SAD i njegovi saveznici radili su na sprječavanju iranskog napada na Izrael i izbjegavanju šireg regionalnog rata dok su rasle zabrinutosti da bi napad mogao uslijediti u bilo kojem trenutku kao reakcija na ubistvo visokog vođe Hamasa u Teheranu.
Bidenova administracija premjestila je dodatne snage u regiju, a ministar vanjskih poslova Antony Blinken razgovarao je s visokim dužnosnicima iz Katara i Egipta - dviju zemalja koje pomažu u vođenju pregovora za primirje između Izraela i militantnih pripadnika Hamasa - u ponedjeljak, prema riječima glasnogovornika State Departmenta Matthewa Millera.
"To je ključni trenutak", rekao je Blinken novinarima u kratkom obraćanju u ponedjeljak u Washingtonu. "Uključeni smo u intenzivnu diplomaciju - gotovo neprekidno - s vrlo jasnom porukom: Sve strane moraju se suzdržati od eskalacije, sve strane moraju poduzeti korake za smanjenje napetosti."
Fokus je bio pripremiti se i za mogući napad Irana, koji je izdao upozorenje da će odgovoriti na napad nakon što je okrivio Izrael za ubistvo visokog političkog vođe Hamasa Ismaila Haniyeha u vladinoj gostinskoj kući u Teheranu 31. jula. Izrael nije potvrdio ni negirao odgovornost za Haniyehovu smrt, iako su oružane snage zemlje rekle da je u drugoj operaciji u nedjelju ubijen visoki zapovjednik Hamasa Jaber Aziz.
Pritisak SAD-a bio je samo jedan dio šireg napora dužnosnika koji su nastojali spriječiti eskalaciju između Irana i Izraela koja bi mogla gurnuti regiju u potpuni regionalni rat.
Jordanov ministar vanjskih poslova Ayman Safadi posjetio je Iran tokom vikenda, gdje se sastao s vršiteljem dužnosti iranskog ministra vanjskih poslova Alijem Bagherijem Kaniom. Predsjednik Joe Biden također je razgovarao s kraljem Abdullahom II od Jordana u ponedjeljak, prema informacijama Bijele kuće. Katar, koji je u prošlosti posredovao između Irana i SAD-a, također je bio u kontaktu s Islamskom Republikom, sudeći prema mišljenju osobe upućene u situaciju.
U Izraelu opada strpljenje nekih ljudi nakon dana čekanja na obećane odmazde Irana i njegovih saveznika. Čak je jedan visoki zakonodavac predložio preventivno djelovanje.
"Pod našom je čašću sjediti i brinuti se umjesto da preuzmemo inicijativu", rekao je u svom govoru Yuli Edelstein, predsjednik Odbora za vanjske poslove i odbranu parlamenta i visoki član konzervativne Likud stranke premijera Benjamina Netanyahua. "Znamo kako to učiniti, i trebali bismo to raditi."
Mišljenje Irana
Iran je s druge strane opet naglasio da želi izbjeći sveobuhvatan rat s Izraelom, dok ponovo obećava odmazdu.
"Jačanje stabilnosti i sigurnosti u regiji bit će postignuto kažnjavanjem agresora i stvaranjem odvraćanja protiv Izraela i njegovog avanturizma", rekao je glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova novinarima u ponedjeljak u Teheranu. Islamska Republika ne želi podizati napetosti, ali ima pravo kazniti Izrael prema međunarodnom pravu, dodao je.
Rast napetosti, gotovo 10 mjeseci nakon početka rata u Pojasu Gaze pod kontrolom Hamasa, uplašio je mnoge strane zračne prijevoznike od letova iznad Izraela i susjednog Libana, gdje Hezbollah drži vlast. Pentagon je povećao svoje prisustvo na Bliskom Istoku, uključujući ratne brodove s proturaketnim sistemima.
Grupa nosača aviona USS Theodore Roosevelt nalazi se u Omanskom zaljevu sa zračnim odredom naoružanim borbenim avionima F/A-18E/F Super Hornet i drugim naprednim avionima. Nosač aviona prati tri razarača sposobna za napad na kopnenu i zračnu odbranu - USS Daniel Inouye, USS Michael Murphy i USS Russell.
Dva dodatna razarača s proturaketnom odbranom USS Cole i USS Laboon nedavno su stigla u Crveno more, prema američkom dužnosniku za odbranu, koji je zatražio da ostane anoniman zbog razgovora o privatnim informacijama. Drugi američki dužnosnik rekao je da će zračne snage ove sedmice rasporediti eskadrilu stealth aviona F-22 Raptor u regiju. Eskadrila se sastoji od između 16 i 24 aviona.
U raketnom napadu na vojnu bazu Al Asad u Iraku ranjeno je nekoliko američkih djelatnika, prema riječima glasnogovornika američkog ministarstva obrane.
Izrael kaže da su njegove snage spremne za odbrambene i ofanzivne misije.
Zapovjedni bunker
Izrael je aktivirao zapovjedni bunker ispod brežuljaka Jeruzalema u iščekivanju velikog napada koji bi organizirao Iran, rekao je izraelski dužnosnik.
"Centar za nacionalno upravljanje", bunker smješten ispod vladinog kompleksa u Jeruzalemu s pristupnom tačkom u zapadnim padinama grada, aktiviran je kako bi omogućio donošenje odluka u vrijeme rata, prema dužnosniku koji je razgovarao pod uvjetom anonimnosti.
Tajnik Vijeća sigurnosti Rusije Sergej Šojgu posjetio je Iran radi razgovora s novim predsjednikom Masoudom Pezeshkianom i drugim dužnosnicima u ponedjeljak. Nije bilo jasno je li Šojgu, koji se smatra jednim od najbližih saveznika ruskog predsjednika Vladimira Putina, savjetovao Teheranu da suzdrži svoju reakciju na Izrael.
Nasser Kanaani, glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova, upozorio je na "posljedice" za svaku zemlju koja podržava Izrael, što je poruka koja je očito bila upućena SAD-u i njegovim saveznicima dok se okupljaju kako bi odbranili židovsku državu.
"Izrael je u ratu na više frontova protiv Iranske osovine zla", rekao je Netanyahu u nedjelju. "Udarat ćemo na svaku njenu ruku velikom snagom. Spremni smo za bilo koji scenarij - i ofanzivno i defanzivno."