Predsjednik Vladimir Putin rekao je da je Rusija spriječila "građanski rat" nakon oružane pobune vođe grupe Vagner Jevgenija Prigožina, u javnom iskazivanju podrške vojnom rukovodstvu koje je šef plaćeničke grupe pokušao da zbaci.
"Vi ste zapravo spriječili građanski rat", rekao je Putin pred 2.500 vojnika okupljenih na ceremoniji u Kremlju u utorak. "U teškoj situaciji postupili ste odlučno i koherentno".
Putin je razgovarao kasno u ponedjeljak sa šefovima bezbjednosti među kojima je bio i ministar odbrane Sergej Šojgu, njegov bliski saveznik koji je bio glavna meta Prigožinovih napada zbog vođenja rata u Ukrajini.
Federalna služba bezbjednosti saopštila je u utorak da je zaustavila krivičnu istragu protiv Prigožina i Vagnera zbog subotnje oružane pobune koja je prerasla u najveću prijetnju Putinovoj 24-godišnjoj vladavini. Ministarstvo odbrane u Moskvi saopštilo je da su počele pripreme za prebacivanje teškog naoružanja iz Vagnera u jedinice ruske vojske.
Putin je obećao da će poštovati dogovor kom je posredovao bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko da Prigožin okonča pobunu u zamjenu za dozvolu da ode u Belorusiju i da se zatvori krivični postupak protiv njega i njegovih trupa.
Njegov privatni avion sletio je u Belorusiju u vojnu vazdušnu bazu Mačulišči iz Sankt Peterburga u utorak rano ujutru, saopštila je grupa za praćenje Belarusian Hajun, koja je navela podatke o vazdušnom saobraćaju. Nije odmah bilo jasno da li je Prigožin bio u avionu, a nije viđen od okončanja pobune kasno u subotu.
"Bilo je veoma bolno gledati događaje koji su se desili na jugu Rusije", rekao je Lukašenko u utorak na sastanku sa vojnim oficirima u prestonici Minsku. "Najgore je što bi, da je došlo do prevrata, na Zapadu to odmah iskoristili".
Prigožin je optužio rusko Ministarstvo odbrane da pokušava da uništi Vagner naredbom koja zahtijeva da se njegovi borci upišu u vojsku do 1. jula. On je u ponedjeljak rekao da je Lukašenko ponudio da dozvoli Vagneru da nastavi da djeluje u njegovoj zemlji.
Brzi lanac događaja ostavio je SAD, Evropu i Kinu u nedoumici oko političkih posljedica pobune koja je srušila nepobjedivi imidž ruskog lidera. Kriza koja je trajala 24 sata istakla je gorke podjele unutar Rusije zbog rata u Ukrajini koji sporo napreduje, najvećem sukobu u Evropi od Drugog svjetskog rata, dok ukrajinska kontraofanziva pokušava da potisne Putinove snage sa okupiranih teritorija.
Kremlj i državni mediji prenose vijesti o podršci Putinu od strane svjetskih lidera. Putin i prestolonasljednik Saudijske Arabije Mohammed bin Salman razgovarali su telefonom, dok je mađarski premijer Viktor Orban rekao u intervjuu za njemački Bild da ruskog lidera neće oslabiti pobuna.
Vagnerove teško naoružane trupe su prvo preuzele kontrolu nad ruskim gradom Rostov na Donu na jugu, a zatim su se brzo pomjerile ka Moskvi, praktično bez otpora, dostižući 200 kilometara od glavnog grada prije nego što su se vratile.
U 11-minutnoj audio poruci u Telegramu u ponedjeljak, Prigožin je rekao da munjevito napredovanje njegovih boraca ka Moskvi, koje je blokiralo vojne jedinice na putu bez značajnog otpora, ukazuje na "ozbiljne probleme sa bezbjednošću na cijeloj teritoriji zemlje".
Šef plaćenika je takođe naglasio javnu podršku za koju je rekao da su uživali njegovi borci dok su marširali srcem Rusije.
Lukašenko je rekao da "nema heroja" u priči o pobuni i nastojanju da se kriza riješi. "Pustili smo da situacija izmakne kontroli", rekao je on.