Vijeće Europske unije odlučilo je ne započeti pregovore o članstvu s Bosnom i Hercegovinom. Ovakva odluka nije iznenađujuća budući da BiH nije uradila skoro ništa kako bi ispunila zahtjeve koji su stavljeni pred nju.
Odluka dolazi unatoč posljednjim verbalnim naporima BiH da pokaže snažnu volju za napredovanjem na europskom putu. Ovaj put Brisel nije pristao na kompromise u vezi s neispunjenim zahtjevima.
"Europsko vijeće će otvoriti pregovore o pristupanju s Bosnom i Hercegovinom, čim se postigne potrebna razina usklađenosti s kriterijima članstva", priopćilo je Vijeće EU-a u svojoj odluci.
BiH je daleko od ispunjenja 14 ključnih prioriteta koje je Europska unija postavila kao uvjet za početak pregovora o članstvu. Postoje i zabrinutosti zbog separatističke retorike u Republici Srpskoj.
Ranije u prosincu, zastupnici Europskog parlamenta usvojili su rezoluciju koja kaže da bi pregovori o članstvu s BiH trebali započeti čim zemlja ispuni 14 kriterija. Također su potaknuli sve političare "da se suzdrže od provokativne retorike i akcija, uključujući dovođenje u pitanje suvereniteta, jedinstva i teritorijalne cjelovitosti zemlje, te da prekinu glorifikaciju osuđenih ratnih zločinaca i aktivno promoviraju pomirenje".
Također, Europsko vijeće je zatražilo od Europske komisije da do ožujka 2024. dostavi izvješće o napretku Bosne i Hercegovine, s ciljem odlučivanja o početku pregovora o pristupanju EU.
Ekonomski potencijal
Dodjeljivanje kandidatskog statusa Bosne i Hercegovine za pristupanje Europskoj uniji će prvenstveno imati politički odjek, nasuprot ekonomskom, rekao je tim analitičara Bloomberg Adrije. Razlog tome je što sam status zemlje kandidata ne garantira početak pristupa pregovora, a još manje potpuni pristup svim financijskim mehanizmima institucija EU. Sjeverna Makedonija ima status kandidata još od 2005. godine, a pregovore je službeno započela tek 2022.
Za skoro pa nedostižnu budućnost dobijanja kandidatskog statusa, a poslije i članstva, naši analitičari su objasnili da se otvaraju brojna vrata za napredak.
"Uz izdašne fondove, sve je to samo djelić benefita koje zemlja članica može iskoristiti kako bi povećala svoj stupanj ekonomskog razvoja, ali i sigurnosti za svoje stanovnike te samo članstvo kao takvo ima nemjerljiv pozitivan doprinos na gotovo svaki aspekt razvoja neke zemlje u globalnim okvirima."
Za Bosnu i Hercegovinu primarno je to što bi sam početak pregovora o ulasku u EU, jednoga dana kada do toga dođe, donio prijeko potrebnu stabilnost na unutarnjopolitičkom planu. Takva okolnost bi dovela do kohezije odlučivanja i donošenja zakona koji bi morali biti usuglašeni s europskim standardima i vrijednostima.
"Sukladno tome, bio bi poslan snažan investicijski signal međunarodnim sudionicima da je zemlja spremna poduzeti sve korake kako bi se što prije i što kvalitetnije pokušala integrirati u najrazvijeniji ekonomski blok na svijetu", poručili su naši analitičari.
S financijske strane, BiH se dosad okoristila IPA III sredstvima (Instrument for Pre-accession Assistance ili Instrument pretpristupne pomoći), u vrijednosti 73 milijuna eura u 2021. godini (IPA III je aktivan za razdoblje 2021-2027).