Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen rekla je da se jasno vidi napredak u BiH, ali da su potrebni dodatni rezultati, posebno kada je riječ o demokratiji i vladavini prava.
Kazala je kako je imala kvalitetne sastanke s predstavnicima različitih institucija u BiH. Pohvalila je BiH za stopostotnu usklađenost s vanjskom i sigurnosnom politikom EU kazavši kako se time šalje snažna poruka.
"Pokazali ste snažnu posvećenost europskom putu, zato ste i postali zemlja kandidat", dodala je. "Svjedoci smo određenog napretka s važnim zakonima koji su usvojeni, vi ste pokazali da možete ostvarivati rezultate. Što više rezultata ostvarujete, meni više pomažete u izradi izvještaja."
Dodaje da su se svi sugovornici suglasili da BiH vide u EU kao jedinstvenu, nedjeljivu i suverenu državu. "Tijekom dana smo intenzivno razgovarali i na temu plana rasta. Ovdje otvaramo vrata za sedam važnih sektora za poslovne subjekte iz BiH. Te aktivnosti trebaju pratiti reforme, reforme ekonomske prirode", navodi predsjednica EK.
"Ako se one provedu, mogu osigurati milijardu eura od EU. Taj novac ide u prilog prosperitetu Bosne i Hercegovine. Ako se razvije zajedničko regionalno tržište, to je vrlo važan rezultat i donijet će korist svima, a posebno mladima", kazala je.
Von der Leyen smatra da je ovo velika prilika za BiH, ali i za EU. "Uvjereni smo da je EU nekompletna bez Zapadnog Balkana", rekla je.
"Detaljno smo razgovarali o temi zakona koje je trebalo usvojiti. Potrebno nam je da se ostvari što više prioriteta, ako je to moguće. To je ključna poruka", zaključila je Von der Leyen.
Nizozemski premijer Mark Rutte je dodao da se proces pridruživanja ocjenjuje na osnovu konkretnih rezultata. "Potreban nam je popis rezultata po prioritetima, ali BiH nije sama", rekao je.
Na pitanje novinara o tome je li spreman promijeniti svoje mišljenje, Rutte je kazao da trenutno nije spreman te da cijeli proces mora biti temeljen na ostvarivanju rezultata i da mora biti sigurna da BiH postiže konkretne i dugoročne rezultate.
"U mnogim zemljama, u mojoj zemlji i za mene lično je važno da nema prečica, da je sve utemeljeno. Jasno mi je da je ovo kompleksna zemlja, ali mnogi su tu na raspolaganju da daju svoj doprinos. Vrijeme curi, vjerojatno se do kraja ožujka ova prilika može ugasiti", rekao je.
Premijer Hrvatske Andrej Plenković rekao je da je vrijeme da se donesu određeni zakoni kako bi Europskoj komisiji, ali prije svega Ursuli von der Leyen dali razlog da u svom izvještaju stave preduvjet da postignemo konsenzus o otvaranju pregovora s Bosnom i Hercegovinom.
"Da nas je neko prije dvije godine pitao za Ukrajinu i da li će dobiti pozitivnu odluku o otvaranju pregovora, svi bismo rekli da to nije moguće. No, invazija Rusije na Ukrajinu je ubrzala te procese", kazao je Plenković.
Za nešto više od mjesec dana raspustit će se Europski parlament. Ako se propusti ožujak, izgubit će se cijela odluka u pogledu donošenja pozitivnih odluka za BiH, smatra Plenković.
"Moja poruka i apel svim prijateljima i partnerima u BiH je da se ova mogućnost itekako iskoristi. Hrvatska će to činiti stalno i podržat će BiH u toj ključnoj odluci", kazao je Andrej Plenković.
Osvrnuo se i na brojne reakcije na jutrošnji postupak da se ne sastane u Predsjedništvu BiH.
"Kada je riječ o tome da se jutros nisam priključio kolegama u Predsjedništvu BiH, moram reći da moj potez nije usmjeren da iskažem nepoštovanje instituciji Predsjedništva BiH. Moj potez se odnosi na jedan problem koji se odnosi na izbor hrvatskog člana Predsjedništva BiH", pojasnio je Plenković.
Predsjedavajuća Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjana Krišto istaknula je podršku Von der Leyen koja je rezultirala stabilnosti BiH. Potom se zahvalila i Plenkoviću i Rutteu.
Krišto je naglasila da je od posebnog značaja izmjena Izbornog zakona na kojoj se aktivno radi. "Želim naglasiti da radimo na promjenama Izbornog zakonodavstva BiH koji se radi i kroz radne grupe i na razini političkih lidera. Istaknula bih odlučnost lidera na rješavanju pitanja koja se posebno tiču izbornog zakonodavstva", ističe ona.
Najavila je da se u narednom periodu, što kraćem kako ona kaže, očekuje usvajanje globalnog fiskalnog okvira za 2024. godinu. Istaknula je, također, i Zakon o sukobu interesa i Zakon o VSTV-u kao dva veoma važna zakona koji trebaju biti usvojeni radi usklađivanja sa zakonodavstvom EU.
Predsjedništvo BiH
Hrvatski premijer Andrej Plenković jutros se nije pojavio na sastanku u zgradi Predsjedništva BiH iako je najavljeno da će prisustvovati. Članovi Predsjedništva BiH Željko Komšić, Željka Cvijanović i Denis Bećirović dočekali su predsjednicu Europske komisije Ursulu von der Leyen i nizozemskog premijera Marka Ruttea.
Iza njih su postavljene zastave Hrvatske, Nizozemske, Europske unije i Bosne i Hercegovine.
Iako je trebao stići i premijer Hrvatske Andrej Plenković i stati ispred zastave Hrvatske, on se nije pojavio.
Predsjednica Europske komisije Von der Leyen, premijeri Hrvatske i Nizozemske Andrej Plenković i Mark Rutte stigli su jučer Bosnu i Hercegovinu.
Von der Leyen su na Međunarodnoj zračnoj luci Sarajevo dočekali ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković i šef Delegacije EU u BiH Johann Sattler. Održali su i kratki sastanak.
Plenković i Rutte sinoć su se na radnoj večeri sastali s političkim zvaničnicima s državne i federalne razine.
Za danas su planirani sastanci sa članovima Predsjedništva BiH, predsjedavajućom i zamjenicima predsjedavajuće Vijeća ministara, ministrom vanjskih poslova, Zajedničkim kolegijem Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, kao i s predstavnicima civilnog društva.
Ovaj posjet ima za cilj ohrabriti vlasti u Bosni i Hercegovini da iskoriste priliku i intenziviraju napore kako bi do ožujka ove godine ostvarili neophodan napredak po 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Europske komisije.