Vlada Federacije finalizira zakonska rješenja iz oblasti fiskalne reforme koja podrazumijevaju smanjenje doprinosa na plate i povećanje minimalne plate, izjavio je premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić.
Na sastanku s rezidentnim predstavnikom Međunarodnog monetarnog fonda u BiH Andreasom Tudykom Nikšić je rekao da Federacija BiH planira ući u proces nove fiskalizacije. "Želimo stvarati pretpostavke da bi i oni koji su otišli mogli da se vrate", istakao je Nikšić.
Tudyka je potvrdio opredijeljenost za nastavak podrške MMF-a javnim investicijama i reformama u Federaciji BiH. "Kada je u pitanju financijska oblast, preporuke se odnose na zakone o borbi protiv korupcije, sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma, te uspostavu fonda za finansijsku stabilnost, kao i registra bankovnih računa za fizička lica."
Čitaj više
Domljan: Zahtjeve MMF-a poštivati bez dileme, ne uviđaju gubitak radnika
Neproduktivnost, nekonkurentnosti i trgovinski deficiti se ne vide.
15.09.2023
MMF opet traži ograničavanje plata i rast kamata u BiH
Političke tenzije ometaju reforme, poručuju iz MMF-a
07.09.2023
U fiskalnom sektoru one se tiču unapređenja odgovornosti i transparentnosti u javnim preduzećima, te poboljšanja okvira javnih nabavki, dok se u strukturalnim oblastima naše preporuke odnose na digitalizaciju i prelazak na zelenu energiju, rekao je Tudyka.
Na sastanku je najavljena i skora posjeta osoblja MMF-a iz Vašingtona našoj zemlji, što će biti prilika za razgovore o prioritetnim reformskim aktivnostima.
Zahtjeve MMF-a poštivati bez dileme
Međunarodni monetarni fond (MMF) traži da vlasti u Bosni i Hercegovini (BiH) pojačaju javne investicije i naplatu prihoda, da bolje usmjere socijalnu pomoć, a da ograniče tekuću potrošnju, uključujući i potrošnju na plate u javnom sektoru. Ponovili su zahtjev koji su imali i ranije, a to je da se omogući rast kamatnih stopa.
Zahtjeve Međunarodnog monetarnog fonda (MFF) treba poštivati bez ikakve dileme i bezodvlačno, jer su ekspertski i vrijednosno korektni, naveo je za naš medij Vjekoslav Domljan, rektor Sarajevo School of Science and Technology (SSST) i redovni profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu.
"Posljedice neprovođenja zahtjeva vodi učvršćivanju mizerne trendne stope rasta od dva posto i prikivanju za europsko dno", dodao je. Domljan smatra da MMF i druga inozemna tijela mogu utjecati da se aktualno stanje i dodatno pogorša, stavljanjem BiH na crne liste, što će neminovno otežati financiranje uvoza i posljedično uvesti BiH u recesiju te u krizu.
Bh. političari, pateći od novčane iluzije izazvane inflacijom, nisu svjesni koliko je bh. ekonomija ranjiva vanjskim šokovima, eventualno dodatno i amplificiranim zbog negativnih sankcija, kaže Domljan.