Još jedan radni tjedan je iza nas a petak su obilježile najave novih sankcija Rusiji, nastavak pada cijena nafte, dogovor UBS i Švicarske te nastavak radničkog neposluha zbog neisplaćenih plaća u Rudniku mrkog uglja Zenica. Unatoč najavi od dan ranije da su sredstva uplaćena, računi rudara nisu osjetili promjenu. Narednog tjedna imat ćete priliku poslušati i pročitati intervju s Nasihom Pozder, federalnom ministricom okoliša i turizma. Naglasila je da turizam i okoliš ne smiju poznavati administrativne granice, te da moramo razmišljati o povezivanju destinacija u cijeloj BiH.
Pet stvari koje trebate pročitati na početku dana:
JPMorgan upalio alarm
Jaz između dionica i obveznica ukazuje na 20-postotni rizik od pada vrijednosti dionica, ako se obveznice pokažu točnima u procjeni volatilnosti inflacije, prema modeliranju stratega JPMorgana. JPMorgan ističe koliko investitori u različite klase imovine od pandemije imaju problema s razumijevanjem tržišnog okruženja.
Nafta pada drugi tjedan u nizu
Cijena nafte je na putu za drugi nedjeljni pad pošto su se zabrinutosti u vezi s potražnjom vratile u prvi plan, umanjujući dobitke izazvane jednostranim obećanjem Saudijske Arabije da će smanjiti proizvodnju. Izvještaji bliskoistočnih medija – uključujući izraelski list Haaretz – da su SAD i Iran postigli napredak u nuklearnim pregovorima koji bi mogli da dovedu do većeg snabdijevanja iz Islamske Republike, pomogli su da se nafta smanji za 1,7 odsto u četvrtak. Međutim, američki zvaničnici su rekli da su izvještaji o privremenom sporazumu lažni.
Austrija kao privlačna destinacija za investitore
Povoljan geografski položaj, visok nivo stabilnosti, kvalificirana radna snaga, dobra infrastruktura, visokorazvijena industrija samo su neki od faktora koji privlače strane investitore u Austriju. Austrija na međunarodnom nivou slovi kao poslovno sjedište broj jedan za izgradnju poslovnih odnosa s Istočnom i Jugoistočnom Evropom.
Više od 1.000 globalnih poduzeća koristi povoljne poslovne uvjete u Austriji i koordinira svoje aktivnosti u Istočnoj i Jugoistočnoj Evropi iz Austrije, a poslovanje iz ove zemlje vam daje pristup 760 miliona potrošača od Evrope do Urala.
UBS i Švicarska postigli dogovor
UBS Group AG zaključio je sporazum sa švajcarskom vladom o pokrivanju gubitaka od devet milijardi švajcarskih franaka (9,9 milijardi dolara) koje bi ta kompanija mogla da pretrpi spasavanjem Credit Suisse Group AG, čime je otklonjena velika prepreka u završavanju istorijskog preuzimanja. Prema uslovima sporazuma, UBS će preuzeti prvih pet milijardi franaka gubitaka, a vlada će uskočiti da preuzme narednih devet milijardi franaka.
Profit berzi u regiji
Iako je prošla godina bila jedna od najtežih za investitore, poslovno je za berze u regionu bila uspješnija od 2021. Većina njih je povećala prihode, ali sa druge strane i troškove, posebno troškove rada. Berze su tako poslovale pozitivno, a najveću dobit ostvarila je Makedonska berza, koja istovremeno ima i najmanji obim prometa.
Najčitanije jučer: Narodne obveznice u BiH, vjeruju li građani više državi ili bankama
U opinionu Gordane Drobnjak, iz EDPF, možete pročitati o narodnim obveznicama u BiH. Relativno veliki uspjeh koji je Vlada Republike Hrvatske imala u prvom kvartalu ove godine s emisijom takozvanih "narodnih obveznica" potakao je razmišljanja u tom pravcu širom regiona. Građani više vjeruju bankama nego državi, iako je država ta koja u konačnici garantuje depozite do 70.000 KM, što građani uzimaju u obzir prilikom odluke o štednji u bankama.