Švedski premijer Ulf Kristersson u srijedu se sastao s američkim predsjednikom Joeom Bidenom, koji je iskazao podršku zaustavljenom pokušaju njegove zemlje da se pridruži NATO-u.
Dvojica čelnika sastala su se kako bi skicirali posljednji pokušaj raščišćavanja puta za pristupanje nordijske nacije uoči summita saveza u litavskoj prijestolnici Vilniusu sljedeće sedmice. Tu ponudu zaustavlja Turska, koja optužuje Švedsku da se nije dovoljno čvrsto postavila protiv skupina koje turska vlada smatra terorističkim.
''Sjedinjene Američke Države u potpunosti podržavaju članstvo Švedske u NATO-u'', rekao je Biden, ponavljajući svoj dugogodišnji stav. ''Suština je jednostavna: Švedska će ojačati naš savez i imati iste vrijednosti koje imamo u NATO-u. I nestrpljivo se radujemo vašem članstvu''.
Turska je više od godinu dana odugovlačila ratifikaciju švedske prijave, s Mađarskom za sobom. Saveznici, uključujući SAD, pokušali su izvršiti pritisak na predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana da odobri ulazak te nordijske zemlje.
Govoreći nakon sastanka s Bidenom, Kristersson je rekao da "obojica shvataju da je samit u Vilniusu prirodna tačka u vremenu za završetak procesa, ali također znamo da samo Turska može donositi turske odluke."
Bidenov sastanak s Kristerssonom u Washingtonu dolazi u trenutku kada je turski predsjednik umanjio šanse za značajan napredak u pregovorima ove sedmice o uvođenju Švedske u Organizaciju Sjevernoatlantskog saveza, usred svađe oko spaljivanja Kur'ana u Stockholmu.
Dvostranačka skupina senatora rekla je Bidenu ranije ove godine da Kongres ne bi trebao razmatrati prodaju borbenog aviona F-16 Turskoj sve dok ta zemlja ne ratificira članstvo Švedske, nakon što je dopustila Finskoj da se pridruži u aprilu.
Turska tvrdi da je prodaja F-16 pitanje koje se odnosi na širu sigurnost NATO-a i da se ne može povezati s napretkom u kandidaturi zemlje kandidata za članstvo, prema turskim dužnosnicima koji su direktno upoznati s tim pitanjem. Iako Turska želi da se Švedska pridruži NATO-u, ona i dalje insistira na tome da nordijska zemlja mora ispuniti obećanja da će se suzbiti terorizam, rekli su dužnosnici.
Švedska je ukinula zabranu prodaje oružja Turskoj i izmijenila svoje antiterorističke zakone kao dio sporazuma postignutog prošle godine kako bi se izašlo iz slijepe ulice. Prema mišljenju Švedske, nove pravne mjere zadovoljavaju posljednju preostalu obavezu prema sporazumu potpisanom na summitu NATO-a u Madridu kako bi se otvorio put ratifikaciji.
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan mogao bi se sastati s Bidenom na marginama summita NATO-a sljedeće sedmice kako bi pogurao kupovinu desetaka novih ratnih aviona F-16 i nadogradio komplete za modernizaciju flote svoje zemlje, rekli su dužnosnici. Turska očekuje da će Washington odobriti prodaju kako bi se povećala vojna sposobnost druge najveće vojske unutar NATO-a nakon SAD-a, dodali su.
Ankara je izvršila pritisak na Švedsku da izruči ili protjera osumnjičenike, uključujući pristaše kurdskih separatista, a sada želi čuti čvrst plan iz Stockholma tokom razgovora između ministara vanjskih poslova Turske, Švedske i Finske u četvrtak, rekli su dužnosnici.
Turska želi unaprijediti svoju flotu F-16 kao privremenu mjeru dok na kraju ne razvije vlastite mlaznjake. Turska je poslala službeni zahtjev SAD-u za kupovinu 40 novih aviona F-16 Block 70 i gotovo 80 kompleta od Lockheed Martin Corp. za modernizaciju svojih postojećih lovaca u jesen 2021. Pentagon je 2019. izbacio Tursku iz programa kupovine — i pomoći u izgradnji — Lockheed Martinovog naprednijeg borbenog aviona F-35 zbog kupovine ruskih raketnih sistema S-400 na temelju toga da bi se mogli koristiti za prikupljanje obavještajnih podataka o nevidljivom mlaznjaku.