Požar u banjalučkoj fabrici papira Celex, koji se dogodio u augustu, izazvao je kvar na elektroinstalacijama u mašini premotač u pogonu za preradu i proizvodnju papira, a prilikom uviđaja utvrđeno je da nema elemenata krivičnog djela.
Kako je rečeno za Srnu iz Policijske uprave Banja Luka, požar se iz prizemlja poslovnog objekta, gdje se nalazi pogon za preradu i proizvodnju papira, raširio preko ventilacionih kanala na gornju etažu i krovnu konstrukciju objekta, u prostor namijenjen za skladištenje.
Generalni direktor Celexa Mario Blažević kazao je ranije da je šteta višemilionska, te da iznosi između 10 i 12 miliona i da je sada prioritet čišćenje prostora i sanacija.
Čitaj više
Šteta u Celexu od 10 do 12 miliona KM, sanacija najviše za dva mjeseca
Prioritet čišćenje prostora i sanacija
30.08.2023
Osmero povrijeđenih u Celexu, upitno oko 300 radnih mjesta
Zatražili medicinsku pomoć jer su se nagutali dima.
25.08.2023
Požar u banjalučkoj fabrici Celex još uvijek aktivan, povrijeđena dva radnika
Nije poznat uzrok požara.
24.08.2023
Blažević je rekao da 80 posto pogona nije oštećeno. "Papir mašina je odmah sutradan počela proizvodnju. Konfekcijski pogon za gotovu robu će se vratiti do petka, konfekcijska mašina je oštećena, ali će to biti sanirano", rekao je Blažević za RTRS.
U četvrtak, 24. augusta, oko 16 sati u fabrici je izbio požar u kojem je izgorjelo skladište u jednoj od hala, krov i dio mašina.
Prema našem ranijem pisanju, kompanija planira u narednih nekoliko godina investirati oko 130 miliona eura u pogone u Banjoj Luci, a nedugo nakon toga kompanija je objavila da će poslovati kao zatvoreno akcionarsko društvo, čime je zaustavljeno trgovanje hartijama od vrijednosti te kompanije na Banjalučkoj berzi (BLSE).
Osnovni kapital SHP Celex iznosi 13,2 miliona KM i podijeljen je na isto toliko dionica nominalne vrijednosti jedne marke po dionici i ostaje nepromijenjen. Vlasnici kompanije su Eco-Investment i SHP Hermanec.
SHP Celex prvenstveno se bavi proizvodnjom higijenskog papira. Banjalučka tvornica lani je imala ukupne prihode od 131 milion KM, rashode od 120 miliona, a godinu je završila s neto dobiti od 10,6 miliona KM, što je značajno povećanje u odnosu na 2021. godinu, kada su imali dobit od 2,4 miliona KM.