Tužiteljica Tužiteljstva Bosne i Hercegovine, u predmetu visoke korupcije i organiziranog kriminala, podigla je optužnicu koja se odnosi na krivična djela organiziranog kriminala, zloupotrebe položaja ili ovlaštenja, sklapanje štetnog ugovora i pranje novca, koja su počinjena između 2005. i 2016. godine, za koja se terete 11 fizičkih i četiri pravne osobe.
U optužnici se navodi da su prvooptuženi Uzunović Nedim, u svojstvu organizatora, zajedno sa više drugih osoba, sa kojima je povezan rodbinskim vezama ili na drugi način, djelujući kao organizirana grupa, prema međusobnim dogovorima, planiranjem i izvršenjem krivičnih djela radi ostvarivanja nezakonite imovinske koristi, a suprotno interesima kompanije Bosnalijek, vršili financijske transakcije putem više off-shore kompanija registrovanih na Britanskim Djevičanskim otocima i Sejšelima, u korist računa kompanija u Latviji, Kipru i drugim zemljama, a za navodne marketinške ili konsultantske usluge koje nisu izvršene.
"U optužnici se navodi da je prvooptuženi Uzunović Nedim, kao stvarni vlasnik off-shore kompanija i direktor predstavništva kompanije Bosnalijek u Moskvi, u namjeri da prikrije stvarni izvor, prirodu i porijeklo novca te isti nezakonito ubaci u legalne finansijske tokove, uplaćivao velike novčane iznose na račune kojima je raspolagao, kao i račune sebi bliskih osoba, koji su nakon toga korišteni za različite namjene, uključujući i kupovinu nekretnina, dionica, vozila i drugih vrijednosti", navodi se na stranici Tužiteljstva BiH
Čitaj više
Negativne kursne razlike odvele Bosnalijek u gubitak od 9,8 miliona KM
Prihodi pali za 18,8 miliona KM u prvom polugodištu.
18.08.2023
Živković uputio pismo Blinkenu: Nadam se da će 'crna lista' biti proširena
Dodao je da ove aktivnosti uključuju i zaštitu od strane političkih elita u Sarajevu.
20.06.2023
Dioničari Bosnalijeka traže reakciju Komisije za vrijednosne papire
Dioničari ukazuju da je nezakonito poslovanje društva Bosnalijek d.d. potvrđeno hapšenjem.
16.08.2022
Sud utvrdio odgovornost članova NO društva Bosnalijek, sporne sjednice iz 2022.
U lipnju je odgođena godišnja Skupština dioničara zbog, kako su naveli, nedostatka kvoruma.
17.02.2023
Prema prikupljenim dokazima, optuženi su oštetili kompaniju Bosnalijek za iznos od 10.849.609,43 KM, a sebi pribavili protivpravnu imovinsku korist u iznosu od 9.984.508,01 KM, kojim novcem su dalje raspolagali i koristili u privrednom poslovanju, kupovali pokretnu i nepokretnu imovinu u Bosni i Hercegovini i Republici Hrvatskoj, stavljajući novac za koji su znali da je pribavljen počinjenjem krivičnog djela u legalne finansijske tokove.
Tužiteljstvo BiH i partnerske institucije i agencije koje su sudjelovale u istrazi u BiH i inostranstvu, a posebno Državna agencija za istrage i zaštitu, zadokumentirale su više stotina inostranih i domaćih financijskih transakcija u velikim iznosima, te je nad određenim novčanim sredstvima i imovinom tokom postupka izvršena zabrana raspolaganja, a u okviru optužnice tražit će se oduzimanje višemilijunske nezakonite imovinske koristi u pojedinačno utvrđenim iznosima.
Optuženi su:
-
Nedim Uzunović
-
Emin Hadžiomerović
-
Jasmina Uzunović
-
Sead Uzunović, zv. "Sejo"
-
Munir Ćukle
-
Nadija Ćukle
-
Alma Turajlić
-
Aziz Šukalo
-
Vedad Tuzović, zv. "Vedo"
-
Bogdan Joković
-
Anel Vrtić, zv. "Crni"
-
Pravna osoba SERRETA INVESTING d.o.o. Sarajevo,
-
Pravna osoba LIBERO 5 d.o.o. Konjic,
-
Pravna osoba TURIST BEST d.d. Konjic i
-
Pravna osoba EMKO GRAĐENJE d.o.o. Rogoznica.
Navode optužnice tužiteljstvo će dokazivati pozivanjem 24 svjedoka, stručnog vještaka, kao i prilaganjem više stotina dokaznih materijala, uključujući i dokumente međunarodne pravne pomoći dobijene iz pravosudnih institucija Latvije, Kipra, Hrvatske, Slovenije itd.
Optužnica je proslijeđena na potvrđivanje Sudu BiH.
Ranija upozorenja
Zamjenik predsjednika Komisije za vrijednosne papire Federacije BiH Matej Živković, tijekom svoje posjete Washingtonu, američkim dužnosnicima je predočio brojne činjenice i argumente nezakonitih radnji, a oni su poseban interes iskazali za slučaj Bosnalijeka zbog mogućeg utjecaja politike. Podsjećamo, američka kompanija koja je pripremila sveobuhvatan plan razvoja ove kompanije imala je interes za preuzimanje.
Međutim, kako su istakli, kompaniju su na kraju preuzeli ruski interesi i to nizom dvojbenih radnji.
Kako Živković navodi u otvorenom pismu državnom sekretaru SAD-a Antonyu Blinkenu, u Federaciji BiH korupcija je moguća među ostalim kroz nezakonite i kriminalne aktivnosti u Komisiji za vrijednosne papire. "Oni koji su odlučili zagovarati transparentnost i vladavinu prava nastradali su", navodi se. "Osobno sam preživio dva pokušaja ubojstva - u drugom sam ranjen i pogođen s pet metaka u različite dijelove tijela. Dvojica mojih kolega su pretučena."
Dalje navodi da je prethodni saziv Komisije ostao na funkciji 17 godina, od 2004. do 2021., i tek kada je prethodnom predsjedniku Komisije Hasanu Ćelamu zabranjeno obavljanje dužnosti od strane kantonalnog suda u Sarajevu zbog optužbi za korupciju, jednom od brojnih skandala u koje je bio uključen, novi saziv komisije je imenovan.
Dodaje da spomenuti skandali uključuju i već desetljeće star proces nezakonite trgovine dionicama Bosnalijeka ruskim interesima iz 2013. godine, koji još uvijek nije riješen, kao i prodaja državnog udjela u kompaniji 2017. godine. Dodao je da ove aktivnosti uključuju i zaštitu od strane političkih elita u Sarajevu, koje su znale i bile svjesne da je za kupovinu Bosnalijeka zainteresirana farmaceutska kompanija iz SAD s jasnim i dobrim planom za transparentan razvoj i snažan rast kompanije.
"Američka kompanija čak je dobila i savjetodavnu potporu od strane Ministarstva trgovine SAD i unatoč snažnim naporima tadašnjeg američkog ambasadora Patricka Moona dionice Bosnalijeka prodane su ruskim interesima putem anonimne kompanije registrirane u Luksemburgu, uz diskretnu i nelegalnu podršku komisije za vrijednosne papire", navodi Živković.
Odgovornost Nadzornog odbora
Općinski sud u Sarajevu početkom ove godine je utvrdio odgovornost Nedima Rizvanovića i Samira Telibečirovića zbog poduzimanja aktivnosti suprotnih Zakonu o privrednim društvima, te im je izrečena novčana kazna.
Komisija za vrijednosne papire Federacije BiH je na osnovu provedenog vanrednog nadzora održavanja i odlučivanja redovne Skupštine dioničara Bosnalijeka zakazane za 30. lipanj, odnosno 19. kolovoz 2022. godine podnijela zahtjeve za pokretanje prekršajnog postupka protiv Nedima Rizvanovića, predsjednika nadzornog odbora društva, te Samira Telibečirovića, Bernadina Alagića i Vedada Tuzovića, članova nadzornog odbora.
Podsjećamo, dioničari Bosnalijeka su sazvali redovnu skupštinu za 7. rujan nakon što je Nadzorni odbor (NO) društva Bosnalijek odlučio da se ponovljena redovna skupština dioničara zakazana za 19. kolovoz opet odgodi.
Skupština je odgođena, navodno, zbog toga što revidirani izvještaj eksternog revizora za 2021. nije završen, odnosno dostupan.
Kako je saopćeno iz AS Holdinga doo, koji predvodi ove dioničare, prethodno su dioničari dostavili Komisiji za vrijednosne papire FBiH niz informacija o nezakonitim postupanjima društva Bosnalijek d.d. te zahtjeve za poduzimanje mjera kako bi se spriječilo štetno djelovanje NO i uprave Bosnalijeka prema samoj kompaniji i dioničarima.
Negativne kursne razlike odvele Bosnalijek u gubitak
Bosanskohercegovački proizvođač lijekova Bosnalijek i drugi kvartal 2023. godine završio je gubitkom. Tako je prvu polovinu godine ova kompanija završila gubitkom od 9,8 milijuna KM, dok je u istom periodu prošle godine ostvarila neto dobit od 18,6 milijuna KM.
Razlog ovako dramatičnog gubitka posljedica je izostanka prihoda od neto pozitivne kursne razlike od 22 milijuna KM u odnosu na isti period prošle godine. Veliki dio izvoza kompanije odvija se prema Rusiji, a u posmatranom periodu zabilježen je pad rublje i rast dolara.
Ukupni prihodi kompanije manji su za 18,8 milijuna KM u odnosu na isti period 2022. Prihodi iz ugovora s kupcima na domaćem tržištu su veći za 3,7 milijuna KM, dok su, kada je riječ o stranom tržištu, prihodi manji za 592.847 KM.