Inflacija u Bosni i Hercegovini nastavlja usporavati. Protuterorističke mjere u Moskvi su ukinute, ali je pobuna uticala na rast cijena plina i pad rublje. Sve veća zainteresiranost za kriptovalute u BiH.
Ovo je 5 vijesti za početak dana:
Inflacija u BiH
Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH pale su u maju u odnosu na april ove godine, što je doprinijelo tome da se i godišnji nivo inflacije smanji. Na mjesečnom nivou cijene, mjerene indeksom potrošačkih cijena, pale su za 0,2 posto, dok je na godišnjem nivou zabilježen rast nivoa cijena od 6,5 posto. U maju su, u odnosu na april, najviše poskupjeli proizvodi i usluge u restoranima i hotelima, a najmanje obrazovanje, dok je pojeftinjenje zabilježeno u prevozu, stanovanju i režijskim izdacima te za odjeću i obuću.
Ukinute protuterorističke mjere u Moskvi
Moskovski gradonačelnik Sergej Sobjanin ukinuo je protuterorističke mjere uvedene u Moskvi za vrijeme oružane pobune plaćeničke skupine Wagner. Protuterorističke mjere uvedene su u trima regijama u subotu, dok se kolona pobunjeničkih Wagnerovih plaćenika kretala prema Moskvi, razmjenjujući vatru sa snagama sigurnosti. Ipak, cijena prirodnog gasa u Evropi na nizozemskoj TTF berzi je u porastu, jer je nervoza zbog kratkotrajne pobune u Rusiji dodatno pojačala strahove u vezi sa snabdijevanjem na ionako nestabilnom tržištu. S druge strane, rublja je u ponedjeljak oslabila čak tri posto u odnosu na dolar, najviše ove godine.
Trgovina kriptovalutama u BiH
Crypto Trading Management Servis (CT-MS) iz Istočnog Sarajeva dobio je dozvolu Komisije za hartije od vrijednosti (KHOV) Republike Srpske da organizuje usluge povezane s virtuelnim valutama. Ova kompanija sa sjedištem u Istočnoj Ilidži četvrta je po redu koja je dobila dozvolu za bavljenje kriptovalutama, nakon što je od ove godine ta oblast zakonski regulisana u jednom dijelu BiH, odnosno u Republici Srpskoj. Putem njihove platforme trebalo bi da bude omogućena trgovina kriptovalutama USDT, BUSD i LTC direktno iz BiH.
Pada poslovni optimizam u Njemačkoj
Poslovni optimizam u Njemačkoj pao je na najniži nivo ove godine, što je dokaz da najveća evropska ekonomija nakon nedavne recesije još uvijek ne uspijeva uhvatiti zamah za oporavak. Indeks poslovnih očekivanja, koji računa minhenski Ifo institut, u junu je pao na 83,6 bodova s nivoa od 88,3 boda prethodnog mjeseca. Konačna brojka bila je puno gora od očekivanja bilo kojeg ekonomiste anketiranog u Bloombergovoj anketi. Indeks sadašnjih uvjeta poslovanja također je pao.
Micotakis novi-stari premijer Grčke
Grčka konzervativna stranka Nova demokracija uvjerljivo je pobijedila na ponovljenim parlamentarnim izborima u nedjelju, a glasači su njenom kandidatu Kiriakosu Micotakisu jasno povjerili još jedan četverogodišnji premijerski mandat. Micotakis je obećao da će se nastojati izboriti s deficitom tekućeg računa Grčke zbog šoka u vidu cijena energenata, te da će podići minimalnu platu.
Šta se čitalo u ponedjeljak
Borba za jednakost i zaštitu prava LGBTIQ radnika u Bosni i Hercegovini
Analiza: Cijene sirovina usporavaju, Kina ključni igrač
Slijedi...
Ko iskazuje veliki interes za projekt Južna interkonekcija, ko opstruira realizaciju ovog projekta te kakve posljedice za BiH to donosi, čitajte danas na našem portalu.
Donosimo i pregled industrijske proizvodnje u BiH, na čiji je pad u maju najviše uticao pad proizvodnje uglja i lignita.