Keir Starmer, vođa Laburističke stranke, ostvario je povijesnu pobjedu na parlamentarnim izborima 2024. godine, osvojivši 411 od 650 mjesta u parlamentu. Ovaj značajan uspjeh označio je kraj dugogodišnje vladavine Konzervativne stranke, na čelu s Rishijem Sunakom, koji je nakon teškog poraza priznao neuspjeh svoje stranke.
Keir Rodney Starmer rođen je 2. rujna 1962. godine u južnom Londonu. Njegov otac, Rod Starmer, bio je tvornički radnik, dok je majka Josephine bila medicinska sestra koja je patila od rijetke bolesti Stillove bolesti. Starmer često naglašava svoje skromne korijene, ponosno ističući kako je odrastao u radničkoj obitelji. Njegovo ime, Keir, dano mu je u čast Keira Hardieja, osnivača Laburističke stranke.
Od ranih dana, Starmer je pokazivao izvanredne akademske i glazbene talente. Pohađao je državne škole, gdje je svirao flautu i bio aktivan u nogometu. Njegov akademski put odveo ga je na Sveučilište Leeds, a potom na Sveučilište Oxford, gdje je studirao pravo.
Starmerova pravna karijera bila je jednako impresivna kao i njegovo obrazovanje. Nakon završetka studija, započeo je karijeru kao odvjetnik specijaliziran za ljudska prava. Njegov rad uključivao je zastupanje osuđenih na smrt u inozemstvu, sindikata i protivnika korporacija poput McDonald'sa. U 2003. godini preuzeo je poziciju savjetnika za poštivanje ljudskih prava u policiji Sjeverne Irske.
Pet godina kasnije, imenovan je direktorom javnog tužiteljstva za Englesku i Wales, gdje je služio do 2013. godine. U toj ulozi, Starmer je nadzirao kaznene postupke protiv parlamentaraca zbog zloupotrebe naknada, protiv novinara zbog hakiranja telefona te protiv mladih počinitelja nereda širom Engleske. Njegov rad u ovoj ulozi bio je široko prepoznat, a 2014. godine dobio je vitešku titulu za doprinos kaznenom pravosuđu, iako rijetko koristi dodatak "Sir".
Povezanost s Hrvatskom
Zanimljivo je da je Keir Starmer tijekom svoje odvjetničke karijere bio povezan i s Hrvatskom. Kako je svojedobno pisao Večernji list, bio je član hrvatskog pravnog tima u tužbi Hrvatske protiv Srbije zbog genocida pred Međunarodnim sudom pravde. U ožujku 2014. godine, Starmer je sucima u Haagu prezentirao događaje u Vukovaru tijekom opsade i osvajanja grada, a posljednjeg dana usmene rasprave uzvraćao je na argumente iz protutužbe Srbije vezane za operaciju "Oluja".
Ulazak u politiku
Keir Starmer ušao je u politiku 2015. godine kao zastupnik za Holborn i St Pancras, područje sjevernog Londona. Nakon poraza Laburističke stranke na izborima 2019. godine, najgoreg rezultata od 1935. godine, Starmer je izabran za vođu stranke 2020. godine. Njegov dolazak na čelo stranke donio je značajne promjene. Starmer je usmjerio stranku prema centru, udaljavajući je od radikalnije ljevice koju je predvodio njegov prethodnik Jeremy Corbyn, čime je povećao njenu privlačnost među širim biračkim tijelom.
Kampanja i obećanja
Starmerova strategija za pobjedu bila je temeljena na tri ključna stupa: stabilnosti, promjeni i dugoročnom planu za obnovu Britanije. Njegova kampanja obećala je ekonomski oporavak, smanjenje vremena čekanja za medicinsku njegu, poboljšanje sigurnosti granica i rješavanje antisocijalnog ponašanja. Također je naglasio potrebu za politikom koja stavlja interese zemlje ispred stranačkih interesa, što je odjeknulo među biračima koji su bili nezadovoljni trenutnim stanjem u zemlji.
Starmer je obećao donijeti ekonomsku stabilnost kroz pažljivo upravljanje financijama, smanjenje državnog duga i osiguranje dugoročnog gospodarskog rasta. Njegov plan uključuje povećanje ulaganja u infrastrukturu, stvaranje novih radnih mjesta i poticanje održivog razvoja.
U svojoj kampanji, Starmer je naglasio potrebu za promjenom kako bi politika ponovno služila interesima običnih ljudi. Planira reformirati zdravstveni sustav, smanjiti liste čekanja i poboljšati uvjete rada za zdravstvene djelatnike. Također namjerava povećati financiranje obrazovanja i osigurati bolje uvjete za učenike i nastavnike.
Starmerov dugoročni plan za obnovu Britanije uključuje smanjenje emisija stakleničkih plinova, ulaganje u zelenu energiju i poboljšanje ekoloških standarda. Također planira reformirati sustav socijalne skrbi, poboljšati podršku za starije osobe i osigurati pristupačno stanovanje za sve građane.
Reakcije nakon pobjede
Reakcije na Starmerovu pobjedu bile su mješovite. Njegovi pristaše slavili su pobjedu kao prijeko potrebnu promjenu i povratak Laburističke stranke na vlast. Mnogi su isticali njegovu sposobnost da ujedini stranku i privuče šire biračko tijelo. Međutim, kritičari su tvrdili da je njegova pobjeda više rezultat nezadovoljstva konzervativnom vladom nego istinske podrške njegovim politikama.
Također, neki članovi stranke smatraju da je previše udaljio stranku od njenih tradicionalnih vrijednosti i da je odbacio previše lijevih politika. S druge strane, njegove mjere za uklanjanje antisemitizma i radikalnih elemenata unutar stranke naširoko su podržane.
Privatni život
Keir Starmer je poznat po tome što svoj privatni život drži podalje od javnosti. Oženjen je Victorijom Starmer, koja radi kao radna terapeutkinja u Nacionalnoj zdravstvenoj službi (NHS). Par ima dvoje djece, čija imena nisu poznata javnosti, što odražava njihovu želju za privatnošću. Starmer rijetko govori o svojoj obitelji u medijima, ali je poznato da su mu obitelj i dom važan izvor podrške i stabilnosti.
Njegova supruga Victoria često je prisutna na važnim političkim događajima, ali ostaje izvan središta pažnje, posvećena svojoj profesionalnoj karijeri i obiteljskom životu. Starmer je u nekoliko navrata obećao da će i nakon pobjede zadržati praksu da petkom ne radi poslije 18 sati kako bi vrijeme provodio sa svojom obitelji.
Starmer je strastveni ljubitelj glazbe i svira flautu, instrument koji je naučio svirati još kao dijete. Također, bio je talentiran nogometaš tijekom svog školovanja. Njegova ljubav prema nogometu nije jenjala s godinama. Iako danas nema puno vremena za igranje, strastveni je navijač nogometnog kluba Arsenal.
Što se tiče prijatelja, Starmer je poznat po tome da održava snažne profesionalne veze s kolegama iz pravne i političke sfere. Među njegovim poznatijim prijateljima su Amal Clooney, s kojom je radio na nekoliko pravnih slučajeva, i njezin suprug, holivudski glumac George Clooney.
Pozitivan odziv financijskih tržišta na pobjedu Laburista
Prema Bloombergu, britanska financijska tržišta ponovno su u fokusu nakon što je Laburistička stranka Keira Starmera uvjerljivo pobijedila na izborima, potičući nade za razdoblje političke stabilnosti i promišljenog pristupa državnim financijama.
Funta je na putu prema najdužem nizu dobitaka u četiri godine, dok su državne obveznice (gilts) porasle, nadmašujući svoje njemačke i američke ekvivalente.
Indeks FTSE 100 porastao je treći dan zaredom, dok je domaći FTSE 250 skočio gotovo dva posto, odražavajući poboljšanje sentimenta prema tržištu dionica u zemlji. Sada, kada je pobjeda Laburista većinom već uračunata u tržišne cijene, pažnja se usmjerava na Starmerovu fiskalnu strategiju i njegovu sposobnost da potakne gospodarski rast.
Investitori su posebno optimistični u pogledu britanskih građevinskih tvrtki, s obzirom na Starmerove planove za povećanje gradnje, iako bi naftne dionice mogle biti pod pritiskom zbog mogućih povećanja poreza.
"Tržišta će biti zadovoljna rezultatom", rekao je za Bloomberg Michael Field, europski tržišni strateg u Morningstaru. "To znači stabilnost".
Prvih 100 dana
Nakon što ga ovaj petak primi kralj Charles III. u Buckinghamskoj palači, Keir Starmer će otići u Downing Street 10, sjedište vlade, gdje će održati govor i pozdraviti osoblje. Potom će pozvati laburističke zastupnike koji će biti dio njegove nove vlade, a glavni ministri bit će objavljeni u satima koji će uslijediti.
Već u utorak novi premijer će otputovati na samit NATO-a u Washingtonu, koji se održava povodom 75. obljetnice Saveza. Ovaj samit bit će prilika za susret s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim i američkim predsjednikom Joeom Bidenom, gdje će Starmer ponoviti britansku potporu Ukrajini.
Dana 18. srpnja, Starmer će dočekati europske čelnike u Engleskoj, u palači Blenheim, na sastanku Europske političke zajednice, organizacije koja ima za cilj jačanje kohezije, suradnje i dijaloga među europskim zemljama. Ovaj susret bit će prilika za predstavljanje detalja Starmerovog plana o poboljšanju sporazuma s Europskom unijom nakon Brexita.
Zastupnici će položiti prisegu 9. srpnja, a početak rada novog parlamenta bit će obilježen kraljevim govorom 17. srpnja. Parlamentarci će zasjedati do 31. srpnja, kada odlaze na ljetnu pauzu, te se vraćaju 2. rujna. Od 22. do 25. rujna održat će se godišnji kongres Laburističke stranke u Liverpoolu, što će biti prilika za daljnje planiranje i usmjeravanje nove vlade.