Vladimir Putin je zamijenio svog dugogodišnjeg ministra odbrane školovanim ekonomistom. To je neočekivana promjena garde koja nagovještava da se težište prebacuje na rast ruske ratne ekonomije, više od dvije godine nakon invazije na Ukrajinu.
Putin je predložio da njegov bivši pomoćnik za ekonomiju i prvi potpredsjednik vlade Andrej Belousov (65) preuzme dužnost od Sergeja Šojgua (68), koji je blago pao u hijerarhiji jer je postavljen na čelo Savjeta bezbjednosti. Nikolaj Patrušev, stari Putinov saveznik koji je bio na toj funkciji, smijenjen je i trebalo bi da preuzme neki drugi posao, ali zasad nije poznato koji.
Većina Šojguovih prethodnika pod Putinom takođe nisu imali vojno iskustvo, ali ovo je prvi put da Putin bira ekonomistu za ministra odbrane.
Promjena dolazi samo nekoliko dana nakon što je ruski predsjednik položio zakletvu za peti mandat, čime je produžio četvrt vijeka na vlasti, i čini se da pokazuje Putinovo nezadovoljstvo vođenjem rata od onih koji su zaduženi za bezbjednost.
Ovo je ujedno i najveći Putinov politički potres od 2020. godine, kada je tadašnji premijer Dmitrij Medvedev gurnut u stranu kako bi ustupio mjesto tehnokrati Mihailu Mišustinu. On i sada ostaje na tom mjestu, kao i ministar spoljnih poslova i veteran u diplomatiji Sergej Lavrov.
Rusija je nedavno ostvarila ograničene, lokalne uspjehe duž linije fronta dok se ukrajinske snage bore s nedostatkom oružja i ljudstva, zajedno s velikom potrebom za više sistema protivvazdušne odbrane.
Kremlj kontroliše skoro 20 odsto ukrajinske teritorije, ali njegove snage napreduju sporije jer je Putin oprezan u vezi s mogućnošću da najavi još jednu nepopularnu mobilizaciju, nakon što je poziv 300.000 Rusa u septembru 2022. izazvao paniku i egzodus iz zemlje.
Cilj imenovanje Belousova jeste to da Putin ostvari veću kontrolu nad vojnim poslovima kako se rat u Ukrajini odugovlači, rekao je Sergej Markov, politički konsultant blizak Kremlju. Potreba za novim licem koje će predstavljati ruske oružane snage postala je hitna nakon korupcionaškog skandala u koji je umiješan bivši zamjenik ministra odbrane Timur Ivanov, ključni Šojguov pomoćnik.
"Belousov je lično lojalan Putinu i on će sve ovo riješiti", rekao je Markov telefonom. "Bilo je previše ličnih interesa."
I dalje se osjeća da ima nedovršenog posla nakon što je sukob s osnivačem Vagnera Jevgenijem Prigožinom doveo do neuspješne pobune prošle godine. U to vrijeme se spekulisalo o tome da li Šojgu odlazi, ali je ta odluka odgođena.
Na kraju, Putin je polako uveo promjene, nakon smrti Prigožina u kasno ljeto u misterioznim okolnostima i nakon njegovog reizbora za predsjednika ovog mjeseca. Putin vjeruje Belousovu i smatra ga poštenim, a ne korumpiranim, kaže insajder Kremlja koji je pod uslovom anonimnosti razgovarao o rekonstrukciji.
"Promjena se odnosi na konsolidaciju uloge vojno-industrijskog kompleksa kao glavne lokomotive ekonomije", rekao je Evgenij Suvorov, glavni ekonomista Rusije u CentroCredit banci.
Belousov je diplomirao kibernetičku ekonomiju na Moskovskom državnom univerzitetu 1981. godine, a kasnije i doktorirao. U početku je radio u Ruskoj akademiji nauka.
Njegov prvi zvanični posao s Putinom bio je na mjestu direktora odjeljenja za ekonomiju i finansije 2008. godine, kada je Putin nakratko podnio ostavku na mjesto predsjednika - zamijenivši poslove sa Medvedevom kako bi se kasnije vratio na čelno mjesto. Belousov je kasnije nakratko bio ministar ekonomije, a zatim i Putinov glavni ekonomski pomoćnik. Bio je ključan u transformaciji Rusije u ratnu ekonomiju.
Poznat je po oštrom stavu prema kompanijama i biznisu i bio je pokretač inicijative vlade da poveća poreze na metalnu i rudarsku industriju, koja se nastavila i nakon početka rata.
S druge strane, Šojgu je bio na drugačijem putu nakon što je postao meta Prigožina tokom pobune u junu 2023. On je nekada bio Putinov blizak povjerenik, pratio ga je na veoma popularnim putovanjima u lov i jahanje po Sibiru i bio na čelu ruskog ministarstva za vanredne situacije skoro 20 godina.
Njegov transfer u Savjet bezbjednosti pokazuje da je to tijelo, već usmjereno na predsjednikovo odlučivanje o strategiji nacionalne bezbjednosti, postalo nemoćno i da se koristi kao "rezervoar za bivše Putinove ključne ličnosti", kaže Tatjana Stanovaja, osnivačica političke konsultantske kuće R. Politik, na Telegramu.
Zamjenik predsjednika Savjeta bezbjednosti je Medvedev, kome je tokom godina uloga znatno smanjena.
Putin je 2020. promijenio Ustav i omogućio sebi još dva mandata, što znači da bi mogao da vlada do 2036. godine, kada će imati 83 godine.