Donald Trump je novi predsjednik SAD-a, prema do sada objavljenim rezultatima u nekoliko ključnih saveznih država. On je u beskrupuloznim izborima pobijedio aktuelnu potpredsjednicu Kamalu Harris. Pobjedu je proglasio euforičnim govorom ispred mnoštva okupljenih pristalica. S obzirom na to da se utjecaj Amerike preljeva na cijeli svijet, jasno je da će njegova pobjeda svoje posljedice imati i u Bosni i Hercegovini (BiH).
Kako dosadašnji rezultati pokazuju, izgleda da su građani Amerike izabrali. S obzirom na to da se Senat mijenja, a da će Zastupnički dom vjerovatno ostati republikanski, to će sigurno utjecati na smjer upravljanja, kazao je za Bloomberg Adriju Alen Malkoč, direktor HulkApps.
Malkoč kaže da u svemu ovome ima i prednosti i mana. Kao prednost navodi da su Republikanci općenito skloni poslovanju i podržavaju niže poreze, što može potaknuti određene dijelove ekonomije. Iako niži porezi često favoriziraju bogate, oni također stvaraju prilike za ulaganje i ekonomski rast.
Čitaj više
Trumpov drugi mandat: Moguć udar na njemačku industriju, time i na BiH
Promjene u trgovinskim politikama SAD-a i njihov utjecaj na Njemačku direktno se reflektuju i na BiH.
prije 23 sata
Trumpova pobjeda poljuljat će sve, pa i BiH - pet vijesti koje treba da znate
SAD ima presudnu ulogu u oblikovanju svjetske ekonomije.
prije 7 sati
Iz svijeta ukratko: Harris priznala poraz, raspala se njemačka Vlada
Čeka se na odluku Feda o kamatnim stopama.
prije 4 sata
"Mislim da bi dionice i kripto tržište mogli doživjeti rast, s nadom da ćemo svjedočiti dijelu rasta viđenog tokom COVID-a i prvog Trumpovog mandata, što pripisujem progresivnim stavovima o porezima, poslovanju i poduzetništvu. Mnoge je birače privukao Trumpov pro-biznis stav, nadaju se da će stvoriti povoljnije okruženje za poduzetništvo i investicije. Što se tiče sukoba Rusije i Ukrajine, Trumpov odnos s Putinom mogao bi stvoriti priliku za deeskalaciju, premda je to vrlo složena situacija s neizvjesnim ishodima", kaže.
Društvene napetosti u najavi
Prema njegovom mišljenju nedostaci su da će vjerovatno doći do razdoblja turbulencije. Trumpova polarizirajuća priroda i njegovi nedavni pravni izazovi mogli bi dovesti do društvenih napetosti, a mogli bismo vidjeti i određene političke odmazde. Moguće je da će se nastaviti promjene u individualnim pravima, kao što je već bilo očito posljednjih godina.
Što se tiče međunarodnih pitanja, Malkoč kaže da je za trenutni izraelsko-palestinski sukob teško predvidjeti šta će Trumpov pristup donijeti. Prema njegovom mišljenju, najviše se nade polaže u brzu i mirnu rezoluciju. Što se tiče Bosne, moguće je da bi promjene u američkoj politici mogle utjecati na međunarodne programe poput NATO-a ili USAID-a, budući da republikanci često daju prioritet smanjenju međunarodne potrošnje. Međutim, kako on kaže, opseg ovog utjecaja tek će se vidjeti.
"Općenito, američki narod je donio svoj izbor, i važno je poštovati to. Nadam se da će predsjednik Trump raditi na jedinstvu i služiti kao lider koji daje pozitivan primjer. Na kraju, vrijeme će otkriti ishode ovog novog vodstva", zaključio je Malkoč.
Ekonomski analitičar Igor Gavran kazao nam je kako još uvijek nije sasvim siguran kako će Trumpov mandat izgledati, odnosno koja od predizbornih obećanja stvarno namjerava ispuniti - a za neka će mu možda biti objašnjeno da nisu izvodljivo neovisno o namjerama.
"Mislim da je pogrešno proglašavati neku globalnu kataklizmu, kao da nije već jednom bio predsjednik - i svijet se nije srušio, već je naprotiv bilo i pozitivnih aspekata, kao što je npr. izostanak pokretanja novih ratova uobičajen za većinu drugih predsjednika - i kao da je aktuelna američka administracija bila fenomenalno uspješna u zemlji i svijetu -ekonomske krize i ratovi, uključujući i faktičku podršku genocidu u Palestini", kaže Gavran.
Slijepa ovisnost
Smatra da čak i one mjere koje je Trump najavio, a koje imaju izvjesne negativne efekte, poput povećanja carina, mogu biti dodatna motivacija za jačanje konkurentnosti u zemljama čiji izvoz će biti pogođen, a s druge strane će štetu osjetiti američka ekonomija dugoročno.
Također smatra da je za Evropu dugoročno dobro da se oslobodi slijepe ovisnosti o SAD-u i koliko god to bilo komplikovanije, konačno pokuša razviti vlastitu politiku koju nema i usmjeriti se na vlastiti interes.
"Zašto recimo Evropa ne bi razmotrila prednosti jače saradnje s Kinom ili možda, u slučaju kraja rata u Ukrajini, i ukidanje sankcija Ruskoj Federaciji, jer to su sve ogromna tržišta za evropsku robu i usluge, gdje može ostvariti puno uspjeha koji će joj možda sada biti teže postići na američkom tržištu. Ali prije svega, ako bi Trump na bilo koji način doprinio miru u svijetu, za što njegov prethodni mandat daje nadu, to bi već samo po sebi bilo vrednije od svih eventualnih ekonomskih negativnih efekata. Nije važno da li bi to učinio iz vlastitog interesa ili iz mirotvorstva, važno je da prestanu zločini i stradanje ljudi", smatra Gavran.
Kada je riječ o BiH, smatra da je i nama dugoročno dobro da se oslobodimo iluzije da smo ikome na svijetu naročito bitni, jer nismo, a pogotovo takvim svjetskim silama kao SAD-u. Pojašnjava da BiH treba vlastita politika i nezavisnost i prestanak očekivanja da će neko drugi riješiti naše probleme. Iluzija je da je BiH ikada bila prioritet američke politike i iluzija je da ćemo biti prioritet nove administracije kakva god ona bila.
Gavran kaže da imamo razloga kratkoročno brinuti da bi negativni efekti na ekonomiju EU u slučaju povećanja carina negativno utjecali i na tražnju za našim proizvodima u EU, ali također dugoročno je to lekcija da trebamo prestati biti ovisni o jednom tržištu.
"Ne možemo to promijeniti preko noći, ali jednostavno ovisnost o bilo kome i bilo čemu je pogrešna i štetna, bez obzira na to da li je ekonomska ili politička", kaže.
Predviđa da novi predsjednik donosi puno neizvjesnosti i sasvim sigurno drugačiji kurs od aktuelne administracije, ali ne očekuje da će sve promjene biti negativne, naprotiv, uvjeren je da će biti i pozitivnih, a mislim da i one negativne dugoročno mogu imati pozitivan efekt.
Za BiH ne očekuje značajne promjene, osim onih popratnih efekata koji se uvijek prenose iz EU, barem dok ne smanjimo našu ovisnost o ovom tržištu.
"Ponovo je sve do nas, kako ćemo se pripremiti i prilagoditi na promjene u okruženju i izboriti našoj državi i našoj ekonomiji povoljniji položaj", zaključuje Gavran.
Trump dobar za finansijska tržišta
Kada je riječ o finsnsijskom tržištu, Trumpova pobjeda naišla je na pozitivan odziv, s većinom berzovnih indeksa u porastu i jačanjem dolara. Iako su neki analitičari predviđali tijesnu trku, razna tržišta - platforme za klađenje, kriptovalute i određene berze - već su uvrstila vjerovatnoću Trumpove pobjede.
Nedim Musić se u ime Olympia Capital Partners također osvrnuo na izbornu pobjedu i Trumpa.
Trump je predložio značajna smanjenja poreza, čak nagovještavajući mogućnost ukidanja poreza na dohodak. Njegov program uključuje agresivnu deregulaciju, manju vladu, energetsku nezavisnost s naglaskom na fosilna goriva i mjere zaštite američkih industrija kroz veće carine, posebno prema kineskoj konkurenciji.
"Trumpov tim uključuje neke od najuglednijih poslovnih ljudi, poput Elona Muska, Viveka Ramaswamyja i JD Vancea. Mnogi drugi vodeći američki poslovni lideri pokazali su podršku Trumpovoj ekonomskoj agendi, očekujući da će ona podstaći rast i donijeti novo razdoblje prosperiteta", kazao je Musić.
Musić pojašnjava da neki komentatori izražavaju zabrinutost da bi Trumpovo predsjedništvo moglo predstavljati izazov za Evropu, jer bi carine mogle ograničiti izvoz kontinenta. Međutim, postoji i potencijal za pozitivan utjecaj, jer bi potezi SAD-a ka deregulaciji i smanjenju poreza mogli potaknuti Evropu da usvoji slične mjere, možda ukidajući restriktivne politike poput zabrane automobila s motorom na unutrašnje sagorijevanje, što bi moglo koristiti njemačkoj automobilskoj industriji. Sličan pomak dogodio se 1980-ih, kada su Reaganove politike slobodnog tržišta utjecale na druge zemlje.
"Za Zapadni Balkan, Trump 2.0 mogao bi donijeti povoljne efekte, s očekivanim višim stopama rasta u naredne četiri godine, što bi moglo pozitivno utjecati i na širi region. Dodatno, a posebno ako se carine aktiviraju prema Kini, moglo bi doći do prelaska proizvodnje s offshore (pogotovo Kina) na nearshore lokacije kako kompanije približavaju lance snabdijevanja. Konačno, niže cijene nafte pozitivno bi utjecale na regionalnu ekonomiju", kaže Musić.
Jačanje namjenske industrije
Prema njegovom mišljenju, na međunarodnom planu moglo bi doći do povratka američke snage, što bi pomoglo u obuzdavanju trenutnih sukoba i doprinijelo održivom ekonomskom rastu. Čak i ako sukobi prestanu, očekuje se da će namjenska industrija i dalje imati potražnju jer je potrebno obnavljanje zaliha, proces koji može potrajati godinama. Ovo je posebno važno za Bosnu i Hercegovinu, gdje je ova industrija postala značajna i veoma profitabilna.
Makroekonomski analitičar Faruk Hadžić kaže da pobjeda Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima u SAD-u najavljuje moguće promjene u globalnoj i regionalnoj ekonomiji. Njegova administracija mogla bi ponovo otvoriti trgovinske tenzije, posebno s Kinom, što bi posljedično moglo poremetiti globalne lance snabdijevanja i usporiti rast međunarodne trgovine.
"Trumpov protekcionistički pristup, koji smo već vidjeli tokom njegovog prvog mandata, sugeriše mogućnost ponovnih pregovora ili čak povlačenja iz ključnih trgovinskih sporazuma, što bi moglo izazvati poremećaje na tržištima", kaže Hadžić.
Na globalnom nivou, vjerovatno ćemo opet, prema Hadžićevom mišljenju, svjedočiti povećanoj neizvjesnosti. Tržišta često negativno reaguju na nepredvidivost Trumpove politike, kao što je bio slučaj u prošlosti. Njegova obećanja o stimulisanju domaće ekonomije putem smanjenja poreza i deregulacije mogla bi kratkoročno podstaći rast SAD-a, ali bi također mogla dovesti do povećanja fiskalnog deficita.
"Ova situacija bi mogla ojačati američki dolar, čime bi zaduživanje postalo skuplje za ekonomije u razvoju, uključujući i zemlje u našoj regiji", kazao je.
Manji angažman SAD-a u regiji
Za Zapadni Balkan, uključujući Bosnu i Hercegovinu, Trumpova vanjska politika, kako Hadžić kaže, mogla bi značiti manju angažiranost SAD-a u regiji. Potencijalno smanjenje podrške NATO-a ili EU moglo bi izmijeniti geopolitičku sliku, povećavajući utjecaj drugih globalnih sila poput Rusije, Kine i Turske, što bi moglo utjecati na stabilnost i ekonomske integracijske procese u regiji.
Hadžić kaže da bi na domaćem planu Bosna i Hercegovina mogla osjetiti indirektne posljedice. Jak dolar i povećani troškovi zaduživanja mogli bi usporiti strane investicije i otežati servisiranje vanjskog duga u dolarima.
Admir Čavalić, ekonomski analitičar, kazao je za Bloomberg Adriju da su u narednih nekoliko sati, dana, moguće različite reakcije tržišta širom svijeta. Međutim, uvjeren je da će se stabilizirati.
"Predsjednik Trump, koliko god to izgledalo nevjerovatno, opet nosi neku predvidljivost razumijevajući da je riječ o drugom mandatu. Najviše zabrinjava potencijalni protekcionizam i inače napuštanje ideala globalizacije (u korist "America first" politike). To nosi najveće negativne posljedice za EU, ali svakako i zemlje Adria regije", kaže Čavalić.
S druge strane, možda je sada veća prilika za intenziviranje bilateralne saradnje sa SAD-om, pa čak i s pojedinačnim državama, kompanijama i slično u vidu konkretnih poslova. Završavati poslove, ugovore, projekte, u trumpovskom je duhu.
Kada je riječ o ekonomiji SAD-a, Čavalić očekuje se da će predsjednik Trump uvjetovati jačanje dolara i rasta ekonomije kroz smanjivanje poreza. Pitanje je kako će se zadnje navedeno podnijeti kao fiskalni teret.
"Na kraju, nisam siguran da će se sve ekonomske politike stići implementirati - posebno one indirektne, poput npr. migrantske", kazao je.