Luksuzni oklopni voz koji je prevozio sjevernokorejskog vođu Kim Jong-una prešao je u Rusiju uoči njegova summita s predsjednikom Vladimirom Putinom, za koji su iz SAD-a rekli da će se fokusirati na opskrbu Moskve oružjem za rat protiv Ukrajine.
Kimov voz primijećen je u utorak u Ussurijsku, sjeverno od Vladivostoka, izvijestio je Interfax, gdje će dobiti novu lokomotivu i potom nastaviti putovati Transsibirskom željeznicom do Habarovska ili možda Komsomoljska na Amuru.
Državni mediji u Sjevernoj Koreji i Rusiji rekli su da će se dvojica čelnika sastati, ali nije objavljen službeni raspored putovanja. Kim bi mogao posjetiti dalekoistočne gradove u kojima se proizvode ruski borbeni avioni i gdje se nalazi svemirska luka, izvijestila je južnokorejska novinska agencija Yonhap.
Prilika Putinu za nabavku oružja
Summit dvojice čelnika koji su se suočili s međunarodnom izolacijom i sankcijama označava prvi put da je Kim napustio Korejski poluotok od 2019., kada je održao svoj jedini prvi summit s Putinom — u Vladivostoku. Sastanak nudi priliku Putinu da nabavi oružje kako bi podržao svoj rat u Ukrajini, a Kimu priliku da dobije pomoć za svoju posrnulu ekonomiju, kao i da proširi svoju sposobnost izvođenja nuklearnog napada.
Fotografije koje su objavili sjevernokorejski državni mediji pokazuju da Kim putuje sa svojim ministrom vanjskih poslova, najvišim vojnim dužnosnicima i višim kadrovima u svom sektoru oružja, što ukazuje na to da bi prijenos streljiva mogao biti na dnevnom redu samita.
Putin i Kim trebali bi se sljedećih dana sastati na ruskom dalekoistočnom području, izvijestila je ruska agencija Interfax pozivajući se na glasnogovornika Kremlja Dmitrija Peskova. Dvojica čelnika imat će sastanak jedan na jedan kako bi razgovarali o bilateralnoj saradnji, izvijestila je državna novinska agencija Tass, također pozivajući se na Peskova, koji je odbio dati vrijeme i mjesto sastanka. Kim i Putin imat će službeni ručak, a neće imati press konferenciju, rekao je Peskov.
Osim toga, Putin će također imati kontakte s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom prije kraja godine, rekao je Peskov, citirao je Tass.
Pažnja bi se brzo mogla preusmjeriti na Peking ako Putin ode u Kinu na Forum Pojas i put u oktobru. Bilo bi to prvo putovanje ruskog predsjednika u inozemstvo otkako je Međunarodni krivični sud izdao nalog za njegovo hapšenje zbog navodnih ratnih zločina.
Najočitiji predmeti koje Pjongjang ima i koji Moskvi trebaju su topničke granate i rakete koje Moskva može koristiti u oružju iz sovjetske ere koje je gurnula u akciju u Ukrajini.
Očajni lideri
Sjeverna Koreja ima neke od najvećih svjetskih zaliha streljiva, koje Rusija treba jer troši svoje zalihe topničkih granata. Sjedinjene Američke Države su rekle da bilo kakva opskrba neće promijeniti tok rata i rekao je Pjongjangu da će platiti cijenu za bilo kakav transfer oružja.
Ali Washington ima nekoliko tačaka uticaja da odvrati dva najnepomirljivija geopolitička neprijatelja zapadnog svijeta od učvršćivanja veza.
"Sastanak je utočište za dvoje čelnika na rubu očaja", rekao je Soo Kim, bivši korejski analitičar u Središnjoj obavještajnoj agenciji koji sada radi u američkoj konsultantskoj kompaniji LMI.
"Putin se suočava s izazovima u ratu s Ukrajinom, uključujući nedostatak topničkih granata i oružja", rekla je dodajući: "Ni Kim ni Putin nemaju puno za izgubiti u nastavku ovog sastanka."
Kim Jong-un možda zauzvrat traži pomoć u hrani, kao i tehnologiju za pomoć u izgradnji podmornice na nuklearni pogon i postavljanju špijunskih satelita. Svaki novac također bi bio od velike pomoći za jadnu ekonomiju Sjeverne Koreje za koju se procjenjuje da je sada manja nego kad je Kim preuzeo vlast prije deset godina i koja ima oskudne devizne rezerve.
Nam Sung-wook, profesor koji predaje socijalističku političku ekonomiju na Korejskom univerzitetu u Seulu, rekao je da je Sjeverna Koreja možda jedina zemlja kojoj se Moskva može obratiti za stvarnu pomoć svojim konvencionalnim oružjem iz sovjetske ere. Dodao je da bi niz streljiva mogao pomoći Putinu u produženju sukoba, u nadi da će doći do promjene administracije u SAD-u koja bi bila manje sklona opskrbljivati Ukrajinu oružjem od predsjednika Joea Bidena.
''Rusija je sigurno razmotrila nedostatke dovođenja Pjongjanga, ali situacija je tako hitna i ne mogu sebi priuštiti da brinu o bilo kakvim upozorenjima SAD-a'', rekao je.
Rasprave između Pjongjanga i Moskve o daljnjoj vojnoj podršci Sjeverne Koreje za rat Rusije u Ukrajini aktivno napreduju, rekao je u ponedjeljak visoki dužnosnik NATO-a. Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu posjetio je Sjevernu Koreju u julu kako bi zatražio isporuke streljiva i sjevernokorejski čelnik očekuje nastavak tih razgovora, rekao je dužnosnik.
Pjongjang, kojemu je oko 15 godina zabranjena prodaja oružja, odbacuje optužbe da opskrbljuje Rusiju. Ipak, Bijela kuća je u decembru rekla da ima dokaze da je Sjeverna Koreja dovršila početnu isporuku oružja Wagner grupi za upotrebu u Ukrajini, što je uključivalo pješačke rakete i projektile.
Traženje vojne pomoći od Sjeverne Koreje označilo bi preokret za dvije zemlje. Sovjetski Savez je bio najveća podrška Pjongjangu nakon što je službeno osnovan prije 75 godina i opskrbio ga je oružjem koje je bilo ključno za njegovu invaziju na Južnu Koreju na početku Korejskog rata 1950.-1953.