Turska je bliže odobrenju dugoočekivanog pristupa Švedske NATO-u uz podršku ključnog parlamentarnog odbora, čime se otvara put za glasanje cijele skupštine u Ankari.
Odbor za vanjske poslove Turske podržao je ulazak Švedske u vojni savez, čime je uklonjena jedna od posljednjih prepreka za Štokholm. Očekuje se da će parlament slijediti isti put prilikom glasanja, s obzirom na to da je predsjednik Recep Tayyip Erdogan dao znak da je za, a njegova vladajuća stranka AK i njezini saveznici imaju udobnu većinu u parlamentu.
Ulazak Švedske bi pomogao u jačanju Sjevernoatlantskog saveza i ojačao obranu Europe nakon ruske invazije na Ukrajinu početkom 2022. godine. Predsjednik SAD-a Joe Biden i europski lideri pritisnuli su Erdogana da odobri ulazak ove zemlje. Turska je posljednji zastoj u bloku zajedno s Mađarskom.
"Švedska je izmijenila svoj Ustav i zakone koji će joj omogućiti da bude učinkovitija u borbi protiv terorizma i sprečavanju terorističkih aktivnosti", rekao je Fuat Oktay, šef Odbora za vanjske poslove. "Švedska je uklonila otvoreni i prikriveni embargo protiv naše zemlje", dodao je tijekom rasprave.
Odluka turskog odbora slijedi poziv Bidena i Erdogana ranije ovog mjeseca, tijekom kojeg su razgovarali o Švedskoj, ali i o mogućoj kupnji 40 novih borbenih aviona F-16 od SAD-a za Tursku. Bijela kuća je postavila pristupanje Švedske kao preduvjet za prodaju ratnih aviona Turskoj, dok je Erdogan također rekao da bi ta dva pitanja trebala biti povezana.
Neimenovana osoba američkog State Departmenta rekla je turskoj državnoj agenciji Anadolu da pozdravljaju odluku odbora i raduju se "brzom usvajanju u cijelom parlamentu".
Oktay je rekao da odluka odbora ne znači nužno i brzo usvajanje iste odluke u općem parlamentu. Odbor je počeo raspravljati o protokolu sredinom studenog.
Napad Moskve na Ukrajinu uzdrmao je europsku geopolitiku i doveo do prijave Finske i Švedske za pristupanje NATO-u sa sjedištem u Briselu, čiji članovi se obvezuju na obranu jedni drugih od invazija stranih sila. Finska se pridružila u travnju. NATO ima 31 člana i dugo je smatran neprijateljskim savezom prema ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu.
Svi članovi moraju pristati da se nove zemlje pridruže.
Ankara želi da Švedska poduzme dodatne mjere protiv pristaša separatističkih skupina koje su zabranjene u Turskoj, uključujući Radničku stranku Kurdistana (PKK), koju je Europska unija označila kao terorističku organizaciju.
Švedski zakoni o slobodi govora otežavaju vladi da suzbije javne izraze podrške kurdskoj neovisnosti. Ipak, na sastanku NATO-a u Litvi u studenom, Stockholm je dao više jamstava Turskoj o svojim planovima za suzbijanje onoga što Ankara tvrdi da su teroristički činovi.
Mađarsko odobrenje za članstvo Nordijske zemlje također je u tijeku, iako je naznačila da će to odobriti.
(Ažuriranje komentarima osobe iz SAD-a i Fuata Oktaya počinje od šestog odlomka.)