Broj smrtno stradalih u velikom požaru na havajskom otoku Maui do subote je porastao na 89 čime je on postao najsmrtonosniji požar u Sjedinjenim Američkim Državama u barem sto godina.
Brojka poginulih se ranije zaustavila na 80, a očekuje se da će s nastavkom pretrage ruševina i dalje rasti, kazao je u subotu za medije Josh Green, guverner savezne republike Hawaii. Dosad je pretraženo samo tri posto opožarenog područja, rekli su dužnosnici, i dodali da će se angažiranim snagama pridružiti 12 posebno obučenih pasa kako bi pomogli u pretrazi.
"Ovo je najveća prirodna katastrofa koju smo ikad iskusili", kazao je Green. "To će također biti i prirodna katastrofa za koju će trebati užasno puno vremena za oporavak", dodao je.
Broj mrtvih znači da se radi o najsmrtonosnijem požaru još od 1918. godine kad je čak 453 ljudi stradalo u vatri koja je zahvatila gradove Cloquet i Moose Lake u državi Minnesoti, navodi Nacionalna udruga za zaštitu od požara. Iznos šteta u regiji Zapadni Maui se približava brojci od šest milijardi dolara, a u požaru je stradalo oko 2,2 tisuće nastambi na površini od blizu devet kvadratnih kilometara.
Od 89 smrtno stradalih dosad je identificirano samo dvoje, kazao je šef policije John Pelletier. Napore u identifikaciji mrtvih otežao je intenzitet požara od kojeg se talio metal i koji je sa zemljom sravnio gradić Lahainu, negdašnji glavni grad Havajskog kraljevstva. Ranije procjene govore o nepoznatoj sudbini još oko tisuću ljudi.
Dosad je u funkciju ponovo stavljen jedan od tri električna voda što je vratilo struju za oko 3700 potrošača, rekao je Green. Dva kamiona s WiFi mrežom olakšavaju komunikaciju nakon što su spaljeni i stupovi s telekomunikacijskim žicama, navodi se na internetskim stranicama okruga.
Nepoznati uzroci
Lokalne vlasti počele su s radom na dugotrajnoj obnovi i oporavku što uključuje i smještaj stanovnika otoka Maui koji su morali pobjeći od požara. Privremeno je osigurano oko tisuću hotelskih soba od čega će polovica biti za stanovnike, a ostatak za pripadnike brojnih službi za pomoć.
Niti četiri dana nakon događaja nije jasno kako je točno počeo požar kojeg su pojačali uraganski vjetrovi, i je li bilo moguće bolje upozoriti stanovnike. Green je kazao da će državni odvjetnik provesti detaljnu istragu događaja i odluka prije i tijekom požara, ali je upozorio da će proći još dosta vremena prije službenih nalaza.
"Najsnažnija sila te noći bili su vjetrovi brzine 80 milja na sat (130 kmh, op.). Oni su stvorili vrlo intenzivno i opasno okružje", kazao je Green. "Nakon što smo vidjeli tu oluju, sumnjamo da se moglo napraviti bitno više s požarom koji se kretao tako brzo", dodao je.