Sankcije su spremne, u to nema nikakvih sumnji, pitanje je njihovog aktiviranja, rekao je za Bloomberg Adriju novinar i dopisnik Al Jazeere Balkans iz Washington D.C. Ivica Puljić. "I Dragan Čović i Sebija Izetbegović su na tom popisu."
Predsjednik Hrvatske demokratske zajednice BiH (HDZ BiH) Dragan Čović je, preko priopćenja Hrvatskog narodnog sabora (HNS), reagirao nakon govora pomoćnika američkog državnog sekretara za europske i euroazijske poslove Jamesa O'Briena u kojem je oštro kritiziran.
"U energetskom sektoru vidimo da lider HDZ-a Dragan Čović blokira Južnu interkonekciju prema Hrvatskoj", rekao je O'Brien.
Čitaj više
Murphy: Čović ima priliku, alate imamo, J. interkonekcija treba biti prioritet vlade
Govorit ćemo javno ako vidimo stvari koje nam se ne sviđaju, bilo da dolaze od gospodina Dodika, gospodina Čovića ili bilo koga drugoga.
25.01.2024
O'Brien: Čovićeva blokada Južne interkonekcije je cinična i protiv javnog interes
State Department naveo je da će posjeta O'Briena naglasiti snažno partnerstvo SAD-a i Bosne i Hercegovine.
02.02.2024
Južna interkonekcija: Čović stavlja osobne interese iznad javnog, Nikšić šuti
"Pokušaji da se ovaj projekt koristi za osobne i političke dobiti, otvara rizik njegovog sveukupnog uništenja", poručilo je Veleposlanstvo SAD-a.
13.12.2023
Posvećenost američkih partnera stabilnosti, razvoju i prosperitetu naše zemlje izraz je nedvosmislene potpore ključnim reformama i procesima u Bosni i Hercegovini, priopćili su iz HNS-a. "Hrvatski narodni sabor BiH podsjeća na svoju bezrezervnu podršku projektu Južne plinske interkonekcije i apsolutno odbacuje zlonamjerne interpretacije kako pojedinaca tako i određenih medija", priopćio je HNS nakon posjete O'Briena.
Puljić ističe da je Čović reagirao s određenim stupnjem poniznosti koja neće zavarati nikoga u Washingtonu. "O'Brien zna s kim ima posla."
Sve poruke O'Briena izrečene u Sarajevu su važne. Vjerojatno je njegov istup najvažniji i najkonkretniji potez američke administracije od vremena kada je Joe Biden 2009. godine, tada dopredsjednik SAD-a, održao govor u Skupštini BiH, rekao je Puljić.
"Što se Čovića tiče on je, za Amerikance, dugo vremena remetilački čimbenik u BiH. Zamjeraju mu korupciju, osobito im smeta njegova povezanost s Miloradom Dodikom jer za njih to odmah znači i povezanost s Rusima, nisu zadovoljni njegovom kadrovskom politikom, žele vidjeti više političke demokratičnosti, a posebno su osjetljivi na Čovićev stav o Južnoj plinskoj interkonekciji", ističe Puljić.
On je reagirao "dodikovski", ali vidimo da se, u svom tipičnom maniru, sada povlači sve dok ne dobije novu priliku, odnosno dok ga Amerikanci ne ispuste iz vida, dodao je.
Južna plinska interkonekcija je iznimno važan projekt koji je potreban Federaciji BiH radi sigurnosti opskrbe plinom uz zaobilazak ruskog plina kojim i Beogard i Milorad Dodik uvijek mogu ucijeniti Sarajevo, rekao je Puljić.
"Sjetimo se samo koliko su građani Sarajeva patili pod opsadom i zbog toga jer im je prekinut dotok plina", napominje Puljić. "Preko novog plinovoda, te Južne interkonekcije, osigurao bi se dovod plina preko Hrvatske, a plin bi dolazio iz Azerbejdžana, Katara i Sjedinjenih Država i bio bi jeftiniji od sadašnjeg snabdijevanja."
Podsjećamo, u intervjuu za BBA američki veleposlanik u Bosni i Hercegovini Michael Murphy istakao je da je Južna interkonekcija energetski i geopolitički projekt od važnosti za Bosnu i Hercegovinu.
"Prečesto u Bosni i Hercegovini političari stavljaju osobne uske političke i financijske interese iznad interesa onih za koje tvrde da ih predstavljaju", rekao je Murphy. "Djelovat ćemo ako vidimo da su interesi Sjedinjenih Američkih Država ovdje ugroženi, a to uključuje stvari poput antidejtonskih aktivnosti ili korupcije."
Sebija i Sirija
Pored Čovića, na spisku za crnu listu nalazi se i bivša direktorica Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu Sebija Izetbegović. Preko Sebije Izetbegović Amerikanci šalju jasnu poruku SDA da je njihovo vrijeme prošlo, ističe Puljić.
Također, O'Brien je naveo da je Sebija Izetbegović nedavno smijenjena s pozicije direktorice Univerzitetskog kliničkog centra u Sarajevu, jedne od najvećih bolnica u zemlji. Tokom njenog mandata, ljekari su bili izloženi pritisku da podrže SDA ili su uklanjani s rukovodećih pozicija na kojima su bili, dodao je.
"Opet je riječ o klasičnoj korupciji, ovoga puta u zdravstvu, ali i stranačkoj korupciji s obzirom na to da je Sebija Izetbegović utjecajna unutar SDA", dodao je.
Jedan događaj ostao je skoro nepoznat u javnosti. "Prije nekoliko godina Udruga liječnika porijeklom iz Sirije, a koji žive i rade u Americi, nastojala je prebaciti ranjenu djecu iz Sirije negdje na liječenje", nastavlja Puljić.
"Sjetili su se ratnih iskustava koje je BiH, osobito Sarajevo, imala u takvim slučajevima. Kontaktirali su je posredstvom američkog veleposlanstva, pitali je da im pomogne uz napomenu da će sve troškove snositi njihova organizacija. Nikada nisu dobili odgovor od nje."
Na spisku je i bivša ministrica vanjskih poslova Bisera Turković, koju bi sankcije pogodile i zbog toga što ima imovinu u Americi, navodi Puljić. "Sve ovisi o tome hoće li Amerikanci aktivirati te sankcije ili neće, hoće li procijeniti da se još treba sačekati."
Plašim se da više nema vremena i da trenutačno treba reagirati, jer političko i sigurnosno stanje u BiH je kritično, dodao je Puljić.
Sankcije i EU
Sankcije pomažu u borbi protiv korupcije zato što, dugoročno gledano, utječu na protok novca.
"Zašto Milorad Dodik i entitet RS imaju velike financijske probleme? Upravo zbog sankcija kojima treba vremena da 'prorade'", navodi Puljić. "Ja znam da građani BiH kažu '...ma kakve američke sankcije, to nema nikakvog utjecaja.' Zapravo ima."
Uz to, potrebna je borba protiv korupcije i borba protiv nacionalizama, jer korupcija hrani nacionalizam. "I obratno, naravno", zaključuje Puljić. Bidenova administracija apsolutno želi vidjeti BiH na putu ka EU i pružit će punu potporu, ali prvo se moraju odraditi reforme unutar BiH, dodao je.
Amerikanci su čak spremni Bosni i Hercegovini "pogledati kroz prste" na putu ka EU. "Radi se na tome i pored velikih podmetanja nogu, od Dodika, Izetbegovića i Čovića do Željka Komšića, koji zajedno s SDA vodi bitku protiv Zapada, OHR-a i Sjedinjenih Država", rekao je Puljić.
Sjedinjene Države će pomoći, ali BiH mora odraditi svoj dio posla, nastavio je. Postupak približavanja ili pristupanja neke zemlje u EU je vrlo kompliciran i spor, ali cilj je dostižan.