Jevgenij Prigožin je progovorio prvi put od kada je vodio vojnu pobunu i rekao da ne pokušava da zbaci Vladimira Putina s vlasti, kao i da će nastaviti da vodi svoju Vagner plaćeničku grupu uprkos zvaničnim pokušajima da je ugasi.
Subotnji marš Vagnerovih trupa ka Moskvi, koji se završio 200 kilometara od prijestonice, bio je protest koji je imao za cilj da pozove krivce za "ogromne greške" u ratu Rusije u Ukrajini, kao i da spriječi zvaničnike da "unište" njegovu plaćeničku grupu, rekao je Prigožin u ponedjeljak u 11-minutnom audiosnimku objavljenom na njegovom kanalu na komunikacionoj platformi Telegram.
"Nije nam bila namjera da rušimo postojeći režim i legitimno izabranu vladu", rekao je on, ali se uzdržao od otvorenog izražavanja lojalnosti ruskom predsjedniku.
Izostala je reakcija Kremlja, čiji napori imaju za cilj da javnost brzo zaboravi dramatične događaje. Ruska državna televizija je rano u ponedjeljak prikazala snimak sastanka ministra odbrane Sergeja Šojgua - glavne mete Prigožinovih napada u vezi s tim kako se vodi rat - s oficirima.
Kontradiktorni signali samo su bacili veo misterije na događaje proteklog vikenda, koji su predstavljali najveći javni izazov Putinovom autoritetu u više od dvije decenije njegove vlasti. Ruski predsjednik se nije pojavljivao u javnosti od subote ujutru, kada je u televizijskom obraćanju naciji pobunu proglasio "izdajom" i zaprijetio "strogom" kaznom, što se na kraju nije obistinilo.
Slobodan prolaz
Umjesto toga, bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko isposlovao je dogovor da Prigožin okonča pobunu i da mu Putin zauzvrat dozvoli odlazak u Bjelorusiju te da se odbace optužbe za izdaju protiv vođe Vagnera i njegovih boraca.
Međutim, ruski državni mediji u ponedjeljak su objavili da optužba podignuta protiv Prigožina na početku krize još uvijek nije odbačena. Pravnici komentarišu da procesi nekad potraju, ali u državi u kojoj je Putinova riječ zakon, kašnjenje znači nova pitanja o budućnosti dogovora koji je postignut da bi se ugušila pobuna.
U svojoj posljednjoj audioporuci šef plaćenika je istakao podršku javnosti za koju tvrdi da je izražena njegovim borcima koji su marširali kroz središte Rusije. "Građani su bili srećni što nas vide", kazao je.
Prigožin je takođe nastavio da kritikuje ruske visoke vojne zvaničnike, napominjući da su njegovi borci za 24 sata uspjeli da pređu 780 kilometara Rusije, blokirajući usput vojne jedinice bez ozbiljnog otpora.
"Naš 'marš za pravdu' pokazao je mnoge stvari o kojima smo ranije govorili, ozbiljne probleme s odbranom na cijeloj teritoriji zemlje", rekao je on. Njegov munjevit proboj je takođe bio "lekcija" o tome kako je vojska trebala da sprovede svoju invaziju na Ukrajinu u februaru 2022, dodao je.
Optužio je Ministarstvo odbrane da pokušava da uništi Vagner grupu naređenjem kojim se od boraca zahtijeva da potpišu ugovore s vojskom do 1. jula. Lukašenko je ponudio Vagner grupi da nastavi da funkcioniše u Bjelorusiji, rekao je on.
"Iako se povukao, Prigožin je sada ličnost na sasvim drugom nivou", napisala je Tatjana Stanovaja, osnivačica konsultantske kuće R. Politik. "Putin će morati da uradi nešto po tom pitanju, da pronađe balans između potencijalne reakcije njegovih sljedbenika i onih koji ga podržavaju."
Na svom snimku Prigožin nije rekao gdje se nalazi. Posljednji put je viđen u javnosti kako napušta Rostov na Donu, grad na jugu Rusije, sa svojim borcima, koji su se povukli u subotu kasno na odobravanje javnosti. Putin je dao "ličnu garanciju" da je Prigožinu dozvoljeno da napusti zemlju i stigne u Bjelorusiju, saopštio je Kremlj tokom vikenda.
Slomljeni imidž
Brzi preokret događaja ostavio je Sjedinjene Američke Države, Evropu i Kinu u nevolji zbog političkih posljedica pobune, koja je srušila imidž Putina kao nepobjedivog ruskog lidera i pretvorila se u najveću prijetnju njegovoj vladavini u skoro četvrt vijeka. Kriza je istakla oštre podjele unutar Rusije oko sukoba u Ukrajini, najvećeg sukoba na evropskom tlu od Drugog svjetskog rata, u trenutku kada Ukrajina kontraofanzivom pokušava da istjera Putinove snage s okupiranih teritorija.
To je "unutrašnja borba za prevlast u Rusiji i mi se nećemo miješati", rekla je njemačka ministarka spoljnih poslova Annalena Baerbock u ponedjeljak kada su se ministri spoljnih poslova Evropske unije sastali na dogovorenom sastanku u Luksemburgu. "Vidimo da se rusko rukovodstvo sve više bori unutar sebe", dodala je ona.
Američki predsjednik Joe Biden kazao je da je još uvijek prerano kako bi se zaključile posljedice pobune.
"Nastavićemo da pratimo posljedice događaja od ovog vikenda i implikacije za Rusiju i Ukrajinu. Još je prerano da se donese definitivan zaključak o tome u kojem pravcu to ide", rekao je on u ponedjeljak u Bijeloj kući u okviru prvih javnih komentara pobune.
Ranije u ponedjeljak, Putin je telefonom razgovarao s katarskim emirom šeikom Tamimom bin Hamadom Al Tanijem i iranskim predsjednikom Ebrahimom Raisijem, koji su izrazili podršku ruskom lideru, saopštio je Kremlj.
"Interno pitanje" Moskve
Kina, koja je jačala veze s Putinom i odbila da pristupi sankcijama uvedenim zbog rata, objavila je da podržava ruske operacije za održavanje nacionalne stabilnosti. U kratkoj poruci Ministarstva spoljnih poslova događaji tokom vikenda opisani su kao "interno pitanje" Moskve.
Putin je "ozbiljno narušen", rekao je u ponedjeljak Laurie Bristow, bivši britanski ambasador u Moskvi, u razgovoru za Bloomberg TV, tokom kojeg je rusku državu uporedio s akvarijumom punim pirana. "Dok god stiže hrana, pirane su srećne, ali kad hrane nestane, pirane se međusobno požderu", kazao je.
Nova prijetnja
Tržište nije značajno reagovalo na pobunu. Rublja je na početku trgovanja na Moskovskoj berzi u ponedjeljak oslabila do tri odsto u odnosu na dolar, ali se nakon toga oporavila, dok su fjučersi na pšenicu porasli.
Potencijalni dolazak Prigožina i njegovih plaćenika u Bjelorusiju mogao bi da stvori novu prijetnju u toj zemlji i za susjedne članice NATO-a kao što su Poljska, Litvanija i Letonija, izjavila je u ponedjeljak za Bloomberg TV prognana bjeloruska opoziciona liderka Svjatlana Tsihanouskaja. On bi mogao da se uključi u obuku ruskih trupa ili čak da organizuje novi napad na Ukrajinu s bjeloruske teritorije, dodala je ona.
"Prigožinova bajka nije završena", rekla je Tsihanouskaja. "Oni će ponovo pokušati da izazovu Putina, a ja ne želim da se Bjelorusija u to miješa."