Nedovoljan napredak je postignut u oblasti energetskog sektora Bosne i Hercegovine (BiH) još od 2019. godine, kada su politički lideri potpisali zajedničku izjavu kojom su se obvezali da će reforme energetskog sektora gurnuti naprijed, rekao je američki veleposlanik Michael Murphy. "Reforma energetskog sektora nije luksuz, to je imperativ", naglasio je na Energetskom summitu u Neumu.
Pred federalnim parlamentom su tri ključna zakona, Zakon o električnoj energiji, Zakon o energiji i Zakon o obnovljivim izvorima energije. "Nadam se da će zastupnici Federacije nastaviti konačno usvajanje tih zakona bez daljnjeg kašnjenja", poručio je Murphy.
Bosna i Hercegovina je bez državnog zakona o električnoj energiji i prirodnom plinu. Tržište električne energije i prirodnog plina nije jedinstveno regulirano te nedostaje burza električne energije. Važnost usvajanja ova dva zakona na državnoj razini treba biti imperativ jer bi postavilo temelje za jedinstveni skup pravila u cijeloj BiH, za pravilno funkcioniranje tržišta energije i transparentnost sustava, dodao je Murphy.
"Sve to je nužno za daljnju harmonizaciju elektroenergetskog i prirodnog plinskog sektora BiH s regulativom EU-a", istakao je. "Zakon o električnoj energiji na razini države omogućio bi uspostavu burze električne energije."
Uspostavom burze proizvođačima električne energije bi se omogućilo učinkovitije, transparentnije i profitabilnije trgovanje strujom.
Državni zakon o prirodnom plinu bi također osigurao slobodnije i konkurentnije tržište prirodnog plina u BiH te usklađivanje tržišta s regulativom EU-a. Murphy naglašava da je nadležnost za plin isključivo na državnoj razini. "Što je potvrđeno Sporazumom o plinu u BiH iz 2007. godine, koji je podržao tadašnji predsjednik, sada premijer Republike Srpske (Milorad) Dodik, jer je znao da će koristiti Republici Srpskoj i njenim građanima."
Sektor plina u BiH nastavlja se razvijati te igra važnu ulogu u tranziciji ka energetskoj održivosti. "Dublja regionalna i europska integracija povećat će kolektivnu energetsku sigurnost i raznolikost izvora energije u regiji, što je, kao što svi znamo, još hitnije zbog ruske agresije u Ukrajini", poručio je Murphy.
Južna interkonekcija s Hrvatskom može ponuditi alternativni izvor prirodnog plina iz Europe. BiH bi se s Južnom interkonekcijom integrirala s europskom mrežom i tržištem. Zakon o Južnoj interkonekciji je usvojen u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH no on nije usvojen u Domu naroda.
S planovima o izgradnji Južne interkonekcije došlo je do uspostave novog operatora plina. Murphy smatra da uspostava novog operatora nema smisla iz tehničke, ali i ekonomske perspektive. BH Gas, privredno društvo za proizvodnju i transport plina u FBiH, jamac je energetske sigurnosti za cijelu Federaciju, dodao je.
"Fokus treba biti na osnaživanju BH Gasa kao jedne tvrtke, da služi potrošačima, tvrtkama i distributerima širom entiteta. To bi trebao biti prioritet novog federalnog parlamenta. To je jedini izvodljivi put naprijed", poručio je Murphy.
Bosna i Hercegovina svoj plin nabavlja iz Rusije, od Gazproma. Trenutno ne postoje mogućnosti opskrbe plinom iz drugih izvora, budući da postoji samo jedna ulazna točka preko Turskog toka. Slaba kibernetička sigurnost predstavlja sve veću prijetnju opskrbi energijom u zemlji.
"Kako BiH radi na povećanju sigurnosti u energetskom sektoru, također je važno prioritetno zaštititi kritičnu energetsku infrastrukturu, kao što su elektroenergetske mreže i plinovodi, od kibernetičkih napada", dodao je Murphy.
Obraćajući se tijekom Energetskog summita, Johann Sattler, šef Delegacije EU-a u BiH, poručio je da je Europska unija spremna pružiti financijske resurse i stručnost BiH za energetsku tranziciju kroz nekoliko instrumenata - Zelenu agendu za Zapadni Balkan, Ekonomski i investicijski plan i EU4Energy projekt, kao i putem EU-ovog paketa potpore energiji.
Paket potpore je vrijedan 70 milijuna eura te je namijenjen za podršku najugroženijim kućanstvima u BiH i pomoć u energetskoj tranziciji. "Energetska tranzicija ključna je za poboljšanje kvaliteta života u BiH i za put EU, a mi ćemo nastaviti biti vjerni prijatelj i partner ove zemlje za održiviju budućnost", rekao je Sattler.