iz rudnika iskopavati oko 800.000 tona polimetalne rude iz koje se nakon šestogodišnjeg istraživanja i ulaganja očekuje oko 65.000 tona koncentrata olovo-srebra i 90.000 tona koncentrata cinka.
Godišnji rast plata u BiH
Prosječna mjesečna plata u BiH u julu ove godine iznosila je 1.262 KM. Zabilježen je nominalni i realni pad u odnosu na juni 2023. godine. Na godišnjem nivou plate su veće nominalno i realno. Najveća prosječna neto plata zabilježena je u oblasti finansijskih djelatnosti i djelatnosti osiguranja. U stopu ih prate plate iz informacijsko-komunikacijske oblasti.
Proizvodnja naoružanja postaje strateški interes RS
Proizvodnja naoružanja i vojne opreme djelatnost je od strateškog interesa za Republiku Srpsku, definisano je Nacrtom zakona o proizvodnji naoružanja i vojne opreme u RS, koji je Vlada uputila na usvajanje u Narodnu skupštinu RS. Ovim zakonom uređuju se proizvodnja naoružanja i vojne opreme kao djelatnost od strateškog interesa, uslovi za pribavljanje saglasnosti za proizvodnju naoružanja i vojne opreme, obaveze proizvođača, druga pitanja od značaja za proizvodnju naoružanja i vojne opreme, kao i nadzor nad primjenom ovog zakona.
Alibaba ulaže u Tursku
Alibaba Group Holding Ltd. objavio je plan da investira dvije milijarde dolara u Turskoj, nakon sastanka s predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoğanom. Šef kineskog giganta Michael Evans saopštio je to poslije sastanka u Istanbulu u petak, navodi se u saopćenju njegove turske jedinice Trendyol. On je ukazao na to da kompanija ima "pouzdanje u zdrave ekonomske osnove Turske" i da je već uložila 1,4 milijarde dolara u zemlji preko Trendyola, najveće platforme za e-trgovinu u Turskoj.
Nedostatak dizela pred zimu
Svjetske rafinerije ne mogu proizvesti dovoljno dizela, čime se otvara mogući novi prostor za inflacijske pritiske dok ekonomije upadaju u probleme s gorivom koje služi za pokretanje industrijskog i transportnog sektora. Rast cijene nafte u posljednje vrijeme prema 95 dolara po barelu izgleda blijedo u odnosu na rast cijena dizela. U SAD-u je prošle sedmice cijena skočila na 140 dolara, što je najviši nivo u ovo doba godine. U Evropi je proteklih sedmica cijena rasla 60 posto.
Šta se još čitalo u ponedjeljak:
Testirali smo Bentley Batur od 2,1 milion dolara
Mađari opet propitkuju švedski ulazak u NATO
Sjajna budućnost farmaceutske industrije, ali Rusija ostaje izazov
Slijedi...
Koliko je mladih napustilo BiH, kakve posljedice to ostavlja na ekonomiju i šta se planira uraditi da bi se zaustavio brain drain čitajte danas na našem portalu.
Danas čitajte i kako će kredit od 70 miliona KM za istočni gasovod biti podijeljen.