Kineski čelnik Xi Jinping rekao je njemačkom kancelaru da je porast izvoza čiste tehnologije iz te azijske zemlje pomogao svijetu da se uhvati ukoštac s inflacijom, odupirući se pritisku Evrope i SAD-a da obuzdaju moćne industrije u zemlji.
Xijevi komentari Olafu Scholzu tokom razgovora u utorak u Pekingu sugeriraju da Kina možda neće biti znatno pokolebana naporima njemačkog čelnika za smanjenje onoga što zapadni dužnosnici vide kao višak proizvodnih kapaciteta.
Napetosti između Kine i Evropske unije i SAD-a rastu zbog trgovine, što dovodi do novih prijetnji trgovini vrijednoj stotinama milijardi dolara. EU je pokrenula istrage o kineskim subvencijama za električna vozila i podršci za vjetroparkove te je spremna započeti istragu o nabavi medicinskih uređaja.
Njemačke kompanije žele više ulagati u Kinu
"Kineski izvoz električnih vozila, litijevih baterija i solarnih proizvoda obogatio je ponudu na globalnom tržištu i ublažio inflacijski pritisak, a također je dao veliki doprinos globalnim naporima u suočavanju s klimatskim promjenama i zelenom tranzicijom", rekao je Xi Scholzu, navodi kineska državna televizija.
Rekao je da bi Kina i Njemačka trebale sagledati to pitanje "objektivno" i riješiti ga iz tržišne perspektive. Također je upozorio na protekcionizam.
Scholz je na posljednjoj dionici svog četverodnevnog putovanja glavnom trgovinskom partneru svoje nacije, što je njegova druga posjeta Kini kao kancelara. Također je u utorak razgovarao s kineskim premijerom Li Qiangom, nakon što je ranije upozorio kineske dužnosnike da se pozabave viškom kapaciteta i pravednije tretiraju strane kompanije.
Na početku sastanka Scholz je rekao Liju da njemačke kompanije žele povećati ulaganja u Kinu, ali su potrebni bolji okvirni uvjeti.
"Pri tome mislimo na jednak pristup tržištu i poštene uvjete za tržišno takmičenje, zaštitu intelektualnog vlasništva i pouzdan pravosudni sistem", rekao je svom kineskom kolegi. "Želimo raditi na konkretnim poboljšanjima u tim područjima".
Ranije tokom pojavljivanja s Xijem Scholz je tvrdio da su i Kina i Njemačka trgovačke nacije koje imaju velike koristi od članstva u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji.
"Predani smo jačanju pravila za globalnu trgovinu i njihovom daljnjem razvoju zajedno s drugim članicama WTO-a", dodao je.
Američka ministrica finansija Janet Yellen rekla je tokom posjete Kini ovog mjeseca da je ogromna proizvodnja kineskih tvornica postala globalni problem. SAD neće uzeti "ništa sa stola", uključujući mogućnost dodatnih carina, kako bi zaustavio poplavu kineske robe, rekla je za CNN tokom vikenda.
Kina potvrdila stajalište u pogledu rusko-ukrajinskog sukoba
Peking je kao "neutemeljene" odbacio optužbe da je brzi rast njegove industrije električnih vozila posljedica državnih subvencija, umjesto toga ukazujući na svoju inovativnu snagu.
Iako je Scholz pazio da ostane u dobrim odnosima sa svojim domaćinima, bio je odrješitiji u pogledu briga svoje nacije od svoje prethodnice Angele Merkel, koja je prioritet davala poslovnim interesima.
Scholz je studentima univerziteta u ponedjeljak u Šangaju rekao da "takmičenje mora biti pošteno". Dodao je da bi volio vidjeti da "nema dampinga" i da "nema prekomjerne proizvodnje", te da treba poštivati autorska prava.
Kritike usmjerene prema Kini dolaze u trenutku kada se Xi oslanja na ogromnu proizvodnu industriju svoje zemlje kako bi ponovo potaknuo ekonomski rast koji je suočen s vjetrovima zbog rastuće krize nekretnina, deflacijskih pritisaka i slabe potražnje potrošača.
Kina je u utorak objavila podatke koji pokazuju da je ekonomski rast nadmašio očekivanja u prvom kvartalu kako je industrijski sektor napredovao, iako je smanjenje aktivnosti u martu signaliziralo da bi možda bila potrebna veća podrška da bi se održao taj zamah.
Tokom rasprave o ruskom ratu protiv Ukrajine, Xi je Scholzu ponovio utvrđeno stajalište Kine.
Prema izvještaju državne novinske agencije Xinhua, istaknuo je da "kako bi se spriječilo da sukob izmakne kontroli, sve strane trebaju raditi zajedno na ponovnom uspostavljanju mira što je prije moguće".
Xi je također rekao Scholzu da bi sve nacije trebale sjediti za pregovaračkim stolom i nijedna zemlja ne bi trebala biti "na meniju" bilo koje druge, prema izvoru upoznatom s raspravom.
Njemačko izaslanstvo ovo je smatralo znakom da Kina ozbiljno shvata zabrinutost Evrope zbog ruskog rata protiv Ukrajine, rekao je izvor koji je zamolio da ostane anoniman jer je riječ o povjerljivim razgovorima.
Xi je ranije istaknuo važnost kinesko-njemačkih veza jer se svijet suočava sa "sve više izazova i rizika". Rekao je da bi dvije nacije trebale "pružiti ruke kako bi unijele više sigurnosti" na međunarodnom nivou.
Evropa je bila nezadovoljna Kinom od početka borbi u Ukrajini početkom 2022. Peking je pružio Moskvi diplomatsku i političku podršku, a trgovina između nacija dosegla je rekordnih 240 milijardi dolara prošle godine, ublažavajući udarac zapadnih ekonomskih sankcija.
U ponedjeljak je Scholz rekao novinarima u Šangaju da će pozvati Kinu da prestane Rusiji isporučivati proizvode takozvane "dvostruke namjene" koji se mogu koristiti u vojne i civilne svrhe.
Pozvao je sve nacije "da ne zaobilaze sankcije koje je nametnula međunarodna zajednica" i da se suzdrže od davanja oružja Kremlju, uključujući robu s dvojnom namjenom. Kina je rekla da nije i neće nastojati izvući korist iz rata.
Scholzovo putovanje također koincidira sa strahovima od šireg rata na Bliskom istoku, budući da su najviši izraelski vojni dužnosnici ponovo potvrdili da njihova zemlja nema izbora nego odgovoriti na iranski napad dronovima i raketama tokom vikenda.