Na jučerašnjem radnom sastanku federalni premijer Fadil Novalić i njegovi zamjenici, federalni ministri finansija Jelka Milićević, rada i socijalne politike Vesko Drljača, te pomoćnik federalnog ministra za boračka pitanja Mirza Terzo, u sjedištu Federalne vlade u Sarajevu finalizirali su izradu Vladine uredbe o programu pomoći kategorijama stanovništva koje su posebno pogođene inflacijom.
Uredba koja sadrži niz mjera usmjerenih podršci stanovništvu posebno pogođenom rastom indeksa potrošačkih cijena, naći će se na sjednici Vlade Federacije BiH u četvrtak.
Ona prvenstveno definira novčanu podršku penzionerima, pripadnicima boračkih populacija, primaocima stalne novčane i druge materijalne pomoći, te civilnim žrtvama rata i neratnim invalidima. Predviđeno je da ove kategorije dobiju novčanu pomoć u iznosu od 100 KM.
Uredbom se, također, predlaže poslodavcima da svojim uposlenicima isplate jednokratne podrške u visini prosječne neto plaće u FBiH. Sve one koji to učine, Vlada FBiH će osloboditi plaćanja doprinosa na ove isplate svojim radnicima.
''Naravno da građani traže i moraju dobiti adekvatan odgovor vlasti na ove teške izazove. Mi u Vladi Federacije ovom uredbom nastavljamo s provođenjem mjera na ublažavanju posljedica poskupljenja izazvanih globalnom inflacijom. Na ovome nećemo stati. I sa ostalim resorima poput energetike i rudarstva, te obrazovanja, već iznalazimo i druge načine pomoći našim građanima'', izjavio je federalni premijer Novalić.
Ekonomski analitičar Faruk Hadžić, kazao je da je krajem maja ove godine javno predložio da se radnicima omogući povećanje plaća bez da plaće kompanija doprinose toj razlici, kao jedna od mjera za suzbijanje negativnih efekata inflacije.
'Čitam vijest da je ova ideja očito stigla do naših donositelja odluka, što mi je posebno drago. Kako navode mediji, u četvrtak bi trebala biti usvojena regulativa na nivou FBiH, kojom će to biti predloženo preduzećima, uz prijedlog da se zaposlenima isplate jednokratna podrška u iznosu prosječne neto plaće u FBiH, uz oslobađanje plaćanja doprinosa na ovaj iznos'', kazao je Hadžić.
Međutim, prijedlog ove uredbe izazvao je oštre reakcije poslodavaca. Naime, Udruženje poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine (UPFBiH) obratilo se pismom Vladi Federacije BiH u kojem traži konsultacije u vezi sa Uredbom o programu pomoći kategorijama stanovništva koje su posebno pogođene inflacijom.
Kako kažu iz UPFBiH za donošenje ovakve vrste odluka obavezne su konsultacije sa Ekonomsko-socijalnim vijećem za teritoriju Federacije BiH. Donošenje Uredbe nije sporno samo iz formalno-pravnih, nego i suštinskih razloga.
Iz UPFBiH naglašavaju da Uredbu smatraju lošim prijedlogom i jeftinim predizbornim potezom kojim Vlada FBiH želi prikupiti jeftine političke poene uoči izbora. Ukoliko želi Vlada FBiH može donijeti odluku o izdvajanju sredstava iz budžeta za pomoć kategorijama građana naročito pogođenim inflacijom.
''UPFBiH smatra da Vlada FBiH treba stvoriti uslove za povećanje svih plaća, donošenjem novih zakona o doprinosima i o porezu na dohodak FBiH po hitnoj proceduri, čime bi se kroz smanjenje poreza i doprinosa povećale plaće svim radnicima, što bi bilo trajno sistemsko rješenje, a ne jednokratna pomoć koja je upitna sa više aspekata'', kažu iz UPFBiH, te dodaju: Uredba Vlade FBiH je problematična i niz je otvorenih pitanja vezanih za njeno donošenje. Za početak, upitno je može li Vlada FBiH svojom odlukom derogirati odredbe važećih Zakona o doprinosima i Zakona o porezu na dohodak u FBiH''.
Poslodavci smatraju da postoje uslovi za donošenje sistemskih rješenja upravo kroz donošenje zakona o smanjenju poreza i doprinosa, naročito ako se ima u vidu da uprkos krizi svjedočimo dvocifrenom rastu javnih prihoda, kako direktnih, tako i indirektnih. Za takvo rješenje UPFBiH ima i načelnu saglasnost sindikata.
''Zbog svega navedenog smatramo da su potrebne konsultacije socijalnih partnera o Uredbi Vlade FBiH, a ukoliko se održi sjednica ESV za teritoriju FBiH, UPFBiH će predložiti odluku koja će biti puno bolja za radnike, poslodavce, ali i Vladu FBiH'', kažu iz UPFBiH.