Potpredsjednik Komisije za vrijednonosne papire Federacije Bosne i Hercegovine Matej Živković uputio je otvoreno pismo državnom sekretaru SAD-a Antonyu Blinkenu, potvrdio je Živković za Bloomberg Adriju. U pismo traži američku podršku za promjenu zakonskog okvira Komisije za vrijednonosne papire koja je, kako se u dopisu navodi, u trenutnom stanju podložena malverzacijama, nezakonitim radnjama, i korupciji.
Živković se u pismu zahvalio Blinkenu osobno i vladi SAD na uvrštavanju na crnu listu brojnih pojedinaca iz BiH zbog njihove uključenosti u aktivnosti razdora, destabilizacije i korupcije.
"Nadam se da će OFAC lista biti proširena, obzirom da su još mnogi pojedinci u Bosni i Hercegovini uključeni u koruptivne djelatnosti", stoji u pismu. "Sitni, uski i mali interesi grupa/pojedinaca zaštićenih od strane političkih elita su vodeća sila široke korupcije i najveći izazov s kojim se suočavamo."
Čitaj više
Živković: Američki Kongres razmatra stanje na Balkanu, uključujući korupciju
"Moji sugovornici su redom ostali zatečeni činjenicom da ne postoji provjera odluka Komisije za vrijednosne papire", rekao je Živković.
19.06.2023
Živković prezentirao rad Komisije za vrijednosne papire američkom Kongresu i Senatu
Zatražena hitna izmjena Zakona o radu komisije za vrijednosne papire Federacije BiH.
12.06.2023
Kako Živković navodi, u Federaciji BiH korupcija je moguća među ostalim kroz nezakonite i kriminalne aktivnosti u Komisiji za vrijednosne papire. "Oni koji su odlučili zagovarati transparentnost i vladavinu prava nastradali su", navodi se. "Osobno sam preživio dva pokušaja ubojstva - u drugom sam ranjen i pogođen s pet metaka u različite dijelove tijela. Dvojica mojih kolega su pretučena."
Dalje navodi da je prethodni saziv Komisije ostao na funkciji 17 godina, od 2004. do 2021., i tek kada je prethodnom predsjedniku Komisije Hasanu Ćelamu zabranjeno obavljanje dužnosti od strane kantonalnog suda u Sarajevu zbog optužbi za korupciju, jednom od brojnih skandala u koje je bio uključen, novi saziv komisije je imenovan.
Dodaje da spomenuti skandali uključuju i već desetljeće star proces nezakonite trgovine dionicama Bosnalijeka ruskim interesima iz 2013. godine, koji još uvijek nije riješen, kao i prodaja državnog udjela u kompaniji 2017. godine. Dodao je da ove aktivnosti uključuju i zaštitu od strane političkih elita u Sarajevu, koje su znale i bile svjesne da je za kupovinu Bosnalijeka zainteresirana farmaceutska kompanija iz SAD s jasnim i dobrim planom za transparentan razvoj i snažan rast kompanije.
"Američka kompanija čak je dobila i savjetodavnu potporu od strane Ministarstva trgovine SAD i unatoč snažnim naporima tadašnjeg američkog ambasadora Patricka Moona dionice Bosnalijeka prodane su ruskim interesima putem anonimne kompanije registrirane u Luksemburgu, uz diskretnu i nelegalnu podršku komisije za vrijednosne papire", navodi Živković.
Ističe kako je nedopustivo da članovi komisije za vrijednosne papire ostanu na svojim pozicijama gotovo dva desetljeća i to se mora promijeniti. Promjena članova komisije moguća je samo uz suglasnost i zajednički potpis predsjednika i dva dopredsjednika Federacije Bosne i Hercegovine (svaki iz različite etničke grupe i političke stranke), što promjenu komisije čini gotovo nemogućom misijom zbog nedostatka konsenzusa, odnosno korupcije.
Komisija usvaja podzakonske akte, odluke i rješenja, formira stavove i mišljenja što je često zloupotrebljeno kako bi se zaštitile sumnjive i nezakonite poslovne aktivnosti, pružale osobne usluge i zaštita as s druge strane kreirale imaginarne konstrukcija kroz kaznene postupke proslijeđene tužiteljstvima protiv onih koji u komisiji nemaju zaštitu, ili odbijaju platiti iznudu. Institucija je pretvorena u otuđeni centar moći o čemu postoje brojni dokazi.
"Javni nadzor potreban je kako bi se institucija vratila izvornoj svrsi i unutar svojih zakonskih okvira. Potrebno je promijeniti zakon kako bi se omogućila promjena članova komisije, i zakonska odgovornost njenih uposlenika što trenutno nije moguće", piše Živković.
Pravo na priziv drugostupanjskom organu kroz pravne procedure mora biti omogućeno onima koji se smatraju oštećenim odlukama komisije. Dopune zakona u tom smislu kada budu dovršene od strane stručnjaka potrebno je promptno nametnuti od strane OHR-a u Bosni i Hercegovini.
"Naši građani ne zaslužuju čekati desetljeća prije nego korumpirani političari dopuste promijene koje će osigurati transparentnost u komisiji za vrijednosne papire i opadanje korupcije i kriminalnih aktivnosti koje guše Bosnu i Hercegovinu", zaključio je Živković u pismu državnom sekretaru SAD-a Antonyju Blinkenu.