Jaka kiša i toplota koja otapa snijeg nanijeli su dvostruku štetu jer su poplave zahvatile južnu Montanu i Nacionalni park Yellowstone, koji je djelomično evakuiran u ponedjeljak i zatvoren, što je njegovo prvo ljetno zatvaranje u desetljećima. Do 23 cm kombinirane kiše i otopljenog snijega doveli su do porasta od nešto više od četiri metra u dijelovima rijeke Yellowstone, potapajući infrastrukturu i izazivajući odrone u parku. U utorak poslijepodne ulazi su ostali zatvoreni.
Neposredni uzroci događaja uključuju atmosfersku rijeku, tanak mlaz zraka koji pomiče vlagu izvan tropskih krajeva, koja se parkirala iznad sliva Upper Yellowstonea nakon što je prošlog tjedna natopila Seattle i druga područja na zapadu. Dugoročni čimbenici koji pogoršavaju kišu i otapanje snijega isti su oni koji su ovog tjedna potaknuli požare u Arizoni i kontinuirane sušne uvjete od južne Louisiane do Oregona do kanadske granice Montane.
"Upravo stvari koje vidimo, čak i uz ovu vrstu događaja, predviđamo da ćemo ih vidjeti više u narednim desetljećima", rekla je Cathy Whitlock, znanstvenica koja se specijalizirala za drevne klime u državi Montana. Sveučilište.
Whitlock i nekoliko koautora objavili su prošlog lipnja Greater Yellowstone Climate Assessment, znanstveno izvješće od 260 stranica s pojedinostima o prošlim i trenutnim trendovima temperature i oborina u šest razvodnih područja regije, te projekcijama onoga što nas čeka. Iako postoje detaljna globalna, nacionalna i regionalna izvješća o klimi, procjena Yellowstonea, rekao je Whitlock, prva je takva dubinska obrada ekosustava. Podržali su ga Geološki zavod SAD-a, dva sveučilišta i Koalicija Greater Yellowstone, neprofitna organizacija za zaštitu prirode.
Sliv Gornjeg Yellowstonea, koji pokriva više od polovice parka, topliji je za 2° Fahrenheita (1,1° Celzija) nego 1950., najveći tok rijeke dolazi 12 dana ranije nego 1950. i mogao bi izgubiti 44 posto snježnog pokrivača ovog stoljeća u scenariju "srednjih" klimatskih promjena. Kiša u kasno proljeće porasla je za 20 posto od 1950. godine, a pet rijeka koje napajaju Yellowstone imale su porast protoka između 30 posto i 80 posto.
Ova godina je bila dramatična ilustracija šireg trenda. Ponovljene proljetne kiše natopile su tlo i pomiješale se s teškim, mokrim snijegom koji se topio i tekao s visokih uzvisina.
"Posebno u ovoj regiji, sve je u konačnici potaknuto toplijim temperaturama", rekao je Whitlock. Vrućina pretvara snijeg koji pada u kišu, otapa nagomilani snijeg ranije nego prije i pogoršava poplave. "Mislim da ih u konačnici pokreću toplije temperature."
Whitlock se u utorak navečer pripremio održati govor o klimatskim promjenama u Red Lodgeu u Montani, gdje je Rock Creek poplavio glavnu ulicu. "Otkazan je jer je sve poplavljeno", rekla je.